Ketmia syryjska – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Ketmia syryjska, znana również jako hibiskus ogrodowy, jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Dlatego jest coraz bardziej popularna w naszych ogrodach. Można zasadzić pojedyncze egzemplarze lub po kilka sztuk. Wtedy stworzy jeszcze bardziej spektakularny efekt.
Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować tę niezwykłą roślinę.
Ketmia syryjska – cechy charakterystyczne
Jest to niewysoki krzew, który dorasta do 2-3 metrów wysokości, chociaż w warunkach ogrodowych jest to maksymalnie 1,5 metra. Pochodzi z Azji Wschodniej, ale jest często uprawiany w wielu rejonach na świecie. Jest dość gęsty i posiada sztywne i wyprostowane pędy. Liście mają kolor ciemnozielony lub szarozielony i około 5-10 cm długości. Pojawiają się na wiosnę, a jesienią żółkną i opadają. W czerwcu pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe, ale roślina zaczyna kwitnąć dopiero w sierpniu. Okres kwitnienia może trwać nawet do października. Pojedyncze kwiaty rośliny kwitną krótko, około 1-2 dni, ale jest ich bardzo dużo i rozwijają się stopniowo. Dzięki temu zachwyca swoim wyglądem przez dłuższy czas. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i są dosyć duże, o średnicy około 10 cm. Mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. W zależności od odmiany są jednobarwne lub dwubarwne. Kwiaty są białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie, z ozdobnym, długim słupkiem, wystającym ze środka kwiatu.
Popularne odmiany ketmii syryjskiej Ketmia syryjska ma wiele różnych odmian, najpopularniejsze z nich to: Ardens - ma duże i pełne, fioletoworóżowe kwiaty, z purpurowym środkiem; dorasta do wysokości 2 metrów; Blue Bird - ma niebieskofioletowe kwiaty z ciemnoczerwonym środkiem; Blue Chiffon - kwiaty są półpełne, mają błękitny kolor z ciemnopurpurowymi środkami; ta odmiana dość szybko rośnie; Caeruleus - kwiaty są w niebieskim kolorze; Diana - ma białe kwiaty o nieregularnych, falistych płatkach; Dorothy Crane - ta odmiana ma białe kwiaty, z czerwonymi oczkami; Hamabo - różowe kwiaty, z czerwonymi oczkami; Helena - kwiaty są białe, z lekkim, jasnoróżowym zabarwieniem; Jeanne d’Arc - kwiaty są białe, półpełne, rozwijają się nawet do listopada, dorasta do wysokości około 1,5-2 metra; Lavander Chiffon - kwiaty są podwójne, we fioletowo liliowym kolorze; Meehanii - różowofioletowe kwiaty z ciemnoczerwonymi oczkami; Pink Flirt - bardzo duże, pojedyncze kwiaty w purpurowo różowym kolorze, i z bordowym środkiem; Pink Giant - kwiaty mają kolor ciemnoróżowy, rozwijają się i zakwitają w okresie sierpnia i września; ta odmiana nie lubi niskich temperatur i wymaga zabezpieczenia na okres zimowy; Red Heart - kwiaty są białe i mają czerwone środki, zakwitają w okresie od lipca do końca września; Rosalbane - kwiaty tej odmiany mają różowy kolor i czerwone środki; również zakwitają od lipca do września; Rubis - kwiaty mają barwę intensywnie różową, z czerwoną nasadą płatków; Totus Albus - kwiaty są koloru białego; Woodbridge - kwiaty są duże i mają różowy kolor, nasady płatków są w kolorze ciemnoczerwonym.
Ketmia syryjska – jak uprawiać?
Ketmię syryjską najlepiej posadzić w ciepłym, słonecznym oraz osłoniętym przed wiatrem miejscu. Nie jest zbyt odporna na minusowe temperatury, a szczególnie młode rośliny wymagają zabezpieczenia na okres zimowy. Najlepszym rodzajem gleby jest próchnicza, żyzna, wapienna (odczyn lekko zasadowy) i piaszczysta. Najlepiej wzbogacić ją kompostem. Ponadto powinna być przepuszczalna, wilgotna i bardzo dobrze zdrenowana. Nie może być jednak zbyt wilgotna, ponieważ gdy roślina ma zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże, może wtedy zrzucać pąki kwiatowe. Nie lubi zraszania, dlatego podczas jej podlewania należy uważać na liście i kwiaty, aby ich nie zamoczyć. Podczas deszczu jej płatki mokną i sklejają się, dlatego najlepiej wygląda podczas suchych i słonecznych dni. Dobrze reaguje na nawożenie, co więcej, bez regularnego nawożenia roślina może żółknąć i kwitnienie jest mniej obfite. Najlepiej stosować nawozy organiczne, czy też wieloskładnikowe nawozy mineralne. Można je znaleźć w sklepach ogrodniczych.
Ketmia syryjska – pielęgnacja i zastosowanie
Na wiosnę możemy ją delikatnie podciąć, chociaż nie jest to roślina, która bardzo się rozrasta. Cięcie raczej służy jej odmłodzeniu i poprawie kondycji, usuwamy wszystkie uszkodzone, przemarznięte i suche pędy. Dzięki temu roślina się zagęści i będzie miała więcej pąków kwiatowych. Przekwitłe kwiatostany można regularnie usuwać, dzięki czemu wygląd rośliny będzie dużo lepszy. Młode egzemplarze również warto przycinać, gdyż to pobudza je do lepszego wzrostu. Ketmia może być też narażona na różne szkodniki czy choroby, a szczególnie choroby grzybowe korzeni. Należy wtedy usunąć wszystkie chore korzenie i podlać roślinę specjalnym roztworem ze środkiem grzybobójczym. Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo lub w towarzystwie kilku innych egzemplarzy.
Jeżeli posadzimy więcej roślin, możemy stworzyć coś w rodzaju kwitnącego żywopłotu. Można ją również uprawiać w donicy, jednak należy pamiętać aby na zimę przenieść ją do suchego i jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni C.