Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Krokusy – uprawa i pielęgnacja
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 13.04.2021 02:00

Krokusy – uprawa i pielęgnacja

Krokusy – uprawa i pielęgnacja
pixabay.com/Couleur (CC0 Domena publiczna)

Krokusy – uprawa, pielęgnacja oraz wymagania

Krokusy to niewielkie rośliny sadzone z cebul. Lubią miejsca słoneczne, bądź delikatnie zacienione. Nie tolerują zbytnio podłoża piaszczystego, wolą glebę próchniczą, przepuszczalną, odpowiednio wilgotną. Cebule krokusów sadzimy jesienią, żeby zakwitły wiosną. W zależności od odmiany kwitną w lutym, marcu bądź w kwietniu. Występują również gatunki jesienne, które należy posadzić w sierpniu, zakwitną po 6 tygodniach.

Cebulki sadzimy w otworach na głębokości około 10 cm, odległość między cebulkami powinna wynosić około 8 cm. Mogą być sadzone po kilka cebul razem. Przed sadzeniem należy pamiętać, żeby cebulki kwiatów zabezpieczyć preparatem zapobiegającym pojawieniu się grzybów, ponieważ krokusy są przez nie atakowane. Rośliny mogą też być zagrożone przez inne choroby, powodujące pojawianie się plam lub słabe kwitnienie. Wtedy należy szybko reagować i pozbyć się chorych bulw z uprawy. Krokusy nie lubią obecności chwastów, potrzebują też regularnego podlewania.

Wygląd kwiatów jest przepiękny, mają kształt kielicha, wydzielają delikatny słodki zapach, a w środku po rozkwitnięciu widoczne są żółte pręciki. Krokusy kwitną przez około 3 tygodnie, później pozostają tylko liście, które powinny naturalnie uschnąć. Dlatego nie powinny być sadzone w trawnikach, a jeżeli już w nich rosną, należy wstrzymać się z koszeniem. Rośliny mogą rosnąć w tym samym miejscu najdłużej przez 4 lata, po tym okresie należy je przesadzić.

Lubią też rosnąć w grupach, wtedy mogą się rozmnażać, a ich kępy stają się coraz większe. Wtedy należy je przesadzić, część z nich można posadzić na tym samym miejscu, a część przenieść na inne, ewentualnie do doniczek, w których też pięknie się prezentują. Krokusy są dość odporne na mróz.

Krokusy – nawożenie

Nawożenie krokusów powinno się zacząć przed ich posadzeniem w jesieni, mogą to być nawozy fosforowe lub potasowe. Natomiast na wiosnę możemy je zasilić mieszankami azotowymi zarówno po tym, jak wyrosną, jak i przed rozpoczęciem kwitnienia. W roli dodatkowego zasilacza dobrze sprawdza się także kompost.

Krokusy – rodzaje

Krokusy zakwitają wieloma kolorami – na fioletowo, żółto, biało, liliowo, niebiesko, mogą być także dwukolorowe, w zależności od odmiany. Przykładowe z nich to:

„Ruby Giant” – bardzo popularna odmiana o pięknych, dużych, purpurowych lub fioletowych kwiatach, kwitnie w marcu,

„Firefly” – odmiana niezwykle dekoracyjna o małych, jasnofioletowych kwiatach, kwitnie w marcu i kwietniu,

„Romance” –  posiada złoto-żółte kwiaty w kształcie kielicha, kwitnie w marcu,

„Blue Pearl” – odmiana o dużych, biało-fioletowo-niebieskich kwiatach, łatwa w uprawie, kwitnie w marcu,

„Cream Beauty” – odmiana o dużych, kremowo-cytrynowych kwiatach, kwitnie w marcu i kwietniu,

„Tricolor” – dosyć wcześnie kwitnąca odmiana o kwiatach żółto-biało-fioletowych, kwitnie w marcu i kwietniu,

„Pickwick” – jedna ze starszych odmian, o kwiatach biało-fioletowych, kwitnie w marcu i kwietniu,

„Speciosus” – bardzo dekoracyjna odmiana, krokus jesienny o kwiatach liliowych, kwitnie we wrześniu i październiku,

„Zonatus” – odmiana jesienna o dużych, liliowo-różowych kwiatach, kwitnie w październiku i listopadzie.

„Advance” – jedna z najpiękniejszych odmian, o pomarańczowo-fioletowych kwiatach, kwitnie w lutym i marcu.

Krokusy – zastosowanie

Krokusy pięknie zdobią ogrody, trawniki oraz skalniaki, mogą być również sadzone w pojemnikach, w każdym miejscu wspaniale się prezentują. Kwiaty wykorzystywane są również przy produkcji lekarstw, barwników i perfum.

Tagi: