Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Jak zrobić dobry beton B20 – porady, składniki i przepis
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.06.2021 02:00

Jak zrobić dobry beton B20 – porady, składniki i przepis

Beton samodzielnie zrobiony
Pixabay/paulbr75

Jest kilka podstawowych składników, które są niezbędne na budowie. Jednym z nich jest beton. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zrobić dobry beton B20, poznasz potrzebne składniki i sposób stworzenia samodzielnie wytrzymałego materiału budowlanego.

Jak zrobić dobry beton B20?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobry beton B20, to dobrze trafiłeś. Poznasz tutaj sposoby na samodzielne zrobienie tego materiału, a także garść porad, które uchronią Cię przed amatorskimi błędami. Beton B20 to inaczej beton zwykły. Obecnie można go także spotkać pod oznaczeniem C16/20. W przypadku dużych prac budowlanych lub remontowych, można zamówić tego typu beton. Wówczas koszt wytworzenia oraz dostarczenia materiału wynosi około 400 złotych za 1 m3 betonu. Są jednak pewne obostrzenia w kwestii ilości zamówienia. Najmniejsza ilość zamawianego betonu musi wynosić 6m3. Często jednak potrzebna jest mniejsza ilość i wówczas możemy zastanowić się, czy warto i jak zrobić dobry beton B20 w domowych warunkach. W praktyce nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy zamówić dobrej jakości składniki, przygotować miejsce do wyrabiania betonu oraz zarezerwować sobie dzień wolny na wykonanie koniecznych prac remontowych.

Jak zrobić dobry beton B20: składniki

Beton B20 składa się z czterech składników. Są to: cement, kruszywo, woda i domieszki. Zacznijmy od cementu. Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się cement podstawowy, CEM I 32,5 R. Jest to cement uniwersalny. Na rynku dostępne są także inne cementy, na przykład CEM II/A-S i CEM II/B-S – są to cementy wymagające dłuższego mieszania. Jak zrobić dobry beton B20 z tego typu cementu? Najlepiej jest użyć go w trakcie lata, kiedy temperatury są wysokie, są będzie sprzyjać mieszaniu betonu. Bardziej ekologiczne cementy to CEM II/A-V i CEM II/B-V – posiadają domieszki popiołów lotnych i również świetnie nadają się do mieszania betonu latem. Drugi składnik to kruszywo. Potrzebne jest kruszywo drobne i grube. Jako drobne najlepiej sprawdza się piasek rzeczny lub kopalniany. Co ciekawe, lepiej jest użyć piasku rzecznego, jako że jest czystszy niż ten kopalniany. Jako grubego kruszywa najlepiej jest użyć żwiru 0/16 lub 2/16. Jak zrobić dobry beton B20 w warunkach domowych? Postawić na drobne i dobrze oczyszczone kruszywo. Trzeci składnik to woda. Powinna mieć niską temperaturę i nie mieć dużej zawartości wapnia. Twarda woda może niekorzystnie wpłynąć na proces mieszania betonu. Ostatni składnik to domieszki. Ich nazwa brzmi nieco tajemniczo, a chodzi tak naprawdę o materiały wspomagające mieszanie oraz późniejsze schnięcie betonu. Można więc dobrać domieszki napowietrzające, domieszki redukujące nadmierną ilość wody czy domieszki mrozoodporne, jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałego i odpornego na niskie temperatury materiału.

Jak zrobić dobry beton B20: proporcje

Jeśli już wiesz, jakie składniki są potrzebne do tego, aby zrobić beton B20, musisz teraz poznać ich odpowiednie proporcje. Jak zrobić dobry beton B20 w domowych warunkach? Przede wszystkim musisz sprawdzić, ile materiału potrzebujesz. Eksperci doradzają, by przeliczać skład betonu na podstawie typowej wagi worków z cementem, czyli 25 kilogramów. Optymalna ilość betonu B20 potrzebnego do domowych prac remontowych, to 120 litrów. Aby uzyskać taką ilość materiału, musimy kupić jeden worek cementu o wadze 25 kilogramów, 40 litrów kruszywa drobnego (najlepiej jest użyć piasku rzecznego) i 80 litrów kruszywa grubego (żwiru 2/16), około 10-12 litrów miękkiej wody oraz domieszki uplastyczniające lub napowietrzające. Zazwyczaj na domieszkach do betonu jest podana informacja, w jakiej ilości powinny być zastosowane do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Według tych ilości można zmieniać proporcje, aby uzyskać potrzebną ilość betonu. Jak zrobić dobry beton B20 skoro posiadamy już wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach? Najlepiej jest odmierzyć wszystkie ilości za pomocą dziesięciolitrowego wiadra oraz przygotować miejsce pracy. Teraz przechodzimy do kolejnego kroku: w czym wymieszać beton B20?

W czym i jak zrobić dobry beton B20?

Czy można zrobić beton w warunkach domowych? Jak zrobić dobry beton B20 bez konieczności użycia betoniarki wolnospadowej? Haczyk tkwi w ilości betonu, jaki chcemy uzyskać. Duże ilości materiału, czyli od 50 litrów, należy mieszać w betoniarce. Połączenie naraz składników w innym urządzeniu niż maszyna mieszająca jest niebezpieczne, jako że procesy połączenia mogą wówczas zajść zbyt szybko i składniki zostaną zmarnowane. Wówczas przygotowanie betonu trzeba będzie rozpocząć od początku. Natomiast mniejsza ilość betonu, około 10-25 litrów, może zostać zrobiona za pomocą mieszadła na wiertarce. Jak zrobić dobry beton B20 w ten sposób? Kluczowa jest kolejność dodawania składników. W metalowym pojemniku najpierw należy umieścić wymieszane drobne i grube kruszywo. Następnie wlewamy połowę proporcji wody i kolejno dosypujemy cement. Jeśli chcemy użyć domieszek, szczególnie domieszki uplastyczniającej, to należy dodać ją do pozostałej wody. Tak uzyskany roztwór stopniowo wlewamy do mieszanki. Przez cały czas dodawania składników należy mieszać składniki w regularny, miarowy sposób. Warto pamiętać, że mniejsza ilość wody oznacza bardziej wytrzymały beton. Po pierwszym procesie domowego tworzenia materiału będziesz już wiedzieć, jak zrobić dobry beton B20 i że nie jest to trudne zadanie.

Tagi:
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10