DomekIOgrodek.pl
Klony ozdobne

pixabay.com/leoleobobeo

Klony ozdobne do ogrodu – co wybrać?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Klony ozdobne same w sobie są bardzo dekoracyjne. Mogą być piękną ozdobą ze względu na swoje kolorowe liście. Przedstawiamy najciekawsze gatunki, zasady ich uprawy i pielęgnacji.

Klon jest obszernym rodzajem drzew liściastych, który obejmuje ponad sto gatunków. Niektóre z nich rosną w formie krzewów. Choć w Polsce jest dobrze znany jako jedno z najczęściej spotykanych drzew w parkach i przestrzeni miejskiej, nadaje się także jako roślina ozdobna. Część z klonów ozdobnych charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż tradycyjne, rosnące dziko. Uprawne gatunki i odmiany można także formować na małe drzewka, hodować w gruncie lub pojemniku. Swój urok zawdzięczają przede wszystkim intensywnemu kolorowi liści. Wśród znanych ozdobnych gatunków znajdują się m.in.: klon palmowy, jesionolistny, japoński, pensylwański, pospolity, strzępiastokory, czy polny. Różnią się one nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również wymaganiami.

Klony ozdobne – klon palmowy

Klon palmowy jest popularny i niezwykle piękny. Ma wiele atrakcyjnych odmian. Najczęściej spotykane są te z czerwonymi lub bordowymi liśćmi. Drzewo ma ładnie wykrojone liście, tworzące koronę o malowniczym pokroju. Nadaje się do wielu ogrodów, w tym japońskiego i nowoczesnego. Wszędzie tworzy romantyczny klimat. Spośród jego najciekawszych odmian możemy wyróżnić m.in. Crimson Queen o bordowych liściach i pokroju kształtem przypominającym parasol. Jest jednym z niskich drzewek, dorasta do 2 metrów wysokości. Orange Dream z kolei to odmiana nieco wyższa, sięgająca do 5 metrów, o żółtych liściach i wzniesionym pokroju. Natomiast zmienną barwę liści prezentuje Tsuma Gaki. Większość odmian ma liście w różnych odcieniach czerwonego i bordo. Mimo całej swej urody klon palmowy jest dość wymagający i niezbyt odporny na mróz. Najlepsza dla niego jest ciepła i wilgotna gleba o odczynie lekko kwaśnym. Powinna być próchnicza i żyzna. Ten gatunek lubi miejsca zaciszne, słoneczne lub półcieniste. Ponieważ preferuje podwyższoną wilgotność także w powietrzu, dobrze rośnie przy stawach i innych zbiornikach wodnych. Zimą niestety łatwo przemarza pozostawiony sam sobie. Warto okryć drzewko i wyściółkować podłoże, chroniąc korzenie przed mrozem.

Klony ozdobne - klon pensylwański

Jak sugeruje jego nazwa, klon pensylwański pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta wschodnie stany USA oraz Kanadę. Ma on zupełnie inne walory niż klon palmowy. Rośnie ponad dwa razy wyższy – do 6, a nawet 10 metrów. Ozdabia otoczenie przede wszystkim swoją nietypową korą. Ta jest zielonkawa i ma białe prążki. Swoje liście barwi na intensywny żółty. Młode okazy nie są odporne na mróz. Wymagają w tym względzie troski. Przed zimą trzeba je zabezpieczyć okryciem. Po kilku latach nieco uodparniają się na niskie temperatury.Klon pensylwański lubi ciepłe rejony, żyzną i lekko wilgotną glebę oraz stanowiska osłonięte od wiatru. Mroźne podmuchy mogą mu zaszkodzić.

Klony ozdobne – klon strzępiastokory

Nazwa tego drzewa podpowiada nam z czego słynie. Jest to niezwykle oryginalny gatunek, który ma czerwonawą lub brązowopomarańczową korę. Ta, kiedy zaczyna się łuszczyć, tworzy cienkie, poskręcane pasy. Tworzy to ciekawy walor wizualny. Oprócz tego posiada duże, ładne liście, które jesienną porą czerwienieją i niewątpliwie są ozdobą w tej porze roku. Jego wadą może być rozmiar. Jest to bardzo duże drzewo, które może sprawić problem w niewielkich ogrodach. Dorasta do nawet 15 metrów. Preferuje podobne warunki jak klon pensylwański, jednak lepiej znosi zimę.

Wiele odmian klonów ozdobnych zmienia kolor liści na jesień. Dzięki temu kojarzą nam się z tą porą roku i nadają przestrzeni malowniczego klimatu. W ich uprawie trzeba unikać całkowitego cienia oraz terenów podmokłych. Najlepiej kierować się wymaganiami poszczególnych odmian, które wybierzemy. Wszystkie dobrze znoszą cięcie i dają się formować. Dzięki temu możemy tworzyć kształtne korony. Przycinanie sprawia także, że gałązki się zagęszczają, wypuszczając nowe liście.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >