DomekIOgrodek.pl
Drzewo mango

pixabay/sarangib

Jak wyhodować i pielęgnować mango z pestki?

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mango to owoc, który pochodzi z Indii. Odznacza się słodkim oraz oryginalnym smakiem. Wewnątrz posiada pestkę, za pomocą której możemy wyhodować nową roślinę. Dowiedz się, co należy zrobić, aby wyhodować ten niepowtarzalny owoc w domowych warunkach.


Mango z pestki – drzewo oraz owoce mango


Mango to długowieczne, zielone drzewo o pięknych liściach. Pochodzi z rodziny drzew nanerczowatych. Mango uprawia się w wielu krajach, jednak największą popularnością cieszy się w Indiach. Rośliny mogą osiągać wysokość do około 40 metrów. Owoce mango stanowią źródło wielu witamin oraz składników odżywczych. Ponadto charakteryzują się aromatycznym oraz smacznym miąższem w kolorze pomarańczowożółtym. Owoce posiadają owalny kształt oraz pestkę, która znajduje się w ich wnętrzu. W zależności od odmiany kolor skórki może przybierać żółte, zielone, czerwone, fioletowe bądź różowe zabarwienie.Jak rozpocząć hodowlę mango z pestki?


Mango możemy nabyć na owocowo-warzywnym bazarku bądź w sklepie. Powinno ono być dojrzałe oraz posiadać lekko miękkawą skórkę. Owoc jest dostępny w sklepach przez cały rok. Należy wybrać owoc charakteryzujący się atrakcyjnym wyglądem, aby posiadał dobrej jakości nasiona. Zaleca się rozpoczęcie hodowli mango z pestki w okresie wiosennym, gdyż występują wtedy najlepsze warunki atmosferyczne dla tego owocu w postaci odpowiednich temperatur oraz odpowiedniego nasłonecznienia. Pestka znajduje się wewnątrz owocu. Posiada ona jajowaty, dość spory kształt i odznacza się twardością. Przy wyborze należy pamiętać o dojrzałości owocu, dzięki czemu unikniemy przesuszonej pestki. Pierwszy krok stanowi dokładne oczyszczenie pestki od pozostałych włókien oraz miąższu. W celu lepszego oczyszczenia można zastosować mycie gąbką. Tak przygotowaną pestkę moczymy w ciepłej wodzie, która powinna mieć 20-25 stopni C, około 24 godziny bądź dłużej.

Gdy moczymy pestkę kilka dni należy pamiętać o codziennej wymianie wody. Następnie możemy przystąpić do jej sadzenia. Do sadzenia używamy donicy o średnicy około 8 cm. Pestkę należy ulokować spiczastym końcem do góry bądź w pozycji poziomej. Tak włożoną przysypujemy cienką warstwą ziemi. Owoc preferuje przepuszczalną, żyzną oraz lekko kwaśną glebę. Na dnie donicy należy umieścić specjalny drenaż w celu swobodnego odpływu wody. Po zasadzeniu umieszczamy ją w nasłonecznionym miejscu. Doniczkę można też okryć folią. Należy jednak pamiętać o umieszczeniu otworów w folii, aby miała dostęp do powietrza. Tak stworzone warunki, tzw. „mini szklarni”, przyczynią się do pomyślnego kiełkowania. Jeśli chcemy przyspieszyć proces kiełkowania rośliny, możemy przed sadzaniem pestki delikatnie przetrzeć ją papierem ściernym bądź wykonać nacięcie skorupki o długości około 5 mm. Innym sposobem jest także jej otworzenie, następnie za pomocą odpowiedniego urządzenia wyciągnięcie nasiona ze środka oraz posadzenie go pod niewielką warstwą ziemi. Należy jednak uważać, aby przy wyciąganiu nasiona nie doszło do jego uszkodzenia. Prawidłowe zastosowanie powyższych metod przyspiesza proces kiełkowania rośliny.Kiedy następuje kiełkowanie mango z pestki?


Owoc powinien zacząć kiełkować po około 1-4 tygodniach od momentu posadzenia. Moment kiełkowania zależny jest od kilku czynników, w szczególności otaczających go warunków, a także od dojrzałości owocu. Drzewko powinno osiągnąć około 10-15 cm wysokości. W momencie pojawienia się młodego, kiełkującego mango zdejmuje się folię z doniczki, następnie należy przestawić roślinę w bardziej słoneczne miejsce. Trzeba jednak pamiętać, aby słońce nie było za ostre, ponieważ może spowodować przypalenie liści. W przypadku wykiełkowania większej rośliny możemy ją przesadzić do donicy o większych rozmiarach. Na takiej donicy należy także zastosować odpowiedni drenaż.Mango z pestki – jak wygląda proces jego pielęgnacji?


Aby zasadzenie rośliny się powiodło musimy pamiętać o jej niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy pamiętać o jej ustawieniu w słonecznym miejscu z dostępem do powietrza, jednak należy chronić roślinę przed przeciągami. Ważne jest również prawidłowe podlewanie. Roślinę można podlewać od góry bądź od dołu. Ziemia powinna być ciągle łagodnie wilgotna, jednak nie może być ona zbyt mokra.

Przy podlewaniu należy unikać zalewania jej liści, ponieważ prowadzi to do powstawania chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Do podlewania zaleca się używania przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej nawożenie. Pierwsze nawożenie należy wykonać po około 6-8 tygodniach od momentu jej posadzenia. Najlepiej nawozić roślinę organicznymi nawozami. Nadmierne nawożenie może zaszkodzić roślinie. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad pielęgnacji, nasze mango z pestki będzie rozwijać się szybko i prawidłowo.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >