DomekIOgrodek.pl
Beton samodzielnie zrobiony

Pixabay/paulbr75

Jak zrobić dobry beton B20 – porady, składniki i przepis

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jest kilka podstawowych składników, które są niezbędne na budowie. Jednym z nich jest beton. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zrobić dobry beton B20, poznasz potrzebne składniki i sposób stworzenia samodzielnie wytrzymałego materiału budowlanego.


Jak zrobić dobry beton B20?


Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobry beton B20, to dobrze trafiłeś. Poznasz tutaj sposoby na samodzielne zrobienie tego materiału, a także garść porad, które uchronią Cię przed amatorskimi błędami. Beton B20 to inaczej beton zwykły. Obecnie można go także spotkać pod oznaczeniem C16/20. W przypadku dużych prac budowlanych lub remontowych, można zamówić tego typu beton. Wówczas koszt wytworzenia oraz dostarczenia materiału wynosi około 400 złotych za 1 m3 betonu. Są jednak pewne obostrzenia w kwestii ilości zamówienia. Najmniejsza ilość zamawianego betonu musi wynosić 6m3. Często jednak potrzebna jest mniejsza ilość i wówczas możemy zastanowić się, czy warto i jak zrobić dobry beton B20 w domowych warunkach. W praktyce nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy zamówić dobrej jakości składniki, przygotować miejsce do wyrabiania betonu oraz zarezerwować sobie dzień wolny na wykonanie koniecznych prac remontowych.


Jak zrobić dobry beton B20: składniki


Beton B20 składa się z czterech składników. Są to: cement, kruszywo, woda i domieszki. Zacznijmy od cementu. Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się cement podstawowy, CEM I 32,5 R. Jest to cement uniwersalny. Na rynku dostępne są także inne cementy, na przykład CEM II/A-S i CEM II/B-S – są to cementy wymagające dłuższego mieszania. Jak zrobić dobry beton B20 z tego typu cementu? Najlepiej jest użyć go w trakcie lata, kiedy temperatury są wysokie, są będzie sprzyjać mieszaniu betonu. Bardziej ekologiczne cementy to CEM II/A-V i CEM II/B-V – posiadają domieszki popiołów lotnych i również świetnie nadają się do mieszania betonu latem. Drugi składnik to kruszywo. Potrzebne jest kruszywo drobne i grube. Jako drobne najlepiej sprawdza się piasek rzeczny lub kopalniany. Co ciekawe, lepiej jest użyć piasku rzecznego, jako że jest czystszy niż ten kopalniany. Jako grubego kruszywa najlepiej jest użyć żwiru 0/16 lub 2/16. Jak zrobić dobry beton B20 w warunkach domowych? Postawić na drobne i dobrze oczyszczone kruszywo. Trzeci składnik to woda. Powinna mieć niską temperaturę i nie mieć dużej zawartości wapnia. Twarda woda może niekorzystnie wpłynąć na proces mieszania betonu. Ostatni składnik to domieszki. Ich nazwa brzmi nieco tajemniczo, a chodzi tak naprawdę o materiały wspomagające mieszanie oraz późniejsze schnięcie betonu. Można więc dobrać domieszki napowietrzające, domieszki redukujące nadmierną ilość wody czy domieszki mrozoodporne, jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałego i odpornego na niskie temperatury materiału.


Jak zrobić dobry beton B20: proporcje


Jeśli już wiesz, jakie składniki są potrzebne do tego, aby zrobić beton B20, musisz teraz poznać ich odpowiednie proporcje. Jak zrobić dobry beton B20 w domowych warunkach? Przede wszystkim musisz sprawdzić, ile materiału potrzebujesz. Eksperci doradzają, by przeliczać skład betonu na podstawie typowej wagi worków z cementem, czyli 25 kilogramów. Optymalna ilość betonu B20 potrzebnego do domowych prac remontowych, to 120 litrów. Aby uzyskać taką ilość materiału, musimy kupić jeden worek cementu o wadze 25 kilogramów, 40 litrów kruszywa drobnego (najlepiej jest użyć piasku rzecznego) i 80 litrów kruszywa grubego (żwiru 2/16), około 10-12 litrów miękkiej wody oraz domieszki uplastyczniające lub napowietrzające. Zazwyczaj na domieszkach do betonu jest podana informacja, w jakiej ilości powinny być zastosowane do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Według tych ilości można zmieniać proporcje, aby uzyskać potrzebną ilość betonu. Jak zrobić dobry beton B20 skoro posiadamy już wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach? Najlepiej jest odmierzyć wszystkie ilości za pomocą dziesięciolitrowego wiadra oraz przygotować miejsce pracy. Teraz przechodzimy do kolejnego kroku: w czym wymieszać beton B20?


