Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 29.06.2021 02:00

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

kret w ogrodzie
Pixabay/13589689

Kret w ogrodzie może kojarzyć się przede wszystkim ze szkodami – rozkopanymi trawnikami, zniszczonymi rabatami i nieestetycznymi wykopami w glebie. Czy jednak rzeczywiście kret jest szkodnikiem i trzeba go jak najszybciej przegonić? Sprawdź, co mówią na ten temat eksperci.

Kret w ogrodzie. Co to za zwierzę?

Kret w ogrodzie to kret europejski. Jest to małe, owadożerne stworzenie. Może ważyć maksymalnie 120 gram, długość jego ciała to około 17 centymetrów. Posiada niepozorny ogon, który ma około 5 centymetrów. Głowa nie jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała i jest zakończona ryjkowatym pyszczkiem, w którym znajdują się 44 zęby. Kret nie należy do grupy gryzoni, a do rodziny kretowatych, która z kolei należy do rzędu ryjówkokształtnych. Kret ma niewielkie oczy – ich średnica wynosi około 1 milimetr. Mogą one wykryć jedynie zmianę natężenia światła. Zwierzę nie korzysta zupełnie z narządu wzroku. Kret w ogrodzie posługuje się przede wszystkim narządem słuchu, chociaż jego uczy są pozbawione zewnętrznych małżowin, a okryte jedynie fałdem skórnym. Jest on wyposażony w futro, które ochrania wrażliwy narząd słuchu. Sierść zwierzęcia składa się z dwóch warstw, które zapewniają mu ciepło oraz izolację od wilgoci. Kret wykopuje podziemne tunele za pomocą dużych przednich łap, które mogą nieco przypominać szufle. Pazury na końcach łap są zagięte w tył, dzięki czemu przesuwanie zebranie ziemi jest znacznie ułatwione. Najwięcej kretowisk powstaje zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Jest to czas, kiedy kret w ogrodzie jest najbardziej aktywny. Zwierzę kopie przez około 3-4 godziny, a następnie taki sam czas spędza na odpoczynku, podczas którego zapada w głęboki sen. Później podejmuje pracę. Kret europejski żyje od 2 do 4 lat, a rozmnażanie przypada na okres późnej wiosny. Ciąża trwa około miesiąc, pojawia się po niej miot 5-7 młodych. Krety to samotnicy. Zwierzęta mogą być agresywne wobec innych przedstawicieli swojego gatunku. 

Co je kret w ogrodzie?

Czy kret w ogrodzie jest tylko i wyłącznie szkodnikiem? Nie! To zwierzę przede wszystkim ze względu na swój tryb żywienia może stać się Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem. Krety zjadają szkodników upraw i trawników: dżdżownice, larwy i poczwarki owadów, pędraki, drutowce, wije, ślimaki i żaby. Może także zjadać drobne kręgowce. Zwierzę zjada dziennie 3 razy więcej pokarmu niż sam waży. Jego przemiana materii jest tak szybka, że po 12 godzinach bez pożywienia może zdechnąć. Kret w ogrodzie nie jest wybredny i zjada właściwie wszystkie mniejsze stworzenia. Biorąc pod uwagę, że może w szybkim tempie usunąć sporo wyniszczających rośliny szkodników, można uznać go za pomocnika człowieka. Zwierzę lokalizuje pożywienie dzięki niezwykle wrażliwemu słuchowi, a także poprzez użycie włosków czuciowych, w jakie wyposażony jest jego nos. Ogon kreta także posiada te włoski. Za ich pomocą zwierzę wyczuwa wibracje i drgania. Wykopane przez krety tunele to szerokie na 6 centymetrów korytarze. Zazwyczaj zwierzę kopie je na głębokości około 20-50 centymetrów od poziomu gruntu. Dziennie może wykopać nawet 15 metrów tunelu. Przeszkadzający mu nadmiar ziemi wypycha na powierzchnię. Kret w ogrodzie może niestety uszkodzić rośliny, a przede wszystkim ich korzenie. Problemem może być także zjadanie przez to zwierzę pożytecznych dżdżownic.

Kret w ogrodzie – pod ochroną?

Kret w ogrodzie, czyli kret europejski, jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. Zgodnie z zapisami ustawy oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej oznacza to, że nie podlega ochronie na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i obiektów sportowych. W trakcie ustalania ustawy zostało wzięte pod uwagę, że kret w ogrodzie może wywoływać liczne szkody, ale poprzez to, że jednocześnie jest pospolicie występującym w Polsce i w pewien sposób działa pożytecznie na rzecz człowieka, został objęty prawną ochroną. Jeśli więc na Twojej działce pojawia się kret, to możesz go przede wszystkim przepłoszyć albo zniechęcić do przebywania w danym miejscu. Uśmiercanie, trucie lub zastawianie śmiercionośnych pułapek jest ostatecznością i w pewnych przypadkach może zostać nawet ukarane grzywną. Krety mogą także zostać wynoszone poza teren działkowy. Jeśli zwierzę jest bardzo uciążliwe, skontaktuj się z lokalnym ekopatrolem lub z fundacją, która zajmuje się dzikimi stworzeniami w Twoim rejonie. 

Kret w ogrodzie – jak go przegonić?

Kret w ogrodzie może zostać skutecznie przepłoszony. Przede wszystkim kieruje się wówczas tym, w jaki sposób zwierzę postrzega świat, a więc za pomocą zmysłu słuchu. Można więc umieścić w kopczyku kreta wiatraczki. Poprzez poruszanie skrzydełek za pomocą wiatru w grunt będą wnikać mikrodrgania, czego krety bardzo nie lubią. Inne rozwiązanie to umieszczenie w tunelach butelek. Ich szyjki muszą wystawać ponad ziemię, dzięki czemu do pustego wnętrza będzie wpadać powietrze i tworzyć nieprzyjemny dla zwierząt dźwięk. Kolejny sposób to zastosowanie substancji zapachowych. Można w krecie kopczyki lub korytarze włożyć spleśniałe skórki cytrynowe, liście czarnego bzu, czosnek albo bazylię. Kret w ogrodzie po wyczuciu tego typu zapachów powinien przenieść się w inne miejsce. Warto wiedzieć, że te zwierzęta wykazują się dość sporym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją. Po wypłoszeniu i upływie kilku miesięcy może się okazać, że kret powrócił. 

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10