Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kaktusy doniczkowe – idealne kwiaty dla zabieganych
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Kaktusy doniczkowe – idealne kwiaty dla zabieganych

Kaktusy
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/milivigerova

Kaktusy to szeroka grupa roślin, które naturalnie porastają pustynne tereny Ameryki Północnej. Rodzina kaktusowatych liczy około dwóch tysięcy gatunków. Każdy z nich jest sukulentem, czyli rośliną gruboszowatą. Oznacza to, że gromadzi wilgoć i składniki mineralne w liściach. Magazynują wodę, dzięki czemu mogą przetrwać długie okresy suszy. Te kolczaste rośliny, dzięki swej budowie wypracowały sobie system obrony przed szkodnikami. W polskich warunkach kaktusy uprawiane są w doniczkach w mieszkaniach. Różnią się od siebie kształtem, kolorami i rozmiarami. Niektóre z nich pięknie kwitną.

Kaktusy doniczkowe – rodzaje i gatunki

Kaktusy to potężna grupa reprezentantów świata flory. Ich podział można sklasyfikować m.in. ze względu na kształt. Dzielą się na kolumnowe, kuliste i walcowate, które są formą pośrednią między pierwszymi dwoma. Kaktusy doniczkowe występują w wielu gatunkach, a w sklepach możemy spotkać co najmniej kilkanaście z nich. Oprócz wielu kształtów, kolorów i grubości, różnią się także systemem korzeniowym i pędami. Jedne z nich mają je bardziej rozgałęzione, inne mniej. Kaktusy pokryte są cierniami, które potocznie nazywamy kolcami. To ich znak rozpoznawczy. One również mogą mieć różny kolor.

Jak dbać o kaktusy doniczkowe?

Dobra wiadomość dla cierpiących na brak czasu jest taka, że kaktusy nie wymagają prawie żadnej pielęgnacji i to niezależnie od gatunku. Jeśli przyswoimy podstawowe zasady uprawy, będziemy cieszyć się kolczastymi roślinami przez długie lata.Po pierwsze – kaktusy wymagają spoczynku przez okres zimowy. Oznacza to, że musimy całkowicie zaprzestać podlewania. Idealnie byłoby także zapewnić im nieco niższą temperaturę, jednak w mieszkaniach jest to trudne do spełnienia. Rozwiązaniem może być wyniesienie do piwnicy, jednak bywa tam często zbyt ciemno. Mimo wszystko kaktusy powinny sobie poradzić bez tego warunku. Na wiosnę należy zacząć je podlewać. Robimy to jednak oszczędnie i niezbyt często (pamiętajmy, że to sukulenty). Przelanie jest dla tych roślin o wiele groźniejsze niż susza, z którą doskonale sobie radzą.

Kaktusy doniczkowe – warunki udanej uprawy w mieszkaniu

Kaktusy wymagają jasnego i słonecznego stanowiska. W naturze rosną w pełnym słońcu, dlatego w mieszkaniu powinniśmy odzwierciedlić te warunki. Jeśli nie dostają dostatecznie dużo słońca, czasami tracą intensywne kolory, stają się zdeformowane.Ziemia w doniczce powinna być lekka i przepuszczalna, z dodatkiem próchnicy. Kaktusy doniczkowe lubią także lekko kwaśny odczyn (pH około 6,0). Na dnie doniczki powinien znaleźć się drenaż. Na pocieszenie można dodać, że kupując kaktusy w gotowych doniczkach w sklepie, nie trzeba przygotowywać im podłoża. Dobrze czują się w ciasnych pojemnikach. Można je łatwo rozmnażać poprzez szczepienie.

Tagi: