Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jasnota biała – charakterystyka, uprawa oraz zastosowanie rośliny
Weronika Dadok
Weronika Dadok 29.05.2021 02:00

Jasnota biała – charakterystyka, uprawa oraz zastosowanie rośliny

Jasnota biała
pixabay/guidyw

Jasnota biała jest bardzo cenną rośliną, która posiada wiele właściwości leczniczych. Pochodzi z rodziny jasnotowatych. Swoim wyglądem przypomina pokrzywę. Poznaj tajniki uprawy tej rośliny oraz jej prozdrowotne działanie.

Jasnota biała – charakterystyka

Naturalne środowisko jasnoty białej to tereny Azji oraz Europy. W Polsce często możemy ją spotkać szczególnie na terenach nizinnych. Jest to roślina wieloletnia, a także miododajna. Z budowy przypomina pokrzywę, dlatego nazywana jest również białą pokrzywą, głuchą pokrzywą bądź martwą pokrzywą. W porównaniu do zwykłej pokrzywy jej liście nie parzą. Cechuje się charakterystycznymi, dość dużymi kwiatami o białym zabarwieniu. Posiada dość długą łodygę o wysokości około 60 cm. Łodygę wyróżniają jajowate liście z ząbkowaną obwódką. Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do listopada. W tym czasie wytwarza słodki zapach. Zaliczana jest do roślin synantropijnych – porasta tereny, które są blisko ludzi, np. w pobliżu domów bądź osiedli mieszkaniowych, które zostały stworzone przez człowieka.

Jasnota biała – zasady uprawy

Roślina preferuje delikatnie słoneczne bądź półcieniste miejsca. Najlepiej funkcjonuje na próchniczym oraz wilgotnym podłożu z zawartością azotu. Głucha pokrzywa rozmnaża się w sposób wegetatywny przy pomocy podziemnych rozłogów oraz rozgałęzionych pnączy. Nasiona rośliny w sposób naturalny są przenoszone przez mrówki.

Jasnota biała – kiedy należy zbierać roślinę?

W przypadku zbioru w celach leczniczych potrzebujemy szczególnie kwiatów martwej pokrzywy. Powinniśmy je zbierać w czasie słonecznych oraz suchych dni. Po zebraniu należy osuszyć roślinę. Układamy ją cienkimi warstwami i umieszczamy w przewiewnym oraz zacienionym miejscu. Temperatura przy suszeniu nie powinna przekraczać 40 stopni C. Ziele rośliny także nadaje się do zebrania.

Jasnota biała – cenne składniki rośliny

Jasnota biała składa się z wielu cennych składników. Jej kwiaty, a także ziele, zawierają, m.in.: witaminę C, saponiny, prowitaminę A, olejki eteryczne, garbniki, związki śluzowe, flawonoidy, kwasy organiczne, a także glikozydy irydoidowe. Składniki, które zawiera, przyczyniają się do zwalczania różnorakich chorób.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10