DomekIOgrodek.pl
Przycinanie bukszpanu

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/_Alicja_

Jak sadzić i kiedy przycinać bukszpany w ogrodzie?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jeśli szukasz idealnego żywego materiału do stworzenia żywopłotu lub innych roślinnych formacji, wybierz bukszpan. Ten zimozielony krzew prezentuje się znakomicie w każdym ogrodzie, nie jest wymagający i można z nim zrobić naprawdę wiele. Sprawdź, kiedy i jak sadzić oraz przycinać bukszpany, by jak najlepiej wykorzystać ich walory.

Kiedy przycinać bukszpany – charakterystyka i wymagania bukszpanu

Bukszpan, nazywany inaczej gryszpanem, to roślina występująca jako drzewo i krzew, należąca do rodziny bukszpanowatych. Występuje w środowisku naturalnym głównie w Afryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach nawet w 100 gatunkach.Bukszpan wieczniezielony, nazywany zwyczajnym, jest najczęściej uprawiany w naszej strefie klimatycznej.Bukszpany nie mają dużych wymagań: zaakceptują zarówno stanowisko słoneczne, jak i zacienione oraz różne typy podłoża, z wyjątkiem podmokłego i jałowego. Dla najlepszego rozwoju bukszpanu wskazana jest gleba żyzna i próchniczna.Dodatkowo bukszpany dobrze znoszą susze, zanieczyszczenia powietrza i są mrozoodporne, chociaż młode sadzonki wymagają zimowej ochrony.Odpowiedni czas na sadzenie bukszpanu to wczesna wiosna lub jesień. Przed zasadzeniem, przemieszaj glebę z nawozem organicznym.Sadź w sposób zależny od tego, jaki finalny efekt chcesz uzyskać:Jeśli chcesz stworzyć niski żywopłot, sadź bukszpany w odległości około 20 cm,W przypadku wysokiego żywopłotu zwiększ odległość dwukrotnie.

Kiedy przycinać bukszpany – pielęgnacja krzewów bukszpanu

Podlewanie jest istotne w czasie suszy oraz zimą, gdy temperatura jest dodatnia. To ważne zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek, które dopiero się ukorzeniają. Pamiętaj, że zbyt mokra gleba nie służy tym roślinom.Wiosną możesz delikatnie nawozić bukszpany specjalnie dla nich przeznaczonymi nawozami.Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie bukszpanu – nawet jeśli nie zależy Ci na uzyskaniu jego konkretnej formy, przycinanie wpłynie korzystnie na wzrost rośliny.

Kiedy przycinać bukszpany? To zależy kiedy zostały posadzone. Jeśli wiosną, możesz wykonać od razu pierwsze cięcie(kwiecień-maj), skracając pędy o około ¼ długości.Jeśli sadziłeś bukszpany jesienią, lepiej zrezygnuj z podcinania o tej porze roku, ponieważ młode sadzonki mogłyby nie zdążyć się zregenerować przed zimą. Najlepiej poczekać z podcinaniem do wiosny.

Przez początkowe lata swojego rozwoju bukszpan wymaga przycinania 2 razy do roku: na wiosnę i w lecie. Starsze rośliny przycinaj nawet rzadziej lub w momencie, gdy wymaga tego nieregularna już forma. Rzadsze przycinanie bukszpanu wynika z tego, że pędy starszych okazów wolniej odrastają i taki bukszpan może być zbyt ogołocony częstym podcinaniem.

Jeśli masz bukszpanowy żywopłot, przycinaj krzewy na kształt trapezu (węziej u góry), by zapewnić dostęp do światła również dolnym pędom. W innym wypadku dół bukszpanu może zżółknąć.Kiedy przycinać bukszpany formowane, które wymagają kontroli kształtu? Od kwietnia do maja, raz w miesiącu. Samo przycinanie wykonuj w dzień suchy, wieczorem.Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich narzędzi – wystarczająco ostrych i sprawnych oraz oczyszczonych, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia rośliny.Najwygodniej będzie Ci przycinać bukszpany za pomocą nożyc do trawy, które umożliwiają swobodniejsze posługiwanie się.

Kiedy przycinać bukszpany – choroby i szkodniki bukszpanu

W czasie kiedy przycinasz bukszpany, zwróć uwagę na to, czy nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne i mogą doprowadzić do całkowitego zamarcia rośliny. Wśród częstych i niebezpiecznych chorób i szkodników znajdują się:Zamieranie pędów w wyniku ataku grzyba Volutella buxi. Zarażone pędy na szczycie rośliny żółkną i brązowieją a na liściach pojawiają się plamy. Grzybom sprzyja zbyt duże zagęszczenie roślin i duża wilgoć podłoża. Chore pędy systematycznie usuwaj i zbieraj opadłe liście;Ćma bukszpanowa – ogromny, choć niewielki rozmiarem szkodnik, pochodzący z Chin. Rozpoznać ją można po charakterystycznej pajęczynie na bukszpanach, w której rozwijają się larwy. Ćma żeruje w czasie, kiedy należy przycinać bukszpany: od kwietnia do września.Metodą ich zwalczania jest dokładne przeglądanie roślin i mechaniczne usuwanie i niszczenie larw.

Staranna pielęgnacja oraz wiedza, kiedy i jak przycinać bukszpany pozwoli Ci na ich efektywną uprawę w ogrodzie.

Źródła:https://www.skil.pl/instrukcje-krok-po-kroku/przycinanie-bukszpanu.htmlhttps://poradnikogrodniczy.pl/przycinanie-bukszpanu-jak-i-kiedy-przycinac-bukszpan.phphttps://ladnydom.pl/choroby-i-szkodniki-bukszpanow

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >