DomekIOgrodek.pl
Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

pixabay.com/Free-photos(CC0 Domena publiczna)

Jak prawidłowo wykonać malowanie ścian?

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Malowanie ścian jest jednym z najłatwiejszych, najszybszych i najpopularniejszych sposobów na odświeżenie naszego wnętrza. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, dzięki którym szybko i skutecznie wykonamy malowanie. Dow

Malowanie ścian – od czego zacząć?

Malowanie ścian najlepiej rozpocząć od przygotowania potrzebnego sprzętu i właściwego zabezpieczenia pomieszczenia. Do malowania będziemy potrzebować kilku przedmiotów, takich jak: pędzel (najlepiej duży i szeroki, tzw. ławkowiec), pędzel płaski, szpachelka, wałki (mały i duży), rączki do wałków, kij teleskopowy do wałka (np. do pomalowania sufitu), folia malarska, taśma malarska wąska (jeżeli chcemy oddzielić dwa różne kolory farby), taśma malarska szeroka (do oklejenia włączników, listew czy futryn), kuweta malarska, drabina oraz farba.

Aktualnie mamy na rynku szeroką gamę odcieni, dzięki czemu możemy wybrać kolor pasujący do naszych upodobań oraz późniejszego wystroju malowanego wnętrza. Ponadto, jeżeli w ścianach znajdują się ubytki czy pęknięcia, które należy odpowiednio uzupełnić, przygotujmy również małe wiaderko z gotową masą szpachlową, papier ścierny, kielnię i pacę metalową.

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów przystępujemy do odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczenia. Przy użyciu folii ochronnej oraz taśmy malarskiej zabezpieczamy okna, grzejniki, podłoże oraz inne elementy znajdujące się w pomieszczeniu, które mogłyby się zabrudzić. Najlepiej też zdjąć wszystkie kontakty i zabezpieczyć otwory za pomocą folii i taśmy.

Malowanie ścian – uzupełnianie ubytków i oczyszczenie powierzchni

Po odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przystępujemy do następnego etapu prac. Jeżeli w naszych ścianach znajdują się pęknięcia lub inne ubytki, należy je odpowiednio zaszpachlować. Używamy do tego gładzi szpachlowej, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Już po wyschnięciu, wszystkie zagipsowane nierówności należy wyrównać i wygładzić za pomocą papieru ściernego.

Następnie przystępujemy do dokładnego oczyszczenia powierzchni ścian. Zaczynamy od oczyszczenia z pyłu i kurzu, najlepiej używając czystej szczotki. Po odpylaniu należy odtłuścić powierzchnię, przecierając wilgotną szmatką. Można też dodać do wody delikatnego detergentu, który wzmocni efekt odtłuszczania.

Malowanie ścian – gruntowanie powierzchni

Następnym etapem malowania ścian jest gruntowanie. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia jest ujednolicona pod względem przyczepności oraz chłonności, dzięki czemu farba będzie się lepiej i dłużej utrzymywać na ścianach. Po przygotowaniu odpowiedniego preparatu zaczynamy gruntowanie.

Przy użyciu małego wałka nanosimy grunt równomiernie, zaczynając od naroży. Następnie, używając większego wałka, należy zagruntować powierzchnię sufitu i na końcu wszystkie ściany w malowanym pomieszczeniu. Preparat nanosimy równomiernie, wykonując ruchy góra-dół. Przy malowaniu sufitu oraz górnej powierzchni ścian możemy użyć drabiny lub specjalnych kijów teleskopowych do wałków. Następnie pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia.

Malowanie ścian – nanoszenie farby

Po wyschnięciu gruntu rozpoczynamy malowanie i nanosimy pierwszą warstwę farby. Stosujemy dokładnie tę samą metodę co przy gruntowaniu. Na początku, za pomocą małego wałka, malujemy naroża. Następnie przechodzimy do malowania sufitu i ścian, używając większego wałka malarskiego. Farbę nanosimy dokładnie i równomiernie, wykonując ruchy góra-dół.

Po pomalowaniu całej powierzchni pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia pierwszej warstwy. Zazwyczaj należy odczekać około 4 godzin, ale dokładny czas będzie podany na opakowaniu farby, którą kupiliśmy. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą, wykonując dokładnie te same czynności.

Zaczynamy od naroży, następnie malujemy sufit i ściany, wykonując ruchy góra-dół. Aby na ścianach nie było smug, ostatnie ruchy wałkiem należy wykonywać od góry do dołu. Po zakończeniu malowania należy delikatnie odkleić taśmę malarską oraz usunąć folię ochronną z zabezpieczonych wcześniej elementów. Jeżeli zauważymy jakieś drobne, niedomalowane powierzchnie ścian, które były wcześniej zabezpieczone, najlepiej podmalować je małym pędzelkiem.

Należy też pamiętać o oczyszczeniu wałków i pędzli, które mogą nam się jeszcze przydać. Po całkowitym wyschnięciu farby możemy udekorować oraz umeblować nasze świeżo pomalowane wnętrze.

undefined

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Sagowiec

Wnętrza

Sagowiec – egzotyczny okaz w doniczce

Czytaj więcej >
bluszcze doniczkowe

Wnętrza

Bluszcze doniczkowe – jak wyhodować pnącza w domu?

Czytaj więcej >
Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Wnętrza

Gres szkliwiony a polerowany – charakterystyka, różnice oraz cechy wspólne

Czytaj więcej >
Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

Wnętrza

Fugowanie płytek – cechy charakterystyczne oraz przeprowadzenie zabiegu

Czytaj więcej >
Bloki

Wnętrza

30-metrowe mieszkanie w pięknej aranżacji

Czytaj więcej >
Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Wnętrza

Farba do betonu – prawidłowa aplikacja oraz rodzaje

Czytaj więcej >