W czym i jak zrobić dobry beton B20?


Czy można zrobić beton w warunkach domowych? Jak zrobić dobry beton B20 bez konieczności użycia betoniarki wolnospadowej? Haczyk tkwi w ilości betonu, jaki chcemy uzyskać. Duże ilości materiału, czyli od 50 litrów, należy mieszać w betoniarce. Połączenie naraz składników w innym urządzeniu niż maszyna mieszająca jest niebezpieczne, jako że procesy połączenia mogą wówczas zajść zbyt szybko i składniki zostaną zmarnowane. Wówczas przygotowanie betonu trzeba będzie rozpocząć od początku. Natomiast mniejsza ilość betonu, około 10-25 litrów, może zostać zrobiona za pomocą mieszadła na wiertarce. Jak zrobić dobry beton B20 w ten sposób? Kluczowa jest kolejność dodawania składników. W metalowym pojemniku najpierw należy umieścić wymieszane drobne i grube kruszywo. Następnie wlewamy połowę proporcji wody i kolejno dosypujemy cement. Jeśli chcemy użyć domieszek, szczególnie domieszki uplastyczniającej, to należy dodać ją do pozostałej wody. Tak uzyskany roztwór stopniowo wlewamy do mieszanki. Przez cały czas dodawania składników należy mieszać składniki w regularny, miarowy sposób. Warto pamiętać, że mniejsza ilość wody oznacza bardziej wytrzymały beton. Po pierwszym procesie domowego tworzenia materiału będziesz już wiedzieć, jak zrobić dobry beton B20 i że nie jest to trudne zadanie.


Jak zrobić dobry beton B20 i jak go użyć


Po wykonaniu betonu należy niezwłocznie przystąpić do pracy. Dłuższe pozostawienie betonu w pojemniku, szczególnie w pokojowej temperaturze, może doprowadzić do jego scalenia i szybkiej zmiany formy. Skoro już wiesz, jak zrobić dobry beton B20, powinieneś też wiedzieć, w jaki sposób go użyć. Przede wszystkim mieszankę betonową układa się w warstwach umożliwiających optymalny proces zagęszczenia. Najlepsza szerokość warstwy to około 10-15 centymetrów. Pamiętaj, że to, w jaki sposób zagęści się beton B20, zależy od rodzaju składników oraz sposobu mieszania. Jeśli to twój pierwszy kontakt z domową produkcją betonu, warto stworzyć nieco rzadszy materiał za pomocą większej ilości wody. Wówczas można łatwo nałożyć beton szpachlą i rozłożyć go w wymagającym miejscu. Jak zrobić dobry beton B20 w zależności od miejsca, które potrzebuje remontu? Oczywiście jeśli planujesz betonować na zewnątrz, należy dodać mieszankę mrozoodporną. Betonowanie podłogi na gruncie wymaga twardszego betonu, do którego stworzenia użyto mniejszej ilości wody. Jeśli planujesz betonować schody zewnętrzne lub podłogę tarasu, także nie dodawaj dużo wody, a kruszywo użyte do mieszania powinno być rzadkie – o ziarnie nie większym niż 8 mm. Natomiast jeśli remontujesz ogrodzenie, na przykład uzupełniasz podmurówki lub naprawiasz murowane słupy, to zastąp kruszywo gruzem betonowym. Wpłynie to na konsystencję betonu, który będziesz musiał nałożyć za pomocą ubijania. Tego typu beton szybko zgęstnieje, więc należy nakładać go z dużą precyzją. 

Podobne artykuły

Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >
Drewniana elewacja

Architektura

Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Czytaj więcej >