DomekIOgrodek.pl
kret w ogrodzie

Pixabay/13589689

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Kret w ogrodzie może kojarzyć się przede wszystkim ze szkodami – rozkopanymi trawnikami, zniszczonymi rabatami i nieestetycznymi wykopami w glebie. Czy jednak rzeczywiście kret jest szkodnikiem i trzeba go jak najszybciej przegonić? Sprawdź, co mówią na ten temat eksperci.


Kret w ogrodzie. Co to za zwierzę?


Kret w ogrodzie to kret europejski. Jest to małe, owadożerne stworzenie. Może ważyć maksymalnie 120 gram, długość jego ciała to około 17 centymetrów. Posiada niepozorny ogon, który ma około 5 centymetrów. Głowa nie jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała i jest zakończona ryjkowatym pyszczkiem, w którym znajdują się 44 zęby. Kret nie należy do grupy gryzoni, a do rodziny kretowatych, która z kolei należy do rzędu ryjówkokształtnych. Kret ma niewielkie oczy – ich średnica wynosi około 1 milimetr. Mogą one wykryć jedynie zmianę natężenia światła. Zwierzę nie korzysta zupełnie z narządu wzroku. Kret w ogrodzie posługuje się przede wszystkim narządem słuchu, chociaż jego uczy są pozbawione zewnętrznych małżowin, a okryte jedynie fałdem skórnym. Jest on wyposażony w futro, które ochrania wrażliwy narząd słuchu. Sierść zwierzęcia składa się z dwóch warstw, które zapewniają mu ciepło oraz izolację od wilgoci. Kret wykopuje podziemne tunele za pomocą dużych przednich łap, które mogą nieco przypominać szufle. Pazury na końcach łap są zagięte w tył, dzięki czemu przesuwanie zebranie ziemi jest znacznie ułatwione. Najwięcej kretowisk powstaje zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Jest to czas, kiedy kret w ogrodzie jest najbardziej aktywny. Zwierzę kopie przez około 3-4 godziny, a następnie taki sam czas spędza na odpoczynku, podczas którego zapada w głęboki sen. Później podejmuje pracę. Kret europejski żyje od 2 do 4 lat, a rozmnażanie przypada na okres późnej wiosny. Ciąża trwa około miesiąc, pojawia się po niej miot 5-7 młodych. Krety to samotnicy. Zwierzęta mogą być agresywne wobec innych przedstawicieli swojego gatunku. 


Co je kret w ogrodzie?


Czy kret w ogrodzie jest tylko i wyłącznie szkodnikiem? Nie! To zwierzę przede wszystkim ze względu na swój tryb żywienia może stać się Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem. Krety zjadają szkodników upraw i trawników: dżdżownice, larwy i poczwarki owadów, pędraki, drutowce, wije, ślimaki i żaby. Może także zjadać drobne kręgowce. Zwierzę zjada dziennie 3 razy więcej pokarmu niż sam waży. Jego przemiana materii jest tak szybka, że po 12 godzinach bez pożywienia może zdechnąć. Kret w ogrodzie nie jest wybredny i zjada właściwie wszystkie mniejsze stworzenia. Biorąc pod uwagę, że może w szybkim tempie usunąć sporo wyniszczających rośliny szkodników, można uznać go za pomocnika człowieka. Zwierzę lokalizuje pożywienie dzięki niezwykle wrażliwemu słuchowi, a także poprzez użycie włosków czuciowych, w jakie wyposażony jest jego nos. Ogon kreta także posiada te włoski. Za ich pomocą zwierzę wyczuwa wibracje i drgania. Wykopane przez krety tunele to szerokie na 6 centymetrów korytarze. Zazwyczaj zwierzę kopie je na głębokości około 20-50 centymetrów od poziomu gruntu. Dziennie może wykopać nawet 15 metrów tunelu. Przeszkadzający mu nadmiar ziemi wypycha na powierzchnię. Kret w ogrodzie może niestety uszkodzić rośliny, a przede wszystkim ich korzenie. Problemem może być także zjadanie przez to zwierzę pożytecznych dżdżownic.


Kret w ogrodzie – pod ochroną?


Kret w ogrodzie, czyli kret europejski, jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Zgodnie z zapisami ustawy oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej oznacza to, że nie podlega ochronie na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i obiektów sportowych. W trakcie ustalania ustawy zostało wzięte pod uwagę, że kret w ogrodzie może wywoływać liczne szkody, ale poprzez to, że jednocześnie jest pospolicie występującym w Polsce i w pewien sposób działa pożytecznie na rzecz człowieka, został objęty prawną ochroną. Jeśli więc na Twojej działce pojawia się kret, to możesz go przede wszystkim przepłoszyć albo zniechęcić do przebywania w danym miejscu. Uśmiercanie, trucie lub zastawianie śmiercionośnych pułapek jest ostatecznością i w pewnych przypadkach może zostać nawet ukarane grzywną. Krety mogą także zostać wynoszone poza teren działkowy. Jeśli zwierzę jest bardzo uciążliwe, skontaktuj się z lokalnym ekopatrolem lub z fundacją, która zajmuje się dzikimi stworzeniami w Twoim rejonie. 


Kret w ogrodzie – jak go przegonić?


Kret w ogrodzie może zostać skutecznie przepłoszony. Przede wszystkim kieruje się wówczas tym, w jaki sposób zwierzę postrzega świat, a więc za pomocą zmysłu słuchu. Można więc umieścić w kopczyku kreta wiatraczki. Poprzez poruszanie skrzydełek za pomocą wiatru w grunt będą wnikać mikrodrgania, czego krety bardzo nie lubią. Inne rozwiązanie to umieszczenie w tunelach butelek. Ich szyjki muszą wystawać ponad ziemię, dzięki czemu do pustego wnętrza będzie wpadać powietrze i tworzyć nieprzyjemny dla zwierząt dźwięk. Kolejny sposób to zastosowanie substancji zapachowych. Można w krecie kopczyki lub korytarze włożyć spleśniałe skórki cytrynowe, liście czarnego bzu, czosnek albo bazylię. Kret w ogrodzie po wyczuciu tego typu zapachów powinien przenieść się w inne miejsce. Warto wiedzieć, że te zwierzęta wykazują się dość sporym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją. Po wypłoszeniu i upływie kilku miesięcy może się okazać, że kret powrócił. 


Sposoby odstraszania. Kret w ogrodzie


Najlepszy sposób na to, aby kret w ogrodzie przestał tworzyć kopczyki i tunele, to zastosowanie zapachów. Węch zwierzęcia nie jest nadmiernie wyczulony, ale dość mocno odbiera nieprzyjemne zapachy. Najlepszy odstraszacz na krety to skórki cytryny i kawałki czosnku. Najlepiej działają symultanicznie, a także potwierdzono ich działanie, kiedy są dodatkowo nadpleśniałe. Po wyczuciu ich zapachy, zwierzę powinno zrezygnować z rycia tuneli na Twojej działce. Dobrze sprawdzają się także resztki ryb zakopane w kretowisku. Od ich zapachu kret w ogrodzie powinien przestać ryć tunele i opuścić dany teren. Jeszcze inne domowe sposoby odstraszania zwierzęcia to pusta puszka umieszczona na metalowym pręcie wkopanym w ziemię. Podmuchy wiatru będą wprawiać ją w ruch i przez to kret będzie odczuwał drgania oraz dźwięki, które będą dla niego wysoce nieprzyjemne. W przeciągu kilku godzin zwierzę powinno opuścić Twoją działkę. Jeśli zależy Ci na tym, aby kret szybko nie wrócił, pozostaw odstraszacz jeszcze przez kilka dni. Powinno to skutecznie zniechęcić zwierzę do ponownego kopania tuneli w danym rejonie. Istnieje także szereg innych sposób, jak na przykład umieszczenie pukla włosów w kretowisku lub obfite podlanie terenu działki. Kret w ogrodzie to jednak dość wytrzymałe zwierzę i jego odstraszenie może być nieco trudne. Jeśli nie czyni wielkich szkód, możesz spróbować nauczyć się z nim koegzystować. Będzie on zajmował się szkodnikami roślin i niwelował zagrożenie związane z ich atakami na Twoje rabaty.Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Znane wszystkim zwierzątko ma zbawienny wpływ na twój ogród

Czytaj więcej >

Ogród

Które rośliny sadzić w sierpniu? Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czytaj więcej >

Ogród

Jak zadbać o rośliny w upalne dni?

Czytaj więcej >

Ogród

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

Czytaj więcej >

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >