DomekIOgrodek.pl
Jaskier

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Kranich17

Jaskier – jak sadzić i pielęgnować

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jaskry to kwiaty, które potrafią zmienić ogród w kolorowy dywan, zachwycając różnorodnością odmian i barw. Jaskier to jednak nie tylko kwiat ogrodowy – świetnie sprawdzi się również posadzony w doniczce na balkonie lub tarasie. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować jaskry, by wydobyć ich naturalne piękno.

Jaskier – charakterystyka

Jaskier kojarzy nam się zwykle z kolorem żółtym i pięknie ukwieconymi łąkami, jednak występuje w ponad 400 gatunkach, w wielu miejscach na świecie. Upodobał sobie zwłaszcza wspomniane łąki, mokradła, torfowiska i lasy.W zależności od gatunku, jaskier może osiągnąć od 20 do 100 cm wysokości, a jego pełne lub pojedyncze kwiaty latem rozkwitają tysiącem barw. Spotkamy więc jaskry żółte, pomarańczowe, białe, czerwone, beżowe, różowe, łososiowe, a nawet wielobarwne.W Polsce najczęściej spotykany jest jaskier ostry w kolorze słonecznego żółtego. Hodowcy lubią jednak sięgać po bardziej egzotyczną odmianę – jaskier azjatycki, w obrębie którego wyodrębniony został:

jaskier tureckijaskier francuskijaskier perskijaskier peoniowy

Ta ostatnia odmiana jest szczególnie lubiana za wyjątkowy wygląd, przypominający różę angielską.

Jaskier w ogrodzie – jak i gdzie sadzić?

Cebulki jaskrów kupisz w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Są one ze sobą połączone u nasady, a z jednej karpy może wyrosnąć kilkanaście kwiatów.Przy zakupie cebulek zwróć uwagę na ich jakość – jeśli są wilgotne i miękkie, może to oznaczać, że były nieodpowiednio przechowywane i szybko zgniją.Z uwagi na to, że jaskier kwitnie jedynie przez dwa miesiące (czerwiec i lipiec), najlepiej posadzić go już w kwietniu. Niestety jaskier to roślina bardzo delikatna i posadzenie go jesienią sprawi, że obumrze zimą.

Zanim wysadzisz jaskry do ziemi, namocz cebulki w letniej wodzie przez dobę, co przyspieszy rozwój pędów. Następnie wykop dołki o głębokości około 5 cm w odstępach 10 cm i włóż cebulki „pazurkami” do dołu. Najlepiej, by było to miejsce zaciszne, słoneczne, z przepuszczalnym podłożem, ponieważ jaskier potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużej ilości światła słonecznego i niewielkiej ilości wilgoci.

Warto posadzić w towarzystwie jaskrów inne, nieco wyższe rośliny, by chroniły je przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne dni.Ponadto gleba powinna mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn – idealna będzie próchniczna ziemia ogrodowa z dodatkiem nawozu organicznego.

Jaskier – jak pielęgnować?

Jaskier nie lubi nadmiernej wilgoci, ale równie szkodliwe jest dla niego przesuszenie.

Zwracaj uwagę na bryłę korzeniową, która lubi gromadzić wodę, co może prowadzić do rozwoju pleśni.

Jaskry przyjmują na zimę formę podziemnych bulw i kłączy, dlatego po przekwitnieniu kwiatów nigdy nie usuwaj liści – jest to dla jaskra źródło składników odżywczych.Usuwaj jedynie zwiędłe kwiaty, by pobudzić tym samym tworzenie nowych i przedłużyć okres kwitnienia.

Po usunięciu suchych kwiatów poczekaj aż zasuszą się również liście. Będzie to znak, że możesz wyjąć bulwy z ziemi, umieścić je w skrzynkach i przysypać torfem lub piaskiem. Tak przygotowane bulwy przechowuj przez trzy miesiące w suchym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 20°C. Po upływie trzech miesięcy przenieś je do chłodniejszego pomieszczenia (5-10°C).

Dzięki temu zabiegowi wysadzone na wiosnę jaskry będą szybciej rosły i bujniej kwitły.

Jaskier – uprawa w doniczce

Jaskry pojawiają się w sprzedaży już wczesną wiosną. Przy zakupie zwróć uwagę, czy jaskier ma zwartą postać z kilkoma pąkami i co najmniej jednym rozwiniętym kwiatem.Jeżeli chcesz uprawiać jaskry na balkonie lub tarasie, zapewnij im stanowisko widne i przewiewne.

Z uwagi na te preferencje jaskier nie czuje się dobrze w mieszkaniu, gdzie zbyt wysoka temperatura powoduje żółknięcie rośliny i zasuszenie pąków.

Zbyt niska temperatura również im nie służy, dlatego na czas przymrozków przenieś doniczki z zewnątrz do umiarkowanie chłodnego pomieszczenia.Sadząc jaskry w doniczce, zadbaj o to, by ziemia w niej była lekko wilgotna, nie mokra – jaskier nie znosi przelania!

Źródła:https://budujesz.info/artykul/sadzonki-cebulki-bulwy-jaskrow-podpowiadamy-jakie-kupic,1716.htmlhttps://twojogrodek.pl/Jaskier-z-czym-go-komponowac-w-ogrodzie-Terminy-sadzenia-i-poradnikhttp://www.e-ogrodek.pl/a/jaskry-azjatyckie-kolorowe-pompony-na-balkon-i-rabate-jak-je-uprawiac-20016.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >