DomekIOgrodek.pl
Kowal bezskrzydły – charakterystyka oraz występowanie owadów

pixabay.com/MartaWroblewskaCC0 Domena publiczna)

Kowal bezskrzydły – charakterystyka oraz występowanie owadów

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kowal bezskrzydły to owad, którego możemy spotkać w naszym ogrodzie. Najczęściej pojawia się w większych grupach. Poznaj cechy charakterystyczne tego owada oraz dowiedz się jak jego obecność wpływa na naszą roślinność.

Kowal bezskrzydły – cechy charakterystyczne i wygląd owada

Kowal bezskrzydły jest pluskwiakiem pochodzącym z rodziny kowalowatych. Potocznie nazywany tramwajarzem. Jego zamienna nazwa, tramwajarz, związana jest ze sposobem rozmnażania. W momencie kopulacji samica oraz samiec stykają się swoimi odwłokami. Ich kształt przypomina dwa złączone wagony tramwaju. Stąd właśnie kowal jest często nazywany tramwajarzem. Osiąga od około 1 do 1,5 cm długości.

Jego ciało posiada czerwone zabarwienie, na którym widnieją czarne plamy. Największa plamka kształtem przypomina trójkąt. Larwy tramwajarza nie mają skrzydeł. W przypadku dorosłych owadów skrzydła są słabo rozwinięte, bądź uwstecznione. Kowal nie posiada zdolności do latania. Ponadto owad wyróżnia się trójczłonowymi odnóżami oraz długimi czułkami w czarnym kolorze. Na stopach posiada charakterystyczne przylgi, które umożliwiają mu wspinanie się, m.in. po ogrodzeniach, drzewach oraz pionowych ścianach.

Kowal bezskrzydły – czy owad zagraża człowiekowi oraz naszej roślinności?

Tramwajarz nie gryzie i nie kąsa, dlatego nie jest groźny dla człowieka. Jest bardzo nieszkodliwym owadem. Mimo braku zagrożenia, kowal bezskrzydły może być uciążliwy dla ludzi, ponieważ lubi się gromadzić w licznych grupach, np. na naszych ławkach ogrodowych, co skutkuje tym, że nie możemy na nich swobodnie wypoczywać.

Ponadto owady mogą wchodzić do wnętrza naszego domu. Ich obecność może być także odczuwalna poprzez charakterystyczny zapach, który jest dość drażniący oraz nieprzyjemny. Jeśli chodzi o rośliny, to również nie stanowią dla nich zagrożenia. Pojawienie się owadów w ogrodzie nie przyczynia się do powstawania chorób.

Kowal bezskrzydły – gdzie najczęściej można go spotkać?

Tramwajarza spotykamy najczęściej w pobliżu roślinności, która stanowi jego pożywienie. Często widujemy go przy drzewach, takich jak lipa oraz robinia akacjowa, ponieważ owad żywi się sokiem z owoców szczególnie tych drzew. Nie jest on szkodliwy dla roślin, ponieważ żywi się opadłymi na ziemię nasionami. Spożywa je przy pomocy swojego aparatu gębowego. Pożywienie kowala bezskrzydłego stanowią również owoce ślazu, kasztanowca oraz innych drzew owocowych. Zjadają także martwe owady, dzięki czemu wpływają na oczyszczenie środowiska naturalnego z martwych resztek.

Kowal bezskrzydły – jak poradzić sobie z jego obecnością?

W przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości tramwajarzy możemy zastosować preparaty, które pomogą nam pozbyć się nieproszonych owadów. Specjalistyczne środki owadobójcze znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Zamiast stosować opryski, możemy usunąć owady poprzez ich strzepanie, strząśnięcie bądź polanie obleganych przez nich miejsc mocnym strumieniem wody. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się zwalczania owadów, ponieważ są one bardzo pożyteczne dla środowiska. Stosując zwłaszcza metody chemiczne, przyczyniamy się do zatruwania przyrody, a nie do zwalczania szkodników.

Kowal bezskrzydły – na jakie zagrożenia powinien uważać?

Kowal bezskrzydły ze względu na swoją budowę oraz dość charakterystyczne kolory na swoim ciele odstrasza wiele drapieżnych zwierząt, dla których mógłby stanowić pożywienie. Ponadto wydziela specyficzną, nieprzyjemną wydzielinę, która również odstrasza inne zwierzęta. Owad jest bardzo rzadko atakowany przez inne drapieżniki. Zagrożenie mogą stanowić dla niego np. borsuki, jednak nie jest to częste zjawisko. Największym niebezpieczeństwem dla tramwajarza są ludzie, ponieważ często pomimo tego, że owady nie szkodzą naszej roślinności, chcą całkowicie wyeliminować ich obecność ze swojego ogrodu oraz najbliższego otoczenia.

Kowal bezskrzydły – życie w grupie

Owady najczęściej możemy spotkać w większych grupach. Pomimo wspólnego przebywania nie pomagają sobie nawzajem oraz nie funkcjonują ze sobą. Ich połączenie następuje dopiero podczas kopulacji.

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >