DomekIOgrodek.pl
Hippeastrum

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Oldiefan

Jak uprawiać egzotyczne hippeastrum w mieszkaniu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Wspaniałe kwiaty o wielu barwach, pojawiające się na przełomie zimy i wiosny, to cecha charakterystyczna hippeastrum – wydawać by się więc mogło, że jest to roślina trudna w uprawie. Nic bardziej mylnego, ma ona niewielkie wymagania uprawowe. Przekonaj się sam!

Hippeastrum – charakterystyka i odmiany

Hippeastrum, nazywana też zwartnicą, to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych, wśród której wyróżniamy około 80 gatunków. Hippeastrum pochodzi z krain tropikalnych Ameryki Południowej, gdzie porasta m.in. Karaiby i Argentynę.

Łodyga hippeastrum osiąga wysokość 60 cm, a cebulki wytwarzają zimozielone liście. Roślina rodzi zazwyczaj cztery czerwone, białe, pomarańczowe lub różowe kwiaty o średnicy około 30 cm. Zwartnica bywa mylona z amarylis belladonną, która występuje w Afryce Południowej. To, co je różni, to liczba kwiatów i czas kwitnienia – cztery kwiaty hippeastrum pojawiają się wczesną wiosną, a amarylis kwitnie późnym latem, rodząc nawet 12 pąków.

Na czas kwitnienia hippeastrum wpływa m.in. moment, kiedy wybudzi się z letniego spoczynku. Najwcześniej zakwitają te posadzone jesienią.

Zwartnice dzielimy na kilka grup:

Galaxy, np. Clown – o pojedynczych, dużych kwiatach;Diamond, np. Lemon Lime – o pojedynczych, średnich kwiatach;Colibri, np. Baby Star – pojedyncze, małe kwiaty;Double Galaxy, np. Sweet Nymph – o podwójnych, dużych kwiatach;Double Diamond, np. Alfresco – o podwójnych, średnich kwiatach;Double Colibri – kwiaty małe, podwójne;Spider, np. Rio Negro – kwiaty o wąskich, przypominających nogi pająka płatkach;Butterfly, np. Exotic Star – kwiaty w kształcie motyla;Trumpet, np. Misty – kwiaty przypominające trąbki.W sprzedaży są również dostępne zwartnice już zasadzone w doniczce.

Sadzenie i pielęgnacja hipperastrum

Hipperastrum sadzimy od października do maja.

Kupując cebulki hipperastrum, wybierz te zielone, twarde, o dużej średnicy, bez niepokojących zmian, jak plamki czy nalot.Przed posadzeniem umyj cebulkę w ciepłej wodzie, by nie rozwinęły się na niej nicienie.

Posadź hippeastrum w doniczce niewiele większej od cebulki, wypełnionej podłożem do roślin doniczkowych (najlepiej próchnicznym, o pH 6-7), pamiętając, że 1/3 cebulki musi wystawać ponad ziemię. Doniczkę postaw w miejscu słonecznym, jak najbliżej okna (najlepiej zachodniego), by roślina miała zapewnioną temperaturę 20-23°C, co przyspieszy jej wzrost.

Na dnie doniczki możesz wysypać warstwę drenażową, by zapobiec zastojom wody. Po posadzeniu podlej roślinę, a w kolejnych dniach podlewaj najlepiej do podstawki.Po kilku dniach zauważysz pąk, który z czasem będzie nabierał zielonej barwy, by wypuścić łodygę kwiatową. Hipperastrum może zakwitnąć w okresie od grudnia do czerwca, ale samo kwitnienie trwa bardzo krótko, około tygodnia.

Przenieś hipperastrum, które zakwitło w chłodniejsze miejsce, dalej od okna, co zapewni nieco dłuższe kwitnienie. W lipcu, co 2 tygodnie dodawaj do gleby płynny nawóz.Hipperastrum możesz rozmnażać poprzez cebule przybyszowe (oddzielone od cebuli głównej w momencie, gdy mają korzonki), poprzez sadzonki łuskowe lub nasiona.

Cebule hipperastrum w stanie spoczynku – przechowywanie

Od końca lipca, przez następne miesiące roślina będzie w stanie spoczynku, objawiającego się zasychaniem liści, dlatego w tym czasie już nie nawozimy i nie podlewamy jej.Jeśli nie umożliwisz roślinie przejścia w stan spoczynku, drugi raz nie wyda kwiatów.

Ten stan może trwać 2 lub 3 miesiące, w zależności od tego, w jakiej temperaturze będziesz przechowywać cebule. Najlepiej wyjąć ją z doniczki, oczyścić z ziemi i suchych liści, a następnie zakopać w pojemniku z trocinami. Przechowuj spoczywające cebule w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, o temperaturze maksymalnie 15°C. Wyższa temperatura sprawi, że hipperastrum szybciej wypuści pąki, skracając swój czas spoczynku. W tym wypadku od razu wysadź je do podłoża.

Można również przechowywać cebule w doniczkach z suchym podłożem i przesadzić je do podłoża po przebudzeniu.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/43-jak-pielegnowac-cebule-hippeastrumhttps://www.zielonabombonierka.pl/hippeastrum-uprawa-i-pielegnacja/https://niepodlewam.pl/hippeastrum-uprawa-rozmnazanie-ciecie/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >