DomekIOgrodek.pl
Lagerstremia indyjska

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Big_Heart

Lagerstremia indyjska – najpiękniejsze drzewo świata w Twoim ogrodzie

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Wygląda jak z bajki. Choć pochodzi z egzotycznej Azji, z powodzeniem można ją uprawiać w Polsce. Lagerstremia indyjska uchodzi za jedno z najpiękniejszych drzew świata. Przed posadzeniem warto zapoznać się ze sposobem uprawy i wymaganiami rośliny.

Oprócz tego, że jest piękne, jest to jedno z najdłużej kwitnących drzew. Czasami lagerstremia indyjska nazywana jest bzem południa. Pochodzi z Azji, gdzie naturalnie porasta m.in. w Chinach, Kambodży, Wietnamie, czy Laosie. Jednak jest coraz częściej uprawiana jako drzewo ozdobne na całym świecie, także w Polsce. Swoją nazwę otrzymała od nazwiska Szweda Magnusa von Lagerströma, kupca, który dostarczał rośliny dla przyrodnika Karola Linneusza. Czym wyróżnia się spośród innych roślin?

Lagerstremia indyjska – co o niej wiemy?

Dziko rosnące drzewo może dorastać do 8 metrów wysokości. Natomiast w Polsce nie osiąga aż takiego wzrostu. Zazwyczaj rośnie maksymalnie do 4-5 metrów, choć są dostępne także odmiany karłowe, które są jeszcze niższe (do 2 metrów). Roślina charakteryzuje się rozłożystą, kulistą koroną i łuszczącą się korą na pniu. Ma błyszczące, zielone liście, które podczas jesieni zmieniają kolor na żółty. Najbardziej charakterystyczną cechą tego drzewa są zdecydowanie kwiaty. Są niezwykle dekoracyjne, zebrane w duże kwiatostany, o nieregularnych, pofałdowanych brzegach. To właśnie dzięki nim zawdzięcza swoją urodę. Kwiaty kwitną wyjątkowo długo, bo aż przez cztery miesiące – w naszym kraju od lipca do października.

Lagerstremia indyjska – ciekawe odmiany

Odmiany lagerstremii indyjskiej różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów. Choć przeważają odcienie fioletu i różu, zdarzają się także inne. Odmiana Ruby Lace tworzy kwiaty o zabarwieniu ciemnoczerwonym. Petite Snow to z kolei białe kwiatostany. Tuscarora to odmiana o purpurowych kwiatach. Jasnoróżowe kwitnienie znajdziemy m.in. u odmiany Eavesii, natomiast pośredni kolor fioletu i różu – u Petite Orchid.

Lagerstremia indyjska – jakie ma wymagania?

Roślina z natury potrzebuje dużo ciepła i słońca. Stanowisko w ogrodzie powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Dobrze będzie rosła przy żywopłocie, ścianie budynku itp., nienarażona na duże podmuchy wiatru. Wymagania glebowe to lekko kwaśne lub obojętne pH oraz przepuszczalne i średnio żyzne podłoże. Jeśli w ogrodzie mamy cięższą i mało przepuszczalną glebę, w dołku przed sadzeniem należy wykonać drenaż do odprowadzania wody. Zapobiega to przemarzaniu korzeni. Sadzenie lagerstremii indyjskiej najlepiej przeprowadzać wiosną. Jeśli planujemy więcej niż jedno drzewko, należy zrobić odstępy co 3-4 metry, a dla odmian karłowych od 1,5 do 2 metrów między sadzonkami.

Lagerstremia indyjska – jak ją uprawiać?

Po posadzeniu młode drzewka oraz te, które kwitną, wymagają podlewania w okresach bezdeszczowych. Warto podawać im także nawozy, jednak należy zakończyć nawożenie przed nadejściem jesieni. Jakie zastosować? Najlepszy będzie kompost i obronik, jednak można skorzystać z gotowych mieszanek ze sklepów ogrodniczych. Należy kierować się zasadą, aby wiosną podawać roślinie nawóz azotowy, z kolei latem wieloskładnikowy i potasowo-fosforowy.Jesienią, przed nadejściem przymrozków trzeba osłaniać drzewka. Póki nie osiągną dorosłych rozmiarów warto je okrywać jutą, czy agrowłókniną. Natomiast podłoże powinno się zabezpieczać usypując grubą warstwę ściółki, niezależnie od tego, czy drzewa są młode, czy dojrzałe. Lagerstemia indyjska nie jest w pełni mrozoodporna. Może zaszkodzić jej nadmiar wody w podłożu – wilgotne korzenie łatwo przemarzają. Wpływ ma też mroźny wiatr oraz różne anomalie pogodowe. Mimo to trzymanie się tych zasad powinno przynieść udaną uprawę.

Pielęgnacja lagerstremii indyjskiej – jak przeprowadzać cięcie?

Wiosna jest okresem, kiedy należy rozpocząć prace pielęgnacyjne przy drzewach. W połowie kwietnia należy zabrać się za cięcie. Jest ono ważne dla obfitego kwitnienia i lepszego rozrostu. Taka pora cięcia jest odpowiednia, ze względu na małe niebezpieczeństwo przymrozków. Przycinamy i usuwamy starsze pędy, ponieważ roślina najlepiej kwitnie na młodych, tegorocznych pędach. Jednocześnie staramy się zachować naturalny pokrój korony.

Lagerstremia indyjska nadaje się wyjątkowo jako soliter w wyeksponowanym miejscu. Jest na tyle ciekawym okazem, że przyciąga wzrok i zachwyca swoimi kwiatami. Karłowe odmiany dobrze prezentują się także w dużych donicach, które można wyeksponować na tarasie lub balkonie.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >