Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania
Weronika Dadok
Weronika Dadok 30.05.2021 02:00

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Grzybobranie
pixabay/adege

Zanim przystąpimy do grzybobrania należy się dowiedzieć jak prawidłowo zbierać grzyby. Ważne jest, aby rozróżniać grzyby jadalne od tych, które są trujące. Poznaj podstawowe zasady grzybobrania, aby cieszyć się zdrowymi oraz smacznymi warzywami.

Jak prawidłowo zbierać grzyby – rozróżnienie grzybów jadalnych od trujących

Przed przystąpieniem do grzybobrania należy zapoznać się z wyglądem oraz cechami charakterystycznymi poszczególnych grzybów w celu ich prawidłowego rozróżnienia. W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek oraz atlasów, które szczegółowo opisują różne gatunki grzybów, dzięki czemu nie będziemy mieć problemu z ich rozróżnieniem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy zebrany grzyb jest jadalny, należy zasięgnąć opinii specjalisty w zakresie grzybobrania.

Jak prawidłowo zbierać grzyby – najbardziej popularne gatunki grzybów

Do najbardziej popularnych gatunków grzybów należą m.in.: - kurki (spotykane w lasach w okresie od czerwca do listopada), - opieńki (spotykane w lasach w okresie od września do listopada), - podgrzybki (spotykane w lasach w okresie od czerwca do listopada), - borowiki (spotykane w lasach w okresie od lipca do października), - koźlarze (spotykane w lasach w okresie od lipca do października), - gąski (spotykane w lasach w okresie od lipca do listopada), - maślaki (spotykane w lasach w okresie od czerwca do października).

Jak prawidłowo zbierać grzyby – zasady grzybobrania

Zanim udamy się do lasu na grzybobranie powinniśmy poznać kilka zasad jak prawidłowo zbierać grzyby. Pierwszy krok stanowi przygotowanie odpowiedniego pojemnika, do którego będziemy odkładać nasze warzywa. Do zbiorów zaleca się użycie wiklinowego koszyczka. Nie należy natomiast stosować foliowych torebek oraz reklamówek, ponieważ użycie tego typu pojemników prowadzi do zaparzania grzybów, a także do rozwoju różnorakich bakterii, z których powstają niebezpieczne substancje chemiczne.

Grzyby należy zbierać ostrożnie, aby w żaden sposób nie uszkodzić grzybni. Najlepsze rozwiązanie stanowi wycinanie ich przy użyciu ostrego narzędzia, np. noża. Warzywa wycinamy bezpośrednio przy ziemi. W przypadku potrzeby sprawdzenia trzonu grzyba możemy łagodnie wykręcić warzywo z ziemi. Przy zbieraniu należy wziąć pod uwagę wygląd – nie zbieramy grzybów, które są nierozwinięte oraz zbyt młode. Unikamy także grzybów, które posiadają jakiekolwiek uszkodzenia i zaczerwienienia. Zbyt stare egzemplarze również nie nadają się do zbiorów.

Jak prawidłowo zbierać grzyby – miejsce grzybobrania

Grzybobranie odbywa się w lasach liściastych, sosnowych, a także mieszanych. Grzybów nie wolno zbierać w miejscach chronionych, czyli w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Warzywa porastają praktycznie cały las, jednak niektóre rodzaje grzybów posiadają indywidualne preferencje glebowe. Borowiki najczęściej rosną pod świerkami oraz sosnami, a w lasach liściastych można je spotkać pod bukami oraz dębami. Ponadto preferują piaszczyste podłoże. Podgrzybki natomiast najlepiej się odnajdują w trawiastej glebie z umiarkowanie wilgotnym poszyciem. Koźlarze najczęściej występują w lasach mieszanych oraz liściastych. Rosną głównie pod brzozami, topolami, grabami oraz osikami. Maślaki są zwolennikami lasów iglastych oraz terenów trawiastych. Spotykane często pod modrzewiami.

Tagi: