Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jeż w ogrodzie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 28.05.2021 02:00

Jeż w ogrodzie

Jeż w ogrodzie
pixabay/Capri23auto

Jeże w poszukiwaniu schronienia na zimę często pojawiają się w naszych ogrodach. Są to bardzo sympatyczne oraz pożyteczne zwierzątka. Ich obecność pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całej roślinności. Dowiedz się jak stworzyć odpowiednie warunki dla naszych gości.

Jeż w ogrodzie – wygląd i cechy charakterystyczne

Jeż należy do ssaków owadożernych, którego długość ciała wynosi około 30 cm. Jest pokryty delikatnymi oraz drobnymi włoskami od strony wewnętrznej, natomiast część zewnętrzna charakteryzuje się występowaniem długich kolców. Jego waga wynosi około 1-2 kg. Zaraz po urodzeniu jego kolce są miękkie oraz posiadają białe zabarwienie, natomiast w późniejszej fazie pojawiają się nowe, które odznaczają się twardością. Może on posiadać nawet do 8 tysięcy twardych kolców. Zwierzęta wyróżniają się także charakterystycznym, lekko wydłużonym mokrym nosem. Mają zwyczaj zwijania się w kształt kulki, ponieważ posiadają specjalny system mięśni, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Mogą przeżyć od około 7 do 10 lat.

Jeż w ogrodzie – jak wygląda ich tryb życia?

Jeże preferują nocny tryb życia. Posiadają bardzo dobrze rozwinięty słuch oraz zmysł widzenia porą nocną. Żywią się głównie owadami, a także ślimakami, dżdżownicami oraz żabami. Dzięki rozwiniętemu słuchowi potrafią dostrzec nawet bardzo małe zwierzęta.

Jeż w ogrodzie – jakie należy podjąć działania?

W przypadku zauważenia obecności jeża w ogrodzie należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie, aby go nie wystraszyć. Jego wizyta pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszej roślinności. Aby jednak zwabić go do naszego ogrodu, należy posiadać odpowiednie warunki. Jeże najlepiej odnajdują się w warunkach, gdzie podłoże przypomina ich naturalne tereny. Preferują dużą przestrzeń oraz tereny zielone. Jeśli posiadamy kompostownik, zwiększamy prawdopodobieństwo na ich wizytę.

Należy pamiętać o ograniczeniu stosowania chemicznych nawozów, które nie służą zwierzętom. Można je zastąpić, używając ekologicznych sposobów ochrony roślinności. Zastosowanie dużej ilości chemii w naszym ogrodzie może skutkować nawet śmiercią jeża. Ważny jest również dobór ogrodzenia bądź jego brak.

Ogrodzenie nie powinno posiadać ostrych zakończeń oraz szczelin. Jeże należy chronić przed innymi zwierzętami, do których zaliczają się: psy, lisy, borsuki czy kuny. Kolejny istotny aspekt stanowi koszenie. Zaleca się ostrożne koszenie przy dziennym świetle, aby nie uszkodzić naszego gościa.

Szczególnie jeśli mamy do czynienia z zagęszczonymi trawnikami. W przypadku zauważenia rannego bądź chorego jeża należy udzielić mu natychmiastowej pomocy, najlepiej zanosząc go do weterynarza. W Polsce jeże należą do zwierząt ściśle chronionych. Zabronione jest ich dokarmianie ludzkim jedzeniem, ponieważ negatywnie wpływa to na układ pokarmowy, a także powoduje różne dolegliwości. Z reguły żywią się naturalnymi pokarmami, jednak tolerują również karmę przeznaczoną dla kotów oraz psów.

Jeż w ogrodzie – budowa domu na dwa sposoby

Aby jeż poczuł się bezpiecznie możemy mu przygotować odpowiedni domek. Najlepiej ulokować go w zacisznym miejscu. Dom może powstać ze skrzynki, w której należy wykonać otwory z dostępem do powietrza. Może być także zbudowany od postaw np. z kilku desek. Domek dobrze jest ulokować pośród gęstych, zielonych krzewów. Zamiast zbudowanego domku można stworzyć naturalne miejsce przeznaczone dla jeża. Polega ono na usypaniu kopca z gałęzi oraz liści, najlepiej w zacisznym miejscu. Tak przygotowane schronienia pomogą mu przetrwać zimę, kiedy zapadnie w zimowy sen. Jeśli wcześniej przygotujemy się na jego wizytę zwiększymy prawdopodobieństwo jego przybycia. Stworzenie odpowiednich, przede wszystkim ekologicznych warunków, przyciągnie zwierzę do naszego ogrodu.

Tagi: