Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kowal bezskrzydły – charakterystyka oraz występowanie owadów
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 13.04.2021 02:00

Kowal bezskrzydły – charakterystyka oraz występowanie owadów

Kowal bezskrzydły – charakterystyka oraz występowanie owadów
pixabay.com/MartaWroblewskaCC0 Domena publiczna)

Kowal bezskrzydły – cechy charakterystyczne i wygląd owada

Kowal bezskrzydły jest pluskwiakiem pochodzącym z rodziny kowalowatych. Potocznie nazywany tramwajarzem. Jego zamienna nazwa, tramwajarz, związana jest ze sposobem rozmnażania. W momencie kopulacji samica oraz samiec stykają się swoimi odwłokami. Ich kształt przypomina dwa złączone wagony tramwaju. Stąd właśnie kowal jest często nazywany tramwajarzem. Osiąga od około 1 do 1,5 cm długości.

Jego ciało posiada czerwone zabarwienie, na którym widnieją czarne plamy. Największa plamka kształtem przypomina trójkąt. Larwy tramwajarza nie mają skrzydeł. W przypadku dorosłych owadów skrzydła są słabo rozwinięte, bądź uwstecznione. Kowal nie posiada zdolności do latania. Ponadto owad wyróżnia się trójczłonowymi odnóżami oraz długimi czułkami w czarnym kolorze. Na stopach posiada charakterystyczne przylgi, które umożliwiają mu wspinanie się, m.in. po ogrodzeniach, drzewach oraz pionowych ścianach.

Kowal bezskrzydły – czy owad zagraża człowiekowi oraz naszej roślinności?

Tramwajarz nie gryzie i nie kąsa, dlatego nie jest groźny dla człowieka. Jest bardzo nieszkodliwym owadem. Mimo braku zagrożenia, kowal bezskrzydły może być uciążliwy dla ludzi, ponieważ lubi się gromadzić w licznych grupach, np. na naszych ławkach ogrodowych, co skutkuje tym, że nie możemy na nich swobodnie wypoczywać.

Ponadto owady mogą wchodzić do wnętrza naszego domu. Ich obecność może być także odczuwalna poprzez charakterystyczny zapach, który jest dość drażniący oraz nieprzyjemny. Jeśli chodzi o rośliny, to również nie stanowią dla nich zagrożenia. Pojawienie się owadów w ogrodzie nie przyczynia się do powstawania chorób.

Kowal bezskrzydły – gdzie najczęściej można go spotkać?

Tramwajarza spotykamy najczęściej w pobliżu roślinności, która stanowi jego pożywienie. Często widujemy go przy drzewach, takich jak lipa oraz robinia akacjowa, ponieważ owad żywi się sokiem z owoców szczególnie tych drzew. Nie jest on szkodliwy dla roślin, ponieważ żywi się opadłymi na ziemię nasionami. Spożywa je przy pomocy swojego aparatu gębowego. Pożywienie kowala bezskrzydłego stanowią również owoce ślazu, kasztanowca oraz innych drzew owocowych. Zjadają także martwe owady, dzięki czemu wpływają na oczyszczenie środowiska naturalnego z martwych resztek.

Kowal bezskrzydły – jak poradzić sobie z jego obecnością?

W przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości tramwajarzy możemy zastosować preparaty, które pomogą nam pozbyć się nieproszonych owadów. Specjalistyczne środki owadobójcze znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Zamiast stosować opryski, możemy usunąć owady poprzez ich strzepanie, strząśnięcie bądź polanie obleganych przez nich miejsc mocnym strumieniem wody. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się zwalczania owadów, ponieważ są one bardzo pożyteczne dla środowiska. Stosując zwłaszcza metody chemiczne, przyczyniamy się do zatruwania przyrody, a nie do zwalczania szkodników.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10