Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Kompozyt drewna – charakterystyka oraz proces tworzenia materiału
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.05.2021 02:00

Kompozyt drewna – charakterystyka oraz proces tworzenia materiału

Kompozyt drewna
pixabay/midascode

Kompozyt drewna jest często używanym materiałem przy budowie różnorakich tarasów czy altan. Cechuje się trwałością, a także metody jego pielęgnacji są dość łatwe w stosowaniu. Poznaj cechy charakterystyczne tego produktu i dowiedz się, jak należy go pielęgnować.

Kompozyt drewna – charakterystyka materiału oraz proces powstawania

Kompozyt drewna z budowy podobny jest do naturalnego drewna. Stanowi mieszankę włókien drzewnych bądź mączki lub włókien bambusowych i tworzywa sztucznego. Jako tworzywo sztuczne można użyć, m.in. polipropylen bądź polichlorek. Ponadto posiada także różne dodatki w postaci barwników, stabilizatorów oraz przeciwutleniaczy. Może także zawierać filtr UV. Zaleca się używanie materiałów, które odznaczają się zawartością materiału roślinnego na poziomie minimum 50%. Produkt stosuje się przy budowie m.in. altan, tarasów, elewacji czy ogródków restauracyjnych. Jego powstawanie polega na zastosowaniu procesu wytłoczenia, w którym następuje połączenie drewna naturalnego z tworzywem sztucznym.

Kompozyt drewna – cechy tworzywa sztucznego oraz cechy wypełniacza

Tworzywo sztuczne tworzy fundament w procesie uzyskania produktu. Wyróżnia się tworzywa sztuczne czyste oraz tworzywa sztuczne przetworzone. Pierwsze z nich cechują wysokie właściwości fizyczne, ponadto nie jest to produkt przetworzony. Tworzywo sztuczne przetworzone składa się ze zmielonych odpadów produktów, które zawierały w sobie tworzywo sztuczne czyste. Początkowo miały one całkiem inne zastosowanie. Jako wypełniacz można zastosować mączkę. W przypadku mączki drzewnej możemy ją uzyskać z drzew iglastych bądź drzew liściastych. Zdecydowanie częstszym wyborem jest stosowanie mączki z drzew iglastych jako wypełniacza tego produktu.

Najczęściej wybierany kompozyt drewna

Ze względu na cechy jakościowe najczęściej wybieranym kompozytem drewna jest produkt na bazie PCW. Charakteryzuje się dużą trwałością, ale także należy do najtwardszych. Ponadto przez bardzo długi okres czasu nie zmienia swojego wyglądu. Jest także odporny na butwienie oraz gnicie.

Kompozyt drewna – wygląd desek

Deski produktu swoim wyglądem przypominają deski drewniane. Posiadają brzegi, które mają specjalnie wyprofilowane rowki, dzięki czemu ich montaż jest łatwy oraz zakrywa niepotrzebne wkręty bądź klipsy. Przy budowie naszego projektu możemy także dostać indywidualnie wyprofilowane deski, które posiadają szorstką bądź gładką strukturę, w zależności od naszych upodobań. Na rynku dostępne są deski w różnych barwach. Najczęściej stosuje się deski w kolorze prawdziwego drewna bądź różnorodne odcienie szarości. Deski mogą posiadać komorową budowę bądź pełną budowę. Te wyróżniające się komorową budową charakteryzują się większą lekkością niż pozostałe.

Tagi: