Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kosodrzewina, czyli ekstremalnie odporna sosna górska
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Kosodrzewina, czyli ekstremalnie odporna sosna górska

Kosodrzewina
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MrGajowy3

Kosodrzewina, inaczej sosna górska, jak wskazuje nazwa, ma dużo wspólnego z górami. W Polsce porasta dziko w Tatrach. Właściwie nigdzie indziej w naszym kraju nie spotkamy jej w stanie naturalnym. Rośnie jeszcze w górach Europy Środkowej i Południowej. Najczęściej porasta zbocza wzgórz. Często zapobiega to lawinom. Nazywana jest jeszcze sosną kosodrzewiną oraz kosówką właściwą. Ma różne odmiany. W zależności od niej, dorasta od 70 centymetrów do 4 metrów wysokości, jednak tylko w stanie dzikim. W ogrodzie nie osiągnie aż takich rozmiarów. Co więcej, są odmiany miniaturowe, które nie przekraczają 1 metra wysokości. Kosodrzewina rozkrzewia się na boki i bardziej rośnie wszerz niż wzdłuż. Dlatego też potrafi być rozłożysta i szeroka prawie tak samo jak wysoka.

Kosodrzewina w ogrodzie

Ta oryginalnej budowy sosna jest bardzo odporna, dlatego nie ma dużych wymagań uprawowych. Dobrze rośnie na przeciętnej glebie, piaszczystej, a nawet ubogiej. Radzi sobie w ekstremalnych warunkach. Tak jest również z glebą, ponieważ jako jedna z nielicznych roślin dobrze znosi podłoże zanieczyszczone, czy kamieniste. Nie toleruje jedynie terenów podmokłych, bagnistych. Choć dobrze znosi nawet okresowe zalewanie wodą, w ogóle nie wymaga podlewania. Niewielkiego i rzadkiego nawadniania wymagają tylko egzemplarze posadzone do pojemników.Jakie wybrać dla niej stanowisko? Najlepiej jeśli będzie na bezpośrednim słońcu, choć będzie rosnąć także w półcieniu, lecz wtedy jej pokrój może być rzadszy. Sosna toleruje także duże zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Kosodrzewina a cięcie

Wymiary rośliny można korygować za pomocą cięcia. Nie trzeba wykonywać go każdego roku. Przycinamy ją dopiero wtedy, gdy uznamy, że trzeba ją lepiej uformować lub pozbyć się nadmiernie wybujałych gałązek. Najlepszym okresem do tego będzie wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Można wówczas ścinać także połowę młodych przyrostów, na których nie wyrosły jeszcze igły. To sprawia, że będzie miała zwarty i niższy pokrój. Co ważne, kosodrzewina toleruje cięcie pojedynczych gałęzi nawet zimą.

Kosodrzewina – co warto wiedzieć?

Na kosodrzewinie rosną dekoracyjne szyszki, które opadają. Wówczas można nimi wysypać ściółkę w ogrodzie. Potrafi niezwykle szybko się regenerować, nawet jeśli pod ciężarem śniegu zimą złamie gałęzie. Jest w pełni mrozoodporna i nie potrzebuje pod tym względem żadnej ochrony. Można ją stosować na żywopłoty nieformowane, które chronią inne rośliny przed mroźnym wiatrem. Jest dość odporna na choroby, choć zdarza się, że w maju pojawia się w pobliżu ochojnik sosnowy, który jest gatunkiem mszycy. Bywa także atakowana przez gąsienicę zwójkę sosnóweczkę. Co wtedy robić? Pędy, na których żerują szkodniki należy ścinać i usunąć z ogrodu.Dziko rosnąca sosna górska jest pod ochroną.

Tagi: