Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 25.06.2021 02:00

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

juka domowa
Pixabay/MrGajowy3

Należy do niemal najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przypomina palmę i lubi ciepły klimat. Doskonale sprawdza się w mieszkaniach, gdzie tworzy namiastkę luksusu. Juka domowa ma niezwykłe walory dekoracyjne. Jak ją pielęgnować, aby kwitła w zaciszu domu? Juka domowa jest spotykana w każdym sklepie. Jej gruby pieniek i strzeliste liście rzucają się w oczy. W Polsce budzi pozytywne odczucia, ponieważ jest to roślina egzotyczna. Pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Meksyku, gdzie naturalnie rośnie na półpustynnej ziemi. W swoim naturalnym środowisku jest dużym drzewem, które osiąga wysokość powyżej 15 metrów. Do naszego kraju docierają małe, ukorzenione sadzonki.

Juka domowa – uprawa

Roślina ta w naturalnych warunkach występuje w ciepłych krajach, więc nie nadaje się do uprawiania w polskim ogrodzie. Natomiast w doniczce już tak. Można ją z powodzeniem trzymać w domu cały rok, dodatkowo wystawiając na zewnątrz w trakcie lata. Ważne jest natomiast, aby nie stała bezpośrednio na słońcu, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu. Najlepszym miejscem w tym celu będzie taras lub przysłonięty balkon. Bezwzględnie jednak należy pamiętać o zabraniu jej na jesień i zimę do mieszkania. Światło odgrywa kluczową rolę w uprawie. Juka domowa nie może być postawiona w cieniu ani półcieniu. W takim przypadku roślina bardzo szybko da nam znać, że jej się to nie podoba. Liście będą blednąć i się skręcać. Musimy więc wybrać w mieszkaniu odpowiednie miejsce, w którym postawimy doniczkę, aby miała stały dostęp światła dziennego. Jej uprawa i pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Właściwie roślina nie ma szczególnych wymagań. Nie różnią się one od innych roślin doniczkowych. Wystarczy regularne podlewanie, aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie należy tego robić często. Juka źle znosi nadmiar wody i wilgoci.

W naturze przywykła do suchej ziemi i rzadkich opadów deszczu. Pień i liście dobrze pobierają i magazynują wilgoć. W związku z tym poleca się, aby podlewać ją nie częściej niż raz na 10 dni. Roślina lepiej czuje się podczas przejściowej suszy niż wtedy, gdy jest przelana. Zimą warto obserwować ziemię i podlewać roślinę dopiero wtedy, kiedy podłoże jest na górze wyraźnie przesuszone. Juka nie wymaga przycinania.

Juka domowa odporna na choroby

To jedna z bardzo odpornych roślin doniczkowych. Oprócz braku specjalnych wymagań ma także dużą odporność na choroby i szkodniki. Większość jej problemów zdarza się ze względu na błędy człowieka. Jest nim przede wszystkim dostarczanie nadmiernej ilości wody. Zbyt duża wilgoć w glebie może wywołać chorobę grzybową – zgniliznę kłodziny. Wówczas trzeba ją eliminować specjalnymi środkami chemicznymi. Preparaty są dostępne w sklepach ogrodniczych (np. Polyversum WP). Dlatego tak ważne jest, aby juka nie rosła w ciężkiej, mokrej ziemi. Osłabiona w ten sposób roślina może także być zaatakowana przez zgniliznę bakteryjną. W takim przypadku trudniej pozbyć się bakterii. Co jeszcze zagraża juce? Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu powoduje, że liście na końcach żółkną i obsychają. Warto spryskiwać wodą otoczenie rośliny i same liście. Jeśli nasza juka jest zaatakowana przez chorobę, mogą się także pojawić małe szkodniki. Wśród nich są: pędziorki, wełnowce, czy wciornastki. Trzeba wówczas użyć preparatu na owady do roślin doniczkowych.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10