Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Lilia biała – piękne okazy w ogrodzie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Lilia biała – piękne okazy w ogrodzie

Lilia biała
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/zoosnow

Lilia biała jest jednym z gatunków bylin liliowatych. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Zachodniej Azji i Europy Południowej, gdzie szczególnie upodobała sobie Bałkany. Jednak jest uprawiana na całym świecie jako roślina ozdobna. Kwiaty białej lilii mają znaczenie symboliczne. Jest zwana lilią świętego Józefa nie bez przyczyny – jest wymieniana w Biblii. W chrześcijaństwie symbolizuje czystość duchową i zmartwychwstanie. Miała także przypisywane atrybuty w starożytności – była symbolem płodności i dziewictwa.

Czym się charakteryzuje lilia biała?

Roślina należy do wysokich bylin. Uważa się, że w odpowiednich warunkach dorasta nawet do dwóch metrów wysokości, choć średnio osiąga około 120 centymetrów. Ma zimozielone liście, tworzące duże rozety. Jej białe kwiaty zebrane są w kwiatostanach od jednej do czterech sztuk. System korzeniowy tego gatunku jest bardzo płytki. Czasami zdarza się, że korzenie wręcz wystają z podłoża. Dlatego należy uważać przy wszelkich pracach w pobliżu lilii i nie zruszać ziemi.

Lilia biała – uprawa

Lilia biała ponad wszystko uwielbia słońce. Stanowisko pełne promieni słonecznych powinno być jednocześnie osłonięte od podmuchów wiatru. Idealne podłoże pod lilie to takie o odczynie alkalicznym, z próchnicą i umiarkowanie wilgotne. Cebