Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kalla cantedeskia – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 13.04.2021 02:00

Kalla cantedeskia – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

Kalla cantedeskia – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany
pixabay.com/A_Different_Perspective(CC0 Domena publiczna)

Kalla cantedeskia – cechy charakterystyczne

Posiada strzałkowate oraz mięsiste liście o zielonym zabarwieniu z ozdobnymi przebarwieniami. Charakteryzuje się atrakcyjnymi oraz dość dużymi kwiatami. Kwiaty przypominają zwinięty lejek z wywiniętą obwódką. Otacza on kolbę kwiatostanu z malutkimi kwiatuszkami wewnątrz. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać białą, żółtą, ciemnokasztanową bądź różową barwę. Osiągają one wysokość około 80 cm. Dla roślin posadzonych w doniczce okres kwitnienia trwa od grudnia do kwietnia, natomiast jeśli chodzi o rośliny posadzone w gruncie, to okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i trwa do kwietnia. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku na około 2 miesiące.

Kalla cantedeskia – najciekawsze odmiany

Kalla cantedeskia wyróżnia się występowaniem wielu ciekawych odmian. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

„Auckland” – charakteryzuje się kwiatami o jaskraworóżowym zabarwieniu,

„Black Star” – posiada kwiaty o ciemnofioletowej barwie,

„Fire Glow” – odznacza się pomarańczowymi oraz żółtymi kolorami,

„Green Godess” – posiada kwiaty o białym zabarwieniu z zielonym końcem,

„Pink Mist” – odmiana często wybierana w przypadku sadzenia w ogrodzie, charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami.

Kalla cantedeskia – zasady uprawy oraz pielęgnacji

Kalla cantedeskia jest bardzo wymagającą rośliną. Preferuje ciepłe oraz słoneczne miejsca, a jej niektóre odmiany także miejsca półcieniste. Należy także chronić roślinę przed wiatrem. Do posadzenia najlepiej wybrać lekką, przepuszczalną, delikatnie wilgotną glebę o zasadowym odczynie pH. Roślinę podlewamy minimum dwa razy w tygodniu. W czasie kwitnienia można także delikatnie zraszać liście. W ramach pielęgnacji zaleca się nawożenie rośliny preparatami wieloskładnikowymi. Gdy już przekwitnie, bardzo powoli ograniczamy jej podlewanie. Roślina ta nie lubi niskich temperatur.

Kalla cantedeskia – uprawa ogrodowa a uprawa doniczkowa

W przypadku sadzenia rośliny do gruntu najlepszym wyborem jest odmiana o nazwie cantedeskia etiopska. Roślinę sadzimy, gdy ustąpią ostatnie przymrozki. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ preferuje wilgotne podłoże. Okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu. Po jej przekwitnięciu, w okresie września, ograniczamy jej podlewanie.  Gdy zauważymy zmianę koloru liści na brązowy, przesadzamy roślinę do donicy, następnie stawiamy w jasnym oraz chłodnym miejscu.

W okolicach stycznia możemy przestawić roślinę w cieplejsze miejsce np. na balkon. W maju kończy swój okres zimowania – wtedy należy ponownie posadzić ją w ogrodzie. W przypadku sadzenia w doniczce nie powinno się jej ustawiać w bardzo słonecznych miejscach, ponieważ nie lubi wysokich temperatur. Okres kwitnienia trwa od grudnia do kwietnia. W tym czasie roślina wymaga regularnego podlewania oraz stosowania nawozów.

Po jej przekwitnięciu, w okresie kwietnia, roślina przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie umieszczamy ją w chłodniejszym miejscu o temperaturze wynoszącej około 14-16 stopni C. Należy ograniczyć także podlewanie. Po okresie spoczynku, w okolicach lipca, ponownie umieszczamy roślinę w pomieszczeniu o wyższej temperaturze. Możemy ją także wystawić do ogrodu bądź na balkon. Ponownie zaczynamy regularnie podlewać oraz stosować odpowiednie nawozy.

Procesy pielęgnacyjne takie jak podlewanie oraz nawożenie są w tym okresie obowiązkowym elementem, ponieważ wpływają na prawidłowy rozwój rośliny oraz jej pobudzenie do kwitnienia. Końcem września przenosimy ją do domu, następnie przesadzamy do inspektowego podłoża z zawartością torfu. Do grudnia przetrzymujemy roślinę w pomieszczeniu o temperaturze wynoszącej około 10 stopni C.

Tagi: