DomekIOgrodek.pl
juka domowa

Pixabay/MrGajowy3

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Należy do niemal najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przypomina palmę i lubi ciepły
klimat. Doskonale sprawdza się w mieszkaniach, gdzie tworzy namiastkę luksusu. Juka
domowa ma niezwykłe walory dekoracyjne. Jak ją pielęgnować, aby kwitła w zaciszu domu?
Juka domowa jest spotykana w każdym sklepie. Jej gruby pieniek i strzeliste liście rzucają się w oczy. W Polsce budzi pozytywne odczucia, ponieważ jest to roślina egzotyczna. Pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Meksyku, gdzie naturalnie rośnie na półpustynnej ziemi. W swoim naturalnym środowisku jest dużym drzewem, które osiąga wysokość powyżej 15 metrów. Do naszego kraju docierają małe, ukorzenione sadzonki
.


Juka domowa – jakie odmiany możemy spotkać


Najbardziej dostępną i rozpowszechnioną odmianą jest juka słoniostopa, inaczej gwatemalska. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznego pieńka, którego budowa i struktura przypomina nieco nogę słonia. Z pieńka dookoła wyrasta pióropusz podłużnych, ostro zakończonych liści. Oprócz niej możemy spotkać jeszcze dwie odmiany: jukę aloesową oraz jukę wyniosłą. Wszystkie z nich są do siebie bardzo podobne i często nie jest łatwo, aby je od siebie odróżnić. Mają podłużne, proste, skierowane do góry liście. Aloesowa wyróżnia się tym, że jej liście nie opadają same od pnia, nawet jeśli są przesuszone lub chorują. Trzeba więc samemu zadbać o pozbywanie się uszkodzonych elementów. Z kolei juka wyniosła ma wąskie i długie liście, które mogą osiągać nawet do 1 metra długości.


Juka domowa – uprawa


Roślina ta w naturalnych warunkach występuje w ciepłych krajach, więc nie nadaje się do
uprawiania w polskim ogrodzie. Natomiast w doniczce już tak. Można ją z powodzeniem trzymać w domu cały rok, dodatkowo wystawiając na zewnątrz w trakcie lata. Ważne jest natomiast, aby nie stała bezpośrednio na słońcu, ponieważ liście mogą ulec poparzeniu. Najlepszym miejscem w tym celu będzie taras lub przysłonięty balkon. Bezwzględnie jednak należy pamiętać o zabraniu jej na jesień i zimę do mieszkania. Światło odgrywa kluczową rolę w uprawie. Juka domowa nie może być postawiona w cieniu ani półcieniu. W takim przypadku roślina bardzo szybko da nam znać, że jej się to nie podoba. Liście
będą blednąć i się skręcać. Musimy więc wybrać w mieszkaniu odpowiednie miejsce, w którym postawimy doniczkę, aby miała stały dostęp światła dziennego.
Jej uprawa i pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Właściwie roślina nie ma szczególnych wymagań. Nie różnią się one od innych roślin doniczkowych. Wystarczy regularne podlewanie, aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie należy tego robić często. Juka źle znosi nadmiar wody i wilgoci.

W naturze przywykła do suchej ziemi i rzadkich opadów deszczu. Pień i liście dobrze pobierają i magazynują wilgoć. W związku z tym poleca się, aby podlewać ją nie częściej niż raz na 10 dni. Roślina lepiej czuje się podczas przejściowej suszy niż wtedy, gdy jest przelana. Zimą warto obserwować ziemię i podlewać roślinę dopiero wtedy, kiedy podłoże jest na górze wyraźnie przesuszone. Juka nie wymaga przycinania.


Juka domowa odporna na choroby

To jedna z bardzo odpornych roślin doniczkowych. Oprócz braku specjalnych wymagań ma także dużą odporność na choroby i szkodniki. Większość jej problemów zdarza się ze względu na błędy człowieka. Jest nim przede wszystkim dostarczanie nadmiernej ilości wody. Zbyt duża wilgoć w glebie może wywołać chorobę grzybową – zgniliznę kłodziny. Wówczas trzeba ją eliminować specjalnymi środkami chemicznymi. Preparaty są dostępne w sklepach ogrodniczych (np.

Polyversum WP). Dlatego tak ważne jest, aby juka nie rosła w ciężkiej, mokrej ziemi. Osłabiona w ten sposób roślina może także być zaatakowana przez zgniliznę bakteryjną. W takim przypadku trudniej pozbyć się bakterii. Co jeszcze zagraża juce? Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu powoduje, że liście na końcach żółkną i obsychają. Warto spryskiwać wodą otoczenie rośliny i same liście. Jeśli nasza juka jest zaatakowana przez chorobę, mogą się także pojawić małe szkodniki. Wśród nich są: pędziorki, wełnowce, czy wciornastki. Trzeba wówczas użyć preparatu na owady do roślin doniczkowych.


Juka domowa: czy można ją rozmnożyć?


Juka domowa należy do roślin, które łatwo rozmnożyć. Wystarczy uciąć fragment pieńka z
wyrastającymi z niego liśćmi lub z wyraźnym pąkiem. Sztywny element wkładamy do pojemnika z torfem i piaskiem. Po jakimś czasie powinien się ukorzenić i można go przesadzić do nowej donicy.


Ten sposób zapewnia dodatkową jukę w mieszkaniu, jednak nie będzie ona już tak okazała, jak ta podstawowa, którą kupiliśmy w sklepie. Pień będzie mniejszy i węższy. Można też wykonać to w nieco bardziej klasyczny sposób. Włożyć kawałek pieńka do pojemnika z wodą i poczekać aż puści korzonki. Fragment, w którym został odcięty pieniek, warto zabezpieczyć sproszkowanym węglem. Juka domowa może rosnąć w naszym salonie przez wiele lat. Ponieważ to mało wymagająca roślina, wystarczy trzymać się kilku zasad, a stworzymy egzotyczny klimat we własnym domu.

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej >