DomekIOgrodek.pl
Panele

Unsplash.com / Sam Moqadam

Jak usunąć rysy z paneli?

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Rysy na panelach to problem wielu z nas. Panele to jedne z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, które poza walorami estetycznymi, często wygrywają także ceną -zwłaszcza gdy nie są to panele drewniane. Niestety, okazuje się, że po latach użytkowania może spotkać nas bardzo nieprzyjemna niespodzianka. Rysy na panelach mogą pojawić się nawet szybciej niż po kilku latach -wystarczy, że mamy psa albo kota z ostrymi pazurami, albo właśnie przemeblowaliśmy mieszkanie i przesuwaliśmy meble po podłodze. Jak temu zaradzić i pozbyć się rys na panelach?

Rysy na panelach -receptą orzech włoski

Pierwszy sposób, jaki prezentujemy, to zastosowanie orzecha włoskiego. Może wydać się to dziwne, ale uwierzcie nam, jakże skuteczne! Orzech włoski wystarczy obrać z łupinki, a w dalszej kolejności wcierać go w uszkodzone miejsce na panelach aż do zniknięcia rysy. Oczywiście, jak to jest w wielu przypadkach, tak i tutaj, możemy liczyć na zamienniki. Orzech włoski możemy zastąpić migdałami lub orzechami brazylijskimi.

Lakier do paznokci nie tylko do manicure, ale na porysowane panele?

Tak! I co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Pewnie słyszeliście, a zwłaszcza Panie, że jednym z dodatkowych zastosowań lakieru jest np. zatrzymanie oczka rozchodzącego się po rajstopach. Kilka ruchów pędzelkiem przy dziurze i mamy z głowy martwienie się o wygląd naszych nóg. Teraz kolej na domowe problemy. Rysy na panelach można pokryć bezbarwnych lakierem lub utwardzaczem i poczekać aż preparat wyschnie. Efekty mogą Was zaskoczyć!

malowanie ścian

Jak wykorzystać stare farby?

CZYTAJ DALEJ

Pasta do paneli albo wosk naprawczy

Kiedy okazuje się, że domowe sposoby zawiodły, najlepiej zwrócić się o pomoc do sklepów meblowych, w których specjaliści poradzą nam sprawdzone preparaty. Jednym z nich jest pasta do paneli. Tutaj najważniejszym czynnikiem jest dobranie odpowiedniego produktu do rodzaju i koloru naszych paneli. Rysy na panelach wystarczy wypełnić pastą i równomiernie rozprowadzić. Drugi sposób to zastosowanie wosku naprawczego. Wosk naprawczy to jeden z najskuteczniejszych preparatów do walki z uszkodzeniami paneli. Co należy zrobić? Roztopić wosk, sprzedawany w zazwyczaj w charakterystycznych tabliczkach, i wypełnić nim rysy. Później koniecznie trzeba wyczesać panele specjalnym grzebieniem.

Malowanie paneli, a może wymiana?

Malowanie paneli to kolejne remedium na rysy, na które bardzo często decyduje się wiele osób. W takim przypadku należy zeszlifować wierzchnią warstwę paneli, a później dokładnie ją umyć. Następnie możemy przejść już do malowania. Na wyschniętą farbę konieczne jest zastosowanie lakierowania albo farby renowacyjnej!

A co jeśli z rysami nic nie da się już robić? Wtedy możemy pokusić się o wymianę paneli, a nawet jednego panela, tego, który został uszkodzony. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. W najlepszej sytuacji są ci, którym zostało kilka paneli z poprzedniego remontu. Najlepiej usunąć zniszczony panel za pomocą dłuta. W jego miejsce umieścić ten nowy, natłuszczając jego boczne krawędzie.

Czasem warto zwrócić się o pomoc do fachowca

Tak, a zwłaszcza, gdy wszystkie nasze domowe sposoby zawiodły, albo zniszczenia na podłodze są tak duże, że z pewnością sobie z nimi nie poradzimy. Profesjonaliści w takiej sytuacji mogą zaproponować np. cyklinowanie, ale co ważne, nie będzie one przeznaczone do każdego typu podłogi.

Źródło: Urzadzamy.pl

Katarzyna AugustyniakAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

smażenie

Porady domowe

Domowy trik, który zapobiega pryskaniu oleju z patelni

Czytaj więcej >

Porady domowe

Skórka po cytrynie wrzucona do zmywarki ma świetne działanie

Czytaj więcej >
pixabay.com/RitaE

Porady domowe

Jak pozbyć się muszek owocówek? Wystarczy jeden produkt

Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajek. Ma cenne zastosowania przy pielęgnacji roślin domowych

Czytaj więcej >

Porady domowe

Liść laurowy do prania - genialny sposób na przywrócenie pierwotnego koloru ubrań

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wyczyścić kran w kuchni i łazience? Prosty trik odmieni wnętrza twojego domu

Czytaj więcej >