Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kalanchoe w mieszkaniu. Jak utrzymywać kwiat w dobrej formie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Kalanchoe w mieszkaniu. Jak utrzymywać kwiat w dobrej formie?

Kalanchoe
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/s-ms_1989

Kalanchoe należy do kategorii żyworódki i pochodzi z Madagaskaru. Jest także rośliną gruboszowatą, zaliczaną do sukulentów. W swoich liściach magazynuje wodę. Mimo swoich korzeni na gorącej, afrykańskiej wyspie, jest wytrzymała w naszych mieszkaniach, jak i na zewnątrz w okresie wiosny i lata. Dobrze wygląda przez długi czas. Od lat cieszy się dużą popularnością i jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Kalanchoe i jej odmiany

Najpopularniejszą kwitnącą rośliną tego gatunku jest kalanchoe blossfediana. Ma ona kwiaty o różnych kolorach. Możemy wybrać spośród barw: czerwonej, żółtej, pomarańczowej, białej, zielonej, liliowej, łososiowej, a także dwukolorowej. Tworzy pojedyncze lub podwójne kwiaty. W zależności od odmiany ma także różną wielkość kwiatów. Istnieje również odmiana Bells, wśród której znajdziemy także nietypowe kształty. Kalanchoe z tej odmiany mają jasnozielone liście, zwane poduszkami, z których wyrastają dzwonkowate kwiaty. Z kolei odmiana wiechowata ma gęste i dekoracyjne liście. Są także mini okazy w małych doniczkach, które świetnie wyglądają w kompozycji z innymi sukulentami. W sklepach ogrodniczych, a nawet marketach, znajdziemy co najmniej kilka odmian do wyboru. Wszystkie różnią się wyglądem, jednak mają takie same wymagania. Warto zwrócić uwagę już przy zakupie, aby roślina nie była w żaden sposób uszkodzona, liście były całe i w intensywnym kolorze. Kupujmy tylko te wyglądające zdrowo. Jeśli robimy to zimą, na czas transportu do domu warto zabezpieczyć roślinę, okrywając ją.

Jakich zabiegów wymaga kalanchoe?

Roślinę warto postawić w słonecznym miejscu. Odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Nie straszne jest dla niej bezpośrednie, a nawet palące słońce. Jednak daje sobie radę również w cieniu. Jest idealna dla początkujących i osób zapominalskich. Nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji, tak jak w przypadku innych gruboszowatych. Dzięki swoim mięsistym i grubym liściom, wytrzymuje długie okresy suszy. Nie radzi sobie jednak w temperaturze poniżej 12°C. Dlatego, jeśli trzymamy roślinę na zewnątrz, na początku jesieni powinniśmy ją zabrać do mieszkania. Dzięki odporności kalanchoe wystarczy podlewać raz w tygodniu niewielką ilością wody. Lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody. Nie lubi także moczenia liści. Jeśli trudno tego uniknąć, można podlewać ją, nalewając wody do podstawki, a korzenie ją wchłoną. Zbyt wilgotna gleba w tym przypadku może przyczynić się do rozwoju pleśni. Warto więc pilnować, aby podłoże było dosyć suche.

Czy trzeba nawozić kalanchoe?

Stosowanie nawozu może wspomóc roślinę w kwitnieniu. Kwitnące odmiany zużywają więcej składników pokarmowych niż odmiany zielone. Nawóz dostarczy jej potrzebnych substancji, dzięki którym kwiaty będą okazałe i długotrwałe. Gatunek nie wymaga cięcia. Należy dać mu swobodnie rosnąć. Natomiast usuwamy zwiędłe kwiaty, aby zrobić miejsce dla nowych. Trzeba uważać, by nie uszkodzić nowych pąków.

Każdy, kto zdecyduje się zaprosić kalanchoe do swojego domu, powinien być zadowolony. Roślina jest łatwo dostępna i niedroga, a także łatwa w utrzymaniu.

Tagi: