DomekIOgrodek.pl
Zakwaszanie ziemi

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Couleur

Jak zakwasić ziemię w ogrodzie? Fachowe i domowe sposoby

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Czasami zdarza się, że rośliny, które chcemy posadzić w ogrodzie, wymagają kwaśnej gleby. Jeśli takiej nie mamy konieczne jest wówczas zakwaszenie podłoża. Jak zakwasić ziemię w ogrodzie, aby była odpowiednia dla kwasolubnych sadzonek? Jest na to kilka sposobów.

Przed sadzeniem roślin w ogrodzie warto poznać ich wymagania. Jedne preferują żyzne i przepuszczalne gleby, inne mogą wymagać skrajnie różnej. Jeśi planujemy pogodzić kilka różnych gatunków o odmiennych wymaganiach, nie powinniśmy ich sadzić obok siebie. Oprócz tego należy przygotować podłoże pod rośliny. Często trzeba wykonać spulchnianie i mieszanie ziemi z dodatkami, aby udało się stworzyć odpowiednie warunki dla konkretnej rośliny. Najpierw jednak należałoby zorientować się jaki odczyn ma ziemia w naszym ogródku.

Sprawdzanie pH gleby w ogrodzie

Określenie odczynu pH w ogrodzie wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Możemy to zrobić na kilka sposobów, a najprostszym z nich jest obserwacja. Rozglądamy się jakie rośliny (i chwasty) u nas rosną. Przy lekko kwaśnym odczynie pojawiają się m.in.: ptasie ziele, łopian, rdest ptasi, osty, dzika róża. Kwaśny odczyn to obecność takich roślin jak: skrzyp, babka, wrzos. Natomiast przy odczynie zasadowym zaobserwujemy pokrzywę i koniczyny. To pozwoli zorientować się mniej więcej jakiego odczynu możemy się spodziewać. Nie daje stu procent skuteczności, jednak sprawdza się na potrzeby domowe. Inną, bardziej skuteczną metodą jest użycie tzw. kwasomierza, czyli miernika gleby, nazywanego też testerem podłoża. Pozwoli nam to na odczytanie wartości na jego elektronicznym ekranie i poznanie wyniku. Taki test jest szybki i skuteczny, wymaga jedynie kupna urządzenia. Innym sposobem jest oddanie próbki gleby do laboratorium. Ta specjalistyczna metoda jest jednak droższa, choć da nam najbardziej precyzyjne wyniki. Natomiast na potrzeby domowego ogrodu – nie jest konieczna.

Jak zakwasić ziemię w ogrodzie?

Zakwaszanie ziemi jest dość prostym zbiegiem, jednak aby utrzymać odpowiednie pH w glebie nie będzie to takie łatwe. Nie wystarczy jednorazowe zakwaszenie. W tym przypadku sztucznie zakwaszona gleba powraca do swojego podstawowego pH w krótkim czasie. Dlatego zabieg należy powtarzać. Jak zakwasić ziemię w ogrodzie i utrzymać tak wywołane pH?

Po pierwsze, można zmieszać ziemię w kwaśnym torfem. Proporcje powinny być takie same (1:1). Jeśli dodamy do środka także trochę trocin z iglaków lub igliwia, kwaśny odczyn dłużej się utrzyma. Jeśli ziemia jest zbyt zwarta, można dodać do całej mieszanki trochę piasku, co rozluźni nieco glebę i sprawi, że będzie bardziej przepuszczalna.

Po drugie, kwaśna ściółka. Ściółkowanie elementami drzew i krzewów iglastych, które zawsze mają kwaśne pH, przynosi dobre efekty. Podsypywanie podłoża taką korą lub igliwiem sprawia, że ziemia utrzymuje kwaśny odczyn na dłużej. Kwaśny kompost jest także skuteczny. Ma to jeszcze jedną zaletę – zapobiega szybkiej utracie wody przez parowanie. Takie mieszanki, jak i ściółki możemy kupić na działach ogrodniczych.

Po trzecie, zakwaszające nawozy. Są ogólnodostępne i skuteczne. Nawozy mineralne – przede wszystkim siarczan amonu – zmieniają pH gleby na kwaśne w krótkim czasie i na długo. Należy jednak pilnować odpowiednich dawek. Zbyt wysokie mogą uśmiercić rośliny. W sklepach dostępne są również specjalne nawozy dedykowane konkretnym roślinom kwasolubnym, które zawierają nie tylko odczynniki zakwaszające, ale także składniki pokarmowe.

Domowe sposoby na zakwaszenie ziemi w ogrodzie

Istnieją także domowe sposoby na zakwaszenie, choć nigdy nie zostały dostatecznie potwierdzone. Są jednak alternatywą dla gotowych nawozów i mogą przynieść większe lub mniejsze efekty. Nie ma także potwierdzenia co do stosowanych dawek, dlatego, jeśli mamy ochotę, możemy samodzielnie wypróbować różne opcje. Domowa metoda zakłada dodanie do ziemi jednego z trzech najpopularniejszych składników, znanych z kwaśnego odczynu. Są nimi: ocet, kwasek cytrynowy i fusy z kawy. Nie istnieją jednak zalecenie co do ich dawkowania, dlatego jest to pewnego rodzaju eksperymentowanie. Należy jedynie uważać z octem, aby nie stosować go w żadnym wypadku na rosnącą już roślinę. Jeśli chcemy go wykorzystać do zakwaszania gleby, powinno się to zrobić 3 tygodnie przed posadzeniem sadzonki.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >