DomekIOgrodek.pl
sukulenty

Pixabay/sweetlouise

Jak pielęgnować sukulenty?

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Sukulenty, w tym kaktusy znane są przede wszystkim ze swojej wytrzymałości na brak wody. Jest to cecha, która przypadnie do gustu osobom początkującym w uprawianiu roślin doniczkowych. Dowiedz się jak zadbać o te niewielkie rośliny, aby upiększały mieszkanie dłużej niż jeden sezon.


Sukulenty często są kojarzone z małymi kaktusami. Jednak ich różnorodność jest tak duża, że wykracza ponad grupę kaktusów. To mnogość kształtów i kolorów. Bez wątpienia rośliny te mogą być oryginalną ozdobą domu. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na udekorowanie parapetów i półek nawet w ciasnych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na tradycyjne kwiaty doniczkowe. 

Nazwa tych roślin pochodzi z łaciny i oznacza „soczysty”. Są zwane także grupą roślin groboszowatych. Jest to grupa, która przystosowała się do życia z ograniczonym dostępem do wody. Oznacza to, że są to rośliny bardzo wytrzymałe na suszę. Wykształciły w sobie specjalną tkankę wodną, która magazynuje wodę „na zapas”, dzięki czemu mogą przetrwać. Części roślin, które zawierają wspomnianą tkankę, są mięsiste i grube. W naturze występują właśnie w regionach o niskich opadach. Rosną w niewielkich szczelinach, często pośród skał. Z tego też powodu najczęściej możemy spotkać sukulenty w malutkich doniczkach. Dobrze czują się w ciasnym podłożu.


Sukulenty: rodzaje i odmiany


Grupę tych roślin dzieli się ze względu na miejsce, w którym magazynują wodę. 

Korzeniowe – to grupa sukulentów, u których tkanka wodna występuje w korzeniach. 

Pędowe – magazynowanie wody odbywa się w łodygach, które są zgrubiałe. Liście roślin w tym przypadku są zazwyczaj ukształtowane w ciernie. Tej grupie występują kaktusy.

Liściowe – to wszystkie te, które gromadzą wilgoć w grubych, mięsistych liściach. Te są najczęściej pokryte warstwą charakterystycznego wosku, dzięki czemu woda ma ograniczone parowanie. Do nich należą np. aloes i agawa.

Sukulenty mają umiejętność oszczędnego korzystania ze zmagazynowanej wody. Zachowują ją na czas suszy, podczas której stopniowo ją pobierają. Woskowaty nalot w niektórych z nich tworzy warstwę nieprzepuszczalną, co jest dodatkową ochroną przed utratą wilgoci. Na przestrzeni lat rośliny te wykształtowały sobie właśnie w tym celu odpowiedniego kształtu liście, czasami redukując je do minimum lub tworząc fantazyjne kształty. Korzenie są zazwyczaj płytko osadzone, choć rozległe.


Gdzie najlepiej uprawiać sukulenty?


Choć w tym przypadku uprawa to dość duże słowo, u sukulentów ważne jest umiejscowienie. Najlepiej będzie, jeśli zapewnimy im sporo światła dziennego. Poleca się wybrać dla nich miejsce na parapetach zwróconych południowy wschód. Jeśli nie jest to możliwe, postarajmy się, aby zapewnić doniczkom inne miejsce, w którym będzie stały dostęp światła. Sukulenty dobrze czują się w wysokich temperaturach, dlatego doskonale radzą sobie w ogrzewanych mieszkaniach z temperaturą pomiędzy 20-25°C. W okresie spoczynku jednak (zimą) można je przenieść w chłodniejsze miejsce, ponieważ potrzebują niższej temperatury (poniżej 15°C). Jednak nie powinny mieć problemu z przystosowaniem się, jeśli będą stały w ciepłym pomieszczeniu przez cały rok.


Sukulenty a podlewanie


Pielęgnacja sukulentów należy do łatwych i właściwie ogranicza się do podlewania. Jest to najważniejsza kwestia. Ponieważ zwykle trzymamy sukulenty w małych doniczkach, wystarczy im niewiele wody. Bardzo ważne jest, aby ziemia nie była stale mokra. Trzeba podlewać je na tyle rzadko, aby podłoże pod roślinką zdążyło przeschnąć. Zimą wystarczy robić to raz w miesiącu. Inaczej możemy stracić całą roślinę, która zacznie gnić i nie przetrwa w wilgotnym środowisku. Dodatkowo w lecie możemy wspomóc rośliny nawozem z azotem, co sprawi, że będą cały czas zdrowe i intensywnie kolorowe. Oczywiście sukulenty nie wymagają cięcia. Należy zostawić je w spokoju. 


Do najczęściej uprawianych w naszych domach sukulentów należą: aloes zwyczajny, grubosz jajowaty, eszeweria, czy patyczak. Ciekawym wyglądem może pochwalić się Lithops, czyli „żywe kamienie”, który tworzy grube kuliste liście, wychodzące wprost z podłoża, co przypomina kamienie.

Z powodu małych wymagań, sukulenty polecane są osobom początkującym oraz takim, które nie mają zbyt wielu roślin w mieszkaniu. Te niewielkie roślinki powinny odnaleźć się w mieszkaniach tych, którzy zazwyczaj zapominają o podlewaniu kwiatków.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Znane wszystkim zwierzątko ma zbawienny wpływ na twój ogród

Czytaj więcej >

Ogród

Które rośliny sadzić w sierpniu? Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czytaj więcej >

Ogród

Jak zadbać o rośliny w upalne dni?

Czytaj więcej >

Ogród

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

Czytaj więcej >

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >