DomekIOgrodek.pl
skarpa w ogrodzie

Pixabay/congerdesign

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Krzewy na skarpy to dobry sposób, aby zapobiec osuwaniu się piasku i ziemi. Umacnianie skarpy dzięki roślinom będzie nie tylko ułatwione, ale także sprawi, że ten fragment działki stanie się bardziej ozdobny. Poznaj płożące krzewinki, które naturalnie utrzymają skarpę.


Krzewy na skarpy. Przygotowanie podłoża


Krzewy na skarpy mogą zostać zasadzone dopiero po tym, jak podłoże zostanie zabezpieczone i wzmocnione. Dlatego też najpierw trzeba skupić się właśnie na  tym, aby skarpa była gotowa do użytku. Formowanie wzniesienia należy rozpocząć od ułożenia na spodzie gruzu, kamieni albo tak zwanego klińca, czyli łamanego żwiru. Kolejny krok to ułożenie gruntu z wykopu, czyli tak zwanej martwicy. Na wierzchu musi znaleźć się ziemia urodzajna. Są to absolutne podstawy, aby skarpa była zabezpieczona, stabilna i posiadała dobrze skonstruowane odwodnienie, czyli warstwę drenażu. Po tym, jak podłoże zostanie przygotowane, możesz rozpocząć zastanawiać się, jakie krzewy na skarpy sprawdzą się najlepiej. Zanim zaczniesz wysadzać rośliny, należy nieco odczekać, ponieważ skarpa musi osiąść. Proces ten można przyspieszyć. Wówczas potrzebna jest ubijarka, która zagęści grunt. Po wykonaniu tej pracy można zacząć modelować stoki. Najlepszym czasem na stworzenie skarpy jest jesień. Jeśli nie posiadasz ubijarki, to kolejne etapy pracy najlepiej wykonać dopiero na wiosnę. Stoki, które posiadają nienaturalne wzniesienie, muszą być zawsze wzmocnione. Niewielki spadek skarpy, czyli do 30 stopni, zostanie zabezpieczony w naturalny sposób przez korzenie trawy. Rozwijają się one na głębokości około 10-15 centymetrów. Wszystkie skarpy o większym stopniu nachylenia muszą zostać specjalnie wzmocnione. Można wykorzystać kawałki skał, a pomiędzy nimi zasadzić rośliny. Kamienie należy układać płasko i zagłębiać do 3/4 wysokości w gruncie. Z biegiem czasu byliny i krzewy na skarpy pokryją kamienie zielenią. Jeśli Twoje zbocze jest wyjątkowo strome, zastosuj geowłókninę. Należy wcisnąć ją dość głęboko w ziemię i następnie obsadzić ją roślinami. 


Jakie krzewy na skarpy?


Jakie są najlepsze krzewy na skarpy? Przede wszystkim do nasadzeń na stromych stokach najlepiej jest wybrać gatunki roślin o silnym wzroście. Dają one jednocześnie odrosty korzeniowe i pędowe, które będą wiązać i umacniać podłoże. Można wybrać iglaki lub krzewy iglaste. Warto przede wszystkim zbadać, jakie jest stanowisko na Twojej skarpie: oświetlone czy zacienione. Od tego zależy rodzaj doboru roślin, które będą porastać, umacniać i ozdabiać stok. Zaletą, jaką posiadają krzewy na skarpy, które mają zabezpieczać podłoże, jest możliwość stworzenia ciekawej i ładnej rabaty. Inna opcja to ogródek skalny. Rośliny powinny być dobrane zgodnie z tempem wzrostu i rozmiarami. Warto także sprawdzić, czy jedna z bylin nie będzie miała tendencji do zagłuszania innych, na przykład przez silne krzewienie się lub szybki rozrost korzeni. Należy tak rozstawić rośliny na skarpie, aby w przeciągu kilku pierwszych sezonów wegetacji miały odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Jeśli nie zachowasz optymalnej rozstawy w trakcie sadzenia krzewów, będą rosły w silnym zagęszczeniu. To wiąże się z kolei ze zniekształceniem ich pokroju oraz ryzykiem pojawienia się chorób grzybowych. Krzewy na skarpy najlepiej jest sadzić w rozstawie od 1 do 3 sztuk na 1 metr kwadratowy. Słabiej rosnące, czyli mniejsze i o mniej ekspansywnym charakterze, dobrze jest zasadzić w ilości około 3-5 sztuk na 1 metr kwadratowy. 


Krzewy na skarpy – uniwersalne iglaki


Krzewy na skarpy powinny być dobrane w podobnej wielkości i najlepsze jest wybranie wszystkich roślin o jednakowym charakterze. Jeśli zamierzasz obsadzić stok gatunkami roślin o różnym pokroju i niejednorodnej wielkości, to należy umieścić byliny docelowo największe na szczycie skarpy, albo przynajmniej w jej górnej części. Niżej należy zasadzić gatunki mniejsze i mniej ekspansywne. Dzięki temu kompozycja będzie się lepiej prezentować, a wszystkie krzewy będą miały zapewniony dostęp do światła słonecznego. Ogrodnicy wyróżniają grupę roślin, które uważane są za uniwersalne krzewy na skarpy. Stosuje się je od lat jako naturalny sposób umocnienia stoków. Ich wspólnymi cechami są niewielkie wymagania glebowe. Dzięki temu dobrze radzą sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowisku półcienistym. Uniwersalne rośliny do umieszczenia na skarpach to przede wszystkim krzewy nisko rosnące, płożące gatunki i ich odmiany. Poleca się przede wszystkim różne gatunki jałowca (płożący, sabiński, pośredni i łuskowaty), irgę poziomą oraz irgę Dammerę, a także kosodrzewinę, różę pomarszczoną oraz berberys i jego odmiany. 


Krzewy na skarpy cieniste


Krzewy na skarpy, które znajdują się w cieniu, powinny być dobrze dobrane oraz lubić skąpą ilością promieni słonecznych. Do obsadzania stanowisk cienistych i półcienistych znajdujących na skarpie najlepiej nadają się niskie krzewinki, a także rośliny płożące. Są to między innymi: bluszcz pospolity, runianka japońska, barwinek pospolity, dereń kanadyjski oraz cis pospolity. Dobrym wyborem dla początkujących amatorów ogrodnictwa jest runianka japońska. Jej nazwa naukowa to  Pachysandra terminalis. Jest zimozieloną i niską krzewinką, która doskonale nadaje się na roślinę okrywową. Tworzy niskie krzewy na skarpy, które dorastają do około 20-30 centymetrów wysokości. Rozmnaża się dzięki podziemnym rozłogom i szybko pokrywa dostępny teren dywanem ciemnozielonych, błyszczących i ząbkowanych liści. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Ma niewielkie i białe kwiaty, które zebrane są w wąskie grona na szczytach pędów. Drugi świetny wybór to barwinek pospolity. Jego maksymalna wysokość to 30 centymetrów, natomiast szerokość to około pół metra. Ma ciemnozielone i skórzaste liście. Kwitnie dosyć długo, kwiatostany mogą pojawiać się od maja do września. Kwiaty są białe, niebieskie albo fioletowe, co jest zależne od danej odmiany rośliny. Barwinki to krzewy na skarpy, które dobrze czują się zarówno na stanowisku cienistym, jak i półcienistym. Dobrze wyglądają w ogródkach skalnych. 


Dobrze wybierz krzewy na skarpy


Aby wybrane przez Ciebie krzewy na skarpy spełniały swoje zadanie, czyli utrzymanie i stabilizację stoku, a także dobrze wzrastały, należy dbać o nie według zaleceń ekspertów. Na skarpach najlepiej jest sadzić rośliny płożące, które znane są także jako rośliny zadarniające. Posiadają one wiele cech charakterystycznych, przede wszystkim wyróżniają się zwartą strukturą oraz naturalną zdolnością do zagęszczania. Warto zwrócić uwagę, czy wybrane przez Ciebie krzewy na skarpy posiadają zdolność odporności na warunki atmosferyczne. Sprawdź, czy dane rośliny są mrozoodporne i zimozielone. Przekopywanie skarpy po upływie jednego sezonu może być nieco trudne, a także wpłynąć na wygląd stoku. Najlepiej jest wybrać krzewy płożące, ponieważ bardzo szybko rozrastają się i dzięki temu w krótkim czasie może powstać piękne pokrycie stoku. Pamiętaj o regularnej kontroli rozwoju systemów korzeniowych roślin na skarpie

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >