DomekIOgrodek.pl
ogrzewanie domu

Pixabay/ri

Koszt ogrzewania domu prądem. Czy to się opłaca?

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Koszt ogrzewania domu prądem jest zazwyczaj postrzegany jako dość wysoki. Jak jednak jest naprawdę? Czy takie rozwiązanie rzeczywiście zupełnie się nie opłaca? A może warto dać szansę tej metodzie grzewczej? Poznaj konkretne zalety i wady ogrzewania prądem.


Koszt ogrzewania domu prądem. Pierwsze kroki


Koszt ogrzewania domu prądem nie musi być wysoki. Popularne przekonanie o ogromnych rachunkach i wielu problemach bierze się stąd, że rzeczywiście jeszcze jakiś czas temu wykorzystanie energii elektrycznej było drogie i nieefektywne. Obecnie jednak ta technologia została zmodernizowana i jest korzystnym rozwiązaniem na ogrzanie domu. Na początek warto wiedzieć, że ogrzewanie elektryczne jest bardzo proste w instalacji. Może także stanowić wygodną formę dostarczenia ciepła do domu. Jednym z najpopularniejszych obecnie urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania elektrycznego są grzejniki konwektorowe. Wyglądem przypominają nowoczesne kaloryfery. W ich wnętrzu nie znajduje się jednak woda. Zamiast niej są zainstalowane grzałki elektryczne. Grzejnik konwektorowy może być podłączony do instalacji domowej, podobnie jak inne urządzenia elektryczne. Dzięki temu koszt ogrzewania domu prądem jest niewielki, a jedynym wymaganiem pozostaje spełnienie odpowiednich wymogów, czyli między innymi zastosowanie instalacji trójfazowej i optymalne uziemienie gniazda. Inny sprzęt to grzejnik promiennikowy. Jest to urządzenie bardziej płaskie i ogrzewa pomieszczenie za pomocą promieniowania cieplnego. Warto także zastanowić się nad innym rozwiązaniem: ogrzewaniem akumulacyjnym. Wówczas konieczna jest instalacja pieca akumulacyjnego, który będzie produkował ciepło jedynie w trakcie tańszej taryfy nocnej. Następnie nagromadzona energia cieplna będzie oddawana stopniowo w ciągu dnia. 


Taryfa energii elektrycznej a koszt ogrzewania domu prądem


Jak taryfa energii elektrycznej wpływa na koszt ogrzewania domu prądem? Jak wiadomo, za dostarczanie energii zazwyczaj płaci się zakładowi energetycznemu, który obsługuje dany teren. Każda lokalna firma posiada swój własny cennik. Mimo że Urząd Regulacji Energetyki zajmuje się zatwierdzaniem cenników przedsiębiorstw, to mogą się one od siebie różnić nawet w dość znaczy sposób. Warto wiedzieć, że odbiorca indywidualny, pobierający energię elektryczną bez limitu mocy, należy do grupy energetycznej oznaczonej literą G. Przy literze może pojawić się liczba 11 – oznacza to że cena prądu jest jednakowa przez całą dobę. Inna opcjonalna liczba przy literze to 12 i wskazuje ona, że w dzień jest naliczana wyższa opłata za pobranie energii, niż w nocy i w godzinach między 13:00 a  15:00. Za pomocą tych oznaczeń można wyliczyć potencjalny koszt ogrzewania domu prądem. Ta druga opcja, G12, jest najpopularniejsza w przypadku indywidualnych odbiorców. Wówczas najlepszym sposobem na zmniejszenie wydatków jest zużywanie prądu głównie w nocy i w wybranych godzinach w ciągu dnia. W ten sposób można znacznie zminimalizować rachunki za energię elektryczną – nawet o połowę. Warto pamiętać, że największymi odbiornikami energii elektrycznej są urządzenia grzewcze, a także te przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej. Dlatego też to na nich można najwięcej zaoszczędzić, jeśli będą działać jedynie w trakcie tańszej taryfy.


