DomekIOgrodek.pl
Kalla cantedeskia – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

pixabay.com/A_Different_Perspective(CC0 Domena publiczna)

Kalla cantedeskia – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kalla cantedeskia to roślina pochodząca z Afryki. Charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi kwiatami. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Dowiedz się, jak wygląda uprawa oraz pielęgnacja tej pięknej rośliny.

Kalla cantedeskia – cechy charakterystyczne

Posiada strzałkowate oraz mięsiste liście o zielonym zabarwieniu z ozdobnymi przebarwieniami. Charakteryzuje się atrakcyjnymi oraz dość dużymi kwiatami. Kwiaty przypominają zwinięty lejek z wywiniętą obwódką. Otacza on kolbę kwiatostanu z malutkimi kwiatuszkami wewnątrz. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać białą, żółtą, ciemnokasztanową bądź różową barwę. Osiągają one wysokość około 80 cm. Dla roślin posadzonych w doniczce okres kwitnienia trwa od grudnia do kwietnia, natomiast jeśli chodzi o rośliny posadzone w gruncie, to okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i trwa do kwietnia. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku na około 2 miesiące.

Kalla cantedeskia – najciekawsze odmiany

Kalla cantedeskia wyróżnia się występowaniem wielu ciekawych odmian. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

„Auckland” – charakteryzuje się kwiatami o jaskraworóżowym zabarwieniu,

„Black Star” – posiada kwiaty o ciemnofioletowej barwie,

„Fire Glow” – odznacza się pomarańczowymi oraz żółtymi kolorami,

„Green Godess” – posiada kwiaty o białym zabarwieniu z zielonym końcem,

„Pink Mist” – odmiana często wybierana w przypadku sadzenia w ogrodzie, charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami.

Kalla cantedeskia – zasady uprawy oraz pielęgnacji

Kalla cantedeskia jest bardzo wymagającą rośliną. Preferuje ciepłe oraz słoneczne miejsca, a jej niektóre odmiany także miejsca półcieniste. Należy także chronić roślinę przed wiatrem. Do posadzenia najlepiej wybrać lekką, przepuszczalną, delikatnie wilgotną glebę o zasadowym odczynie pH. Roślinę podlewamy minimum dwa razy w tygodniu. W czasie kwitnienia można także delikatnie zraszać liście. W ramach pielęgnacji zaleca się nawożenie rośliny preparatami wieloskładnikowymi. Gdy już przekwitnie, bardzo powoli ograniczamy jej podlewanie. Roślina ta nie lubi niskich temperatur.

Kalla cantedeskia – uprawa ogrodowa a uprawa doniczkowa

W przypadku sadzenia rośliny do gruntu najlepszym wyborem jest odmiana o nazwie cantedeskia etiopska. Roślinę sadzimy, gdy ustąpią ostatnie przymrozki. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ preferuje wilgotne podłoże. Okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu. Po jej przekwitnięciu, w okresie września, ograniczamy jej podlewanie.  Gdy zauważymy zmianę koloru liści na brązowy, przesadzamy roślinę do donicy, następnie stawiamy w jasnym oraz chłodnym miejscu.

W okolicach stycznia możemy przestawić roślinę w cieplejsze miejsce np. na balkon. W maju kończy swój okres zimowania – wtedy należy ponownie posadzić ją w ogrodzie. W przypadku sadzenia w doniczce nie powinno się jej ustawiać w bardzo słonecznych miejscach, ponieważ nie lubi wysokich temperatur. Okres kwitnienia trwa od grudnia do kwietnia. W tym czasie roślina wymaga regularnego podlewania oraz stosowania nawozów.

Po jej przekwitnięciu, w okresie kwietnia, roślina przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie umieszczamy ją w chłodniejszym miejscu o temperaturze wynoszącej około 14-16 stopni C. Należy ograniczyć także podlewanie. Po okresie spoczynku, w okolicach lipca, ponownie umieszczamy roślinę w pomieszczeniu o wyższej temperaturze. Możemy ją także wystawić do ogrodu bądź na balkon. Ponownie zaczynamy regularnie podlewać oraz stosować odpowiednie nawozy.

Procesy pielęgnacyjne takie jak podlewanie oraz nawożenie są w tym okresie obowiązkowym elementem, ponieważ wpływają na prawidłowy rozwój rośliny oraz jej pobudzenie do kwitnienia. Końcem września przenosimy ją do domu, następnie przesadzamy do inspektowego podłoża z zawartością torfu. Do grudnia przetrzymujemy roślinę w pomieszczeniu o temperaturze wynoszącej około 10 stopni C.

Kalla cantedeskia – zastosowanie

Kalla cantedeskia jest stosowana często jako dekoracja wielu ogrodów oraz wnętrz, ponieważ zachwyca swoim atrakcyjnym wyglądem. Jest także używana do tworzenia wielu bukietów, szczególnie bukietów ślubnych. Jej kwiaty dobrze się komponują z innymi roślinami oraz ozdobami. Jako kwiat cięty charakteryzuje się wytrzymałością, ponieważ przy regularnej wymianie wody utrzymuje się w wazonie nawet do 10 dni. Gdy zdecydujemy się na wybór tej rośliny, musimy pamiętać, że pomimo urzekającego wyglądu jest ona bardzo trująca. Spożycie jej kwiatów prowadzi do ostrego zatrucia pokarmowego, dlatego powinniśmy trzymać roślinę z dala od małych dzieci.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >