Jak suszyć grzyby, aby przedłużyć ich smak i aromat? Poznaj 3 domowe sposoby
Chcesz, żeby aromat i smak zebranych w lesie grzybów został z Tobą na dłużej? Najlepszym sposobem konserwacji grzybów na zimę jest suszenie. Możesz zrobić to w domu! Która metoda jest najlepsza?
Suszone grzyby to obowiązkowy składnik wielu tradycyjnych dań. Począwszy od zupy grzybowej, wigilijnych pierogów, staropolskiego bigosu, a na ulubionej kapuście z grzybami kończąc. Sprawdzą się też jako dodatek do pysznego gulaszu czy domowego sosu.
Suszenie żywności, a w tym i grzybów to technika przedłużania świeżości jedzenia, która polega na odparowaniu wody, a tym samym na zabezpieczeniu produktów przed zepsuciem. To idealna metoda dla tych, którzy chcą ograniczyć marnowanie żywności. Suszenie grzybów pozwala zachować smak i aromat jedzenia, a także przedłuża jego trwałość, dzięki czemu nie musimy go wyrzucać. Jak szybko suszyć grzyby różnymi domowymi metodami?
Jakie grzyby nadają się do wysuszenia?
Po grzybobrania lub zakupach u sprawdzonych grzybiarzy, grzyby należy dokładni obejrzeć, żeby stwierdzić czy będzie można je skutecznie zasuszyć. Grzyby, które chcemy suszyć muszą być świeże i bez żadnych oznak zepsucia. Pamiętaj, że w wyniku suszenia grzyby się kurczą - wybieraj duże okazy, by po odparowaniu wody nie okazały się zbyt małe dla Twoich kulinarnych potrzeb.
Jeśli myślisz o suszeniu grzybów, szczególnie polecamy borowiki, koźlarze, podgrzybki i smardze – grzyby z tych gatunków są wyjątkowo smaczne po ususzeniu!
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Zebrane grzyby trzeba właściwie przygotować do suszenia. Zacznij od wyczyszczenia zbiorów szczoteczką – pozbądź się piasku i ściółki leśnej. Możesz delikatnie przetrzeć kapelusz wilgotną ściereczką. Uwaga! Nie wolno myć grzybów w wodzie: jeśli wniknie do struktury grzybów, utrudnił proces suszenia!
Pokrój największe okazy na mniejsze kawałki. Pieprzniki suszymy w całości. Jeśli suszysz borowiki i koźlarze koniecznie oddziel kapelusze od trzonków. W przypadku kani potrzebne Ci będą tylko kapelusze.
Jak suszyć? Poznaj 3 sposoby
Suszenie grzybów na kaloryferze To sposób, który może kojarzyć się z dzieciństwem. Sezon grzewczy lada dzień, wykorzystaj więc ciepły grzejnik na jeszcze jeden sposób. Na kaloryferze rozłóż podziurawiony papier śniadaniowy - potrzebny jest swobodny przepływ powietrza. Rozłóż na nim przygotowane grzyby. Pozostaw między nimi odstępy. Na jaką temperaturę nastawić kaloryfer? Na początku nie powinna ona przekraczać 50°C, później można nieco podkręcić grzejnik. By uchronić grzyby przed osiadaniem kurzu i ciekawskimi owadami, przykryj je czystą gazą. Co jakiś czas przemieszaj i obracaj grzyby, by suszenie przebiegało równomiernie.
Suszenie grzybów w piekarniku
Zdecydowanie szybszym sposobem jest suszenie grzybów w piekarniku. Wystarczy kilka godzin, by cieszyć się pachnącymi, ususzonymi grzybami. Odpowiednio oczyszczone skarby lasu połóż na ruszcie lub specjalnej siatce do suszenia grzybów, którą można włożyć do piekarnika. Układając je, pamiętaj o zachowaniu niewielkich odstępów, tak, aby gorące powietrze mogło je owiewać. Wybierz ustawienie z termoobiegiem. W procesie suszenia kluczową rolę odgrywa temperatura – nie powinna wynieść więcej niż ok. 50 stopni Celsjusza. Istotne jest też odprowadzanie wilgoci – w tym celu warto suszyć grzyby przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wtedy para swobodnie może uchodzić na zewnątrz. Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej
Najskuteczniejszym sposobem jest jednak suszenie grzybów za pomocą suszarki elektrycznej. Taka suszarka sprawdzi się również do suszenia warzyw, mięs, ziół, a nawet kwiatów. W sklepach internetowych znajduje się kilka rodzajów domowych suszarek na grzyby. Na polskim rynku jest też propozycja dla prawdziwych fanów suszenia: Suszarnia NoWater, która służy do suszenia każdego rodzaju żywności - nie tylko grzybów. Dzięki wielu tackom ze stali nierdzewnej nie musimy się ograniczać co do ilości, nawet jeśli chcemy suszyć kilogramy grzybów lub chcemy suszyć jednocześnie różne rodzaje żywności. Nie trzeba się też martwić o ich przywieranie. Jak długo grzyby będą suszyć w takiej suszarce? Czas zależy od wielkości produktów i ustawionej mocy, ale zwykle wynosi około 6 godzin. Suszarnia NoWater nie pochłania wiele prądu, jest więc bardziej ekologicznym i przyjaźniejszym naszej kieszeni rozwiązaniem niż suszenie w piekarniku.
Jak rozpoznać, że grzyby są dobrze ususzone?
Dobrze ususzone grzyby powinny być elastyczne i pozbawione wilgoci. Będziesz w stanie je złamać dopiero pod mocniejszym naciskiem.