Koniczyna czerwona – charakterystyka, właściwości i zastosowanie
Koniczyna czerwona występuje naturalnie na terenie całego naszego kraju, Możemy ją spotkać w lasach, na łąkach czy pastwiskach. Roślina ta ma liczne właściwości lecznicze, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny, jej zalet i tego, jak ją stosować.
Koniczyna czerwona - charakterystyka
Koniczyna czerwona jest rośliną z rodziny bobowatych i występuje w wielu regionach świata, w Europie, Azji, Australii, Ameryce oraz Afryce. W Polsce najczęściej można ją spotkać na łąkach. Osiąga wysokość około 50 cm, a okres jej kwitnienia trwa od maja do września. Właściwie prawie wszystkie części rośliny są jadalne (także na surowo), poza korzeniami. Często jest wykorzystywana w produkcji paszy dla zwierząt, ale także w kuchni, kosmetyce czy w leczeniu różnych dolegliwości.
Koniczyna czerwona – właściwości rośliny
Roślina zawiera wiele pożytecznych składników, m.in.: witaminę C, witaminę E, witaminy A i B, wapń, potas, mangan, cynk, żelazo, miedź, kobalt, krzem, siarkę, karoten, kwas salicylowy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, barwniki antocyjanowe oraz fitoestrogeny. Ponadto zawiera związki klowamidowe, które są pochodnymi kwasu kawowego. Mają one właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne czy antyagregacyjne.
Koniczyna czerwona – zastosowanie
Koniczyna czerwona jest stosowana przy leczeniu wielu dolegliwości. Wyciąg z rośliny stosuje się przy leczeniu niestrawności, ponadto reguluje apetyt oraz pomaga przy problemach z wypróżnianiem i poprawia trawienie. Ma też wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby czy pęcherzyka żółciowego. Koniczyna jest bardzo często stosowana przy leczeniu objawów menopauzy, ponieważ znajdujące się w niej izoflawony mają podobne działanie jak hormony płciowe, ale nie są tak inwazyjne jak, np. estrogen. Łagodzi takie objawy, jak bóle głowy i stawów, bezsenność, uderzenia gorąca, niepokój, problemy z koncentracją czy spadek libido. Łagodzi również napięcia przedmiesiączkowe. Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i obniża ciśnienie krwi. Ma też działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu wspomaga leczenie chorób związanych z układem krwionośnym, wzmacnia naczynia krwionośne oraz obniża ciśnienie i cholesterol, chroniąc przed miażdżycą. Roślina ma też zastosowanie w kosmetyce, poprzez swoje właściwość kojące i regenerujące, które bardzo dobrze wpływają na kondycję naszej skóry. Zawarte w koniczynie izoflawony mają pozytywny wpływ na włókna kolagenowe, zmniejszają ilość wolnych rodników, poprawiają syntezę kolagenu, chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz zapewniają skórze właściwą elastyczność i zmniejszają oznaki starzenia się skóry. Dzięki tym wszystkim niezwykle pożytecznym właściwościom, koniczyna jest często stosowana w kosmetyce, zielarstwie czy produkcji preparatów leczniczych.
Koniczyna czerwona – stosowanie i przeciwwskazania
Koniczynę możemy spotkać w formie tabletek, kapsułek, soków oraz suszonych kwiatów, z których możemy wykonać napar czy herbatę. 1 łyżkę kwiatów zalewamy jedną szklanką wody, odstawiamy na około 30 minut, a następnie przecedzamy. Tak przygotowaną miksturę możemy pić dwa razy dziennie, najlepiej po 1 szklance. Z koniczyny możemy też robić nalewkę, około 50 g wysuszonych kwiatów zalewamy mniej więcej 250 ml alkoholu. Odstawiamy na 2 tygodnie w zamkniętym naczyniu, a następnie przefiltrowujemy. Tak przygotowaną nalewkę możemy spożywać 2 razy dziennie, po jednej łyżce. Suszone kwiaty można też zmielić na proszek i spożywać w takiej postaci. Możemy też wykorzystać ekstrakt z koniczyny do użytku zewnętrznego. Ma on działanie odkażające, dlatego stosuje się go przy leczeniu stanów zapalnych skóry, oparzeń czy przemywania ran. Możemy zakupić gotowe preparaty w większości aptek, sklepów zielarskich czy sklepów ze zdrową żywnością. Pamiętajmy jednak, że spożywanie koniczyny może też mieć skutki uboczne. Roślina może powodować zmniejszenie krzepliwości krwi, a także nie należy stosować jej u dzieci. Nie jest też zalecana w okresie ciąży i karmienia piersią, oraz dla osób mających problemy z gospodarką hormonalną. W takich przypadkach należy skonsultować jej spożywanie z lekarzem.