DomekIOgrodek.pl
Kokornak

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Lovelygarden

Kokornak – pnącze na komary

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Kokornak to pnącze tworzące duże, ozdobne liście. Wspina się po ścianach budynków i potrzebuje solidnych podpór. Niektóre gatunki tworzą kwiaty zabijające owady, co pozwala pozbyć się komarów latem.

Kokornak to rodzaj roślin obejmujący aż około 500 gatunków, do których należą zarówno pnącza, jak i byliny. Wśród nich znajdują się też takie o organach pułapkowych. Oznacza to, że kwiaty wabią i łapią owady w pułapkę. W Polsce można spotkać zaledwie dwa z gatunków – kokornak wielkolistny i powojnikowy. Bardziej znany jest jednak ten pierwszy. Tworzy bardzo duże liście kształtem przypominające serce. Rośnie do 10-15 metrów długości. Rośnie gęsto i tworzy zielony parawan. Nadaje się na „zielone ściany” na murach, ozdobę ogrodzeń, pergoli i altanek. Wymaga solidnych podpór, ponieważ jest ciężki. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego może być sadzony na miejskich tarasach, czy balkonach.

Kokornak – cechy charakterystyczne

Roślina pasuje niemal do każdego stylu ogrodu. W sprzyjających warunkach potrafi szybko rosnąć, nawet do 2 metrów rocznie. Zazwyczaj dobrze znosi niskie temperatury zimą. Jest długowieczna, dlatego może rozrastać się w ogrodzie przez wiele lat.Liście kokornaku pełnią funkcję dekoracyjną. Rosną do nawet 30 centymetrów długości. W porze jesiennej przybierają żółtą barwę. Kokornak tworzy też kwiaty o niezwykle oryginalnym wyglądzie. Są koloru purpurowo-brązowego, o nakrapianych, jasnych plamkach. Pośrodku mają duży otwór, a z wierzchu pokryte są małymi włoskami. Kwiaty często ukryte są pod liśćmi. To właśnie one zwabiają owady najpierw swym zapachem, a następnie łapią je w pułapkę i zabijają.

Kokornak i jego uprawa w ogrodzie

Pnącze najlepiej czuje się w półcieniu lub cieniu. Najlepsze będzie zaciszne miejsce, osłonięte również od wiatru. Najlepszą porą do sadzenia jest wiosna. Kokornak preferuje gleby zasobne w składniki odżywcze, próchnicze, piaszczysto-gliniaste lub przepuszczalne. Wymaga podlewania w okresach bezdeszczowych. Aby dobrze się rozrósł, warto go nawozić nawozami organicznymi lub wieloskładnikowymi z minerałami. Należy to robić co kilka tygodni w okresie wiosny i lata.Roślina wymaga solidnych podpór. Trzeba jej zapewnić stelaż, po którym może się wspinać. Może być także sadzona pod drzewem, gdzie zacznie oplatać jego pień, tworząc dekoracyjny efekt.

Cięcie kokornaków

Cięcie należy przeprowadzać zwłaszcza u młodych okazów, w pierwszych kilku latach uprawy. Później robi się to mniej intensywnie, natomiast pnącza dobrze znoszą cięcie i możemy nadawać im dowolną formę. Starsze rośliny przycinamy odmładzająco – usuwamy najstarsze i słabe pędy co jakiś czas. Każde cięcie należy wykonywać po przekwitnięciu. Wówczas można skracać kokornak do pożądanej długości. Roślina szybko odrasta. Jeśli planujemy posadzić kokornak na balkonie, należy pamiętać o mocnych podporach oraz stałej kontroli wzrostu i regularnym przycinaniu.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >