DomekIOgrodek.pl

pixabay.com/Free-photos(CC0 Domena publiczna)

Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Malowanie ścian – od czego zacząć?

Malowanie ścian najlepiej rozpocząć od przygotowania potrzebnego sprzętu i właściwego zabezpieczenia pomieszczenia. Do malowania będziemy potrzebować kilku przedmiotów, takich jak: pędzel (najlepiej duży i szeroki, tzw. ławkowiec), pędzel płaski, szpachelka, wałki (mały i duży), rączki do wałków, kij teleskopowy do wałka (np. do pomalowania sufitu), folia malarska, taśma malarska wąska (jeżeli chcemy oddzielić dwa różne kolory farby), taśma malarska szeroka (do oklejenia włączników, listew czy futryn), kuweta malarska, drabina oraz farba.

Aktualnie mamy na rynku szeroką gamę odcieni, dzięki czemu możemy wybrać kolor pasujący do naszych upodobań oraz późniejszego wystroju malowanego wnętrza. Ponadto, jeżeli w ścianach znajdują się ubytki czy pęknięcia, które należy odpowiednio uzupełnić, przygotujmy również małe wiaderko z gotową masą szpachlową, papier ścierny, kielnię i pacę metalową.

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów przystępujemy do odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczenia. Przy użyciu folii ochronnej oraz taśmy malarskiej zabezpieczamy okna, grzejniki, podłoże oraz inne elementy znajdujące się w pomieszczeniu, które mogłyby się zabrudzić. Najlepiej też zdjąć wszystkie kontakty i zabezpieczyć otwory za pomocą folii i taśmy.

Malowanie ścian – uzupełnianie ubytków i oczyszczenie powierzchni

Po odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przystępujemy do następnego etapu prac. Jeżeli w naszych ścianach znajdują się pęknięcia lub inne ubytki, należy je odpowiednio zaszpachlować. Używamy do tego gładzi szpachlowej, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Już po wyschnięciu, wszystkie zagipsowane nierówności należy wyrównać i wygładzić za pomocą papieru ściernego.

Następnie przystępujemy do dokładnego oczyszczenia powierzchni ścian. Zaczynamy od oczyszczenia z pyłu i kurzu, najlepiej używając czystej szczotki. Po odpylaniu należy odtłuścić powierzchnię, przecierając wilgotną szmatką. Można też dodać do wody delikatnego detergentu, który wzmocni efekt odtłuszczania.

Malowanie ścian – gruntowanie powierzchni

Następnym etapem malowania ścian jest gruntowanie. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia jest ujednolicona pod względem przyczepności oraz chłonności, dzięki czemu farba będzie się lepiej i dłużej utrzymywać na ścianach. Po przygotowaniu odpowiedniego preparatu zaczynamy gruntowanie.

Przy użyciu małego wałka nanosimy grunt równomiernie, zaczynając od naroży. Następnie, używając większego wałka, należy zagruntować powierzchnię sufitu i na końcu wszystkie ściany w malowanym pomieszczeniu. Preparat nanosimy równomiernie, wykonując ruchy góra-dół. Przy malowaniu sufitu oraz górnej powierzchni ścian możemy użyć drabiny lub specjalnych kijów teleskopowych do wałków. Następnie pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia.

Malowanie ścian – nanoszenie farby

Po wyschnięciu gruntu rozpoczynamy malowanie i nanosimy pierwszą warstwę farby. Stosujemy dokładnie tę samą metodę co przy gruntowaniu. Na początku, za pomocą małego wałka, malujemy naroża. Następnie przechodzimy do malowania sufitu i ścian, używając większego wałka malarskiego. Farbę nanosimy dokładnie i równomiernie, wykonując ruchy góra-dół.

Po pomalowaniu całej powierzchni pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia pierwszej warstwy. Zazwyczaj należy odczekać około 4 godzin, ale dokładny czas będzie podany na opakowaniu farby, którą kupiliśmy. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą, wykonując dokładnie te same czynności.

Zaczynamy od naroży, następnie malujemy sufit i ściany, wykonując ruchy góra-dół. Aby na ścianach nie było smug, ostatnie ruchy wałkiem należy wykonywać od góry do dołu. Po zakończeniu malowania należy delikatnie odkleić taśmę malarską oraz usunąć folię ochronną z zabezpieczonych wcześniej elementów. Jeżeli zauważymy jakieś drobne, niedomalowane powierzchnie ścian, które były wcześniej zabezpieczone, najlepiej podmalować je małym pędzelkiem.

Należy też pamiętać o oczyszczeniu wałków i pędzli, które mogą nam się jeszcze przydać. Po całkowitym wyschnięciu farby możemy udekorować oraz umeblować nasze świeżo pomalowane wnętrze.

undefined

Tagi:

Podobne artykuły

Wnętrza

Przesadzasz kwiaty? Wsyp to do doniczki, a rośliny Ci podziękują
Czytaj więcej >

Wnętrza

Połącz z wodą i zalej storczyka. Odwdzięczy się pięknymi kwiatami
Czytaj więcej >

Wnętrza

Kiedy i jak przesadzać aloes? Dzięki 1 zasadzie wypuści nowe pędy
Czytaj więcej >

Wnętrza

Dlaczego anturium nie kwitnie? Niemal każdy popełnia ten błąd
Czytaj więcej >

Wnętrza

Włóż kilka zapałek na 2 dni do doniczki. Kwiaty Ci podziękują
Czytaj więcej >

Wnętrza

Prosta reanimacja storczyka. Wystarczy naczynie z wodą, roślina obsypie się kwiatami
Czytaj więcej >
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wnętrza

Wnętrza

Kamil Świętek

Jak dbać i pielęgnować caladium? Odwdzięczy się dziesiątkami kolorów
Czytaj więcej >
Wnętrza

Magdalena Patacz

Pokój prababci był zamknięty 20 lat. Nagrali jak go otwierają, widok jak z dreszczowca
Czytaj więcej >
Wnętrza

Magdalena Patacz

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Alicja Majewska. Aż zapiera dech
Czytaj więcej >
Wnętrza

Kamil Świętek

Masz dom? Nie ma wyjścia, zrób to do końca maja. Inaczej zostaniesz ukarany
Czytaj więcej >
Wnętrza

Artykuł Sponsorowany

Nowa jakość sprzątania z Hoover HF9
Czytaj więcej >
Wnętrza

Adam Moskal

Raz na miesiąc dodaj łyżeczkę do storczyka. Nie zawiedziesz się, zakwitnie jak nigdy dotąd
Czytaj więcej >