Koszt ogrzewania domu prądem. Instalacja i eksploatacja


Koszt ogrzewania domu prądem to nie tylko codzienne korzystanie z urządzeń. Przede wszystkim najpierw trzeba sprzęty kupić i zainstalować. Największą zaletą ogrzewania energią elektryczną jest niedroga instalacja. Chociażby rozmieszczenie ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie tańsze niż instalacja centralnego ogrzewania wraz z kotłem grzewczym. Nieco droższe jest ogrzewanie akumulacyjne. Warto wiedzieć, że koszty instalacji ogrzewania elektrycznego uwzględniają często jedynie cenę paneli elektrycznych i ich sterownika. Na przykład zestaw 11 elektrycznych grzejników konwektorowych o mocy około 1100-1500 W kosztuje około 3000 złotych. Każdy z grzejników może zostać bezpośrednio podłączony do gniazdka elektrycznego. Dzięki temu nie ma konieczności umieszczania instalacji centralnego ogrzewania w całym budynku. Jeśli istnieje taka możliwość, to można wykorzystać istniejącą już, zamontowaną wcześniej instalację elektryczną. Dzięki temu koszt ogrzewania domu prądem będzie niski, a instalacja także nie będzie wymagała stworzenia dużego budżetu. Jeśli chodzi o to, ile kosztuje eksploatacja ogrzewania energią elektryczną, to można obliczyć orientacyjne koszty na podstawie wiedzy o taryfie, a także dzięki znajomości metrażu domu. Na przykład w przypadku budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych, którego roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 100 kwH/m², koszt ogrzewania prądem wyniesie około 5000 złotych rocznie.


Grzejniki olejowe i podgrzewacze. Koszt ogrzewania domu prądem


Jakie grzejniki wpływają na koszt ogrzewania domu prądem? Wspomnieliśmy już wcześniej o grzejnikach konwektorowych i promiennikowych. Inne typy urządzeń to olejowe. W praktyce działają podobnie jak wodne grzejniki. Dostarczana do nich energia elektryczna nie ogrzewa bezpośrednio powietrza w pomieszczeniu, tak jak w przypadku innych typów grzejników elektrycznych, ale ma za zadanie ogrzać olej. Substancja wypełnia korpus grzejnika i następnie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury ogrzewa następnie ścianki grzejnika. To właśnie one oddają ciepło do pomieszczenia. Dzieje się to częściowo poprzez konwekcję i w znacznym stopniu przez promieniowanie. Ma ono tym większą rolę, im większa jest powierzchnia ścianek grzejnika. Korpus urządzenia osiąga temperaturę podobną do temperatury grzejników pracujących w instalacji centralnego ogrzewania.

Dzięki użyciu tego typu sprzętu koszt ogrzewania domu prądem jest niski, ponieważ olej może utrzymać ciepło przez bardzo długi czas. Substancja dość długo się rozgrzewa, ale po osiągnięciu temperatury roboczej zasilanie jest odłączane, a przez następne godziny poziom ciepła jest utrzymany. Inne urządzenie, którym warto się zainteresować, to podgrzewacz wody. Jest on szczególnie przydatny, jeśli planujesz korzystać z tańszej, nocnej taryfy opłat za energię elektryczną. Wielkość urządzenia dobierana jest na podstawie liczby użytkowników, liczby punktów poboru ciepłej wody oraz rodzaju odbiorników, czyli tego, jakie jest wyposażenie sanitarne w budynku. Jeśli chcesz zminimalizować koszt ogrzewania domu prądem i korzystać z energii elektrycznej jedynie w trakcie tańszej taryfy energetycznej, warto określoną w ten sposób pojemność zwiększyć jeszcze o około 30%. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny, która mieszka w domu wyposażonym w prysznic, wannę, dwie umywalki oraz zlew w kuchni, potrzebny jest podgrzewacz o pojemności około 200-300 litrów. Jest to w praktyce minimalna pojemność urządzenia, a powiększenie go o 100-200 litrów pozwoli domownikom na swobodny dostęp do ciepłej wody użytkowej. W trakcie wyboru urządzenia warto kierować się przede wszystkim codziennym komfortem życia.

Podobne artykuły

Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >
Drewniana elewacja

Architektura

Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Czytaj więcej >