DomekIOgrodek.pl
Kiedy siać trawę?

pixabay.com/PublicDomainPictures (CC0 Domena publiczna)

Kiedy siać trawę?

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kiedy siać trawę? To częste pytanie, które zadaje sobie każda osoba projektująca swój własny ogród. Uzyskanie zdrowego oraz efektywnego trawnika zależy od zastosowania odpowiedniej metody oraz wcześniejszego przygotowania podłoża. Do

Kiedy siać trawę – przygotowanie podłoża

undefinedZanim przystąpimy do siania trawy, należy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim należy zacząć od odchwaszczenia gleby. Wykonuje się to przy zastosowaniu odpowiednich metod oraz preparatów. Z ziemi usuwamy wszystkie zanieczyszczenia, które w niej występują, np. kamienie czy korzenie chwastów. Przy wyborze podłoża pod trawę najlepiej będzie zastosować glebę o odczynie od 5,5 do 7,0 pH.

Po sprawdzeniu stanu ziemi następuje przekopanie podłoża na głębokość od 15 do 25 cm. W sklepach znajdziemy specjalne urządzenia służące do przekopywania ziemi. Kolejny etap stanowi rozdrobnienie napotkanych grudek oraz usunięcie zanieczyszczeń. Trawa najlepiej się będzie rozwijać przy zastosowaniu piaszczysto-gliniastego podłoża. Po zastosowaniu działań odchwaszczających należy utwardzić glebę. Można użyć do tego wału bądź beczki. Proces wałowania najlepiej przeprowadzić na wilgotnym podłożu.

Kiedy siać trawę – termin

Najlepszym terminem do siania trawy jest okres od około połowy kwietnia do końca maja, a także przełom sierpnia, maksymalnie do połowy września. Sadzenie trawy odbywa się zarówno na wiosnę, jak i na jesień. Okres wiosenny zapewnia wysoką wilgotność powietrza, natomiast okres jesienny charakteryzuje się brakiem występowania niskich temperatur oraz silnych opadów.

Osoby, które zdecydują się na nowy trawnik, powinny pamiętać o odpowiednim doborze terminu, aby uzyskać dobry efekt końcowy. Przed rozpoczęciem działań należy sprawdzić prognozę pogody w celu uniknięcia obfitych opadów, które powodują wypłukiwanie nasion. Nie należy siać w okresie późniejszym niż połowa września, ponieważ nasiona powinny mieć odpowiedni czas na wykiełkowanie oraz podrośnięcie, zanim pojawią się przymrozki.

Trawę najlepiej posiać w dzień bez wiatru, gdy zewnętrzna warstwa ziemi jest sucha, natomiast jej wewnętrzna część odznacza się lekką świeżością oraz wilgotnością. Po sprawdzeniu procesu wykiełkowania nasion można przeprowadzić sianie uzupełniające, jeśli część nasion nie wykiełkowała. Z reguły siew uzupełniający przeprowadza się wczesną wiosną.

Kiedy siać trawę – wskazówki w trakcie procesu siania trawnika

W okresie pierwszego roku możemy zauważyć pojawianie się chwastów, nie stanowią one jednak zagrożenia dla naszego trawnika, ponieważ wyrastają one z nasion, które pozostawały w glebie. Regularne koszenie wpłynie na ich całkowite usunięcie. W przypadku nieusunięcia wszystkich chwastów można zastosować lekkie roztwory odchwaszczające bądź wyrwać je ręcznie. W niektórych sytuacjach na posadzonym trawniku pojawia się mech wypierający młode siewki traw. Należy zastosować delikatną mieszaninę zawierającą siarczan żelaza. Pojawienie się mchu oznacza zbyt kwaśną ziemię. W sklepach ogrodniczych można znaleźć odpowiednie nawozy, które pomagają w wypieraniu mchu oraz wpływają na zwiększenie krzewienia się trawnika.

Kiedy siać trawę – alternatywa dla ręcznego procesu siania

Oprócz ręcznego siania trawy możemy zastosować zakładanie trawnika z rolki. Jest to częsta metoda wybierana przy większych powierzchniach. Jest to prosty sposób uzyskania pięknego, zielonego trawnika. Polega na rozwinięciu rolki na przygotowanym wcześniej podłożu. Przygotowanie podłoża odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku siania ręcznego. Rolkę należy rozwijać w kierunku od budynku bądź ogrodzenia do środka posesji.

Pasy rozwijanego trawnika układa się w bardzo bliskiej odległości, nie powinno być między nimi dziur. Następnie delikatnie dociskami pasy trawy używając przy tym np. grabi. Ostatni element stanowi wyrównanie całości walcem do trawy celem osiągnięcia lepszych efektów. Pasy trawnika najlepiej układać w ciągu jednego dnia. Rolki z trawą powinno przechowywać się w zacienionym pomieszczeniu. Możliwe jest zakładanie trawnika z rolki na starym trawniku, jednak należy pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu. Miejsce powinno być równe, aby czynność zakończyła się sukcesem.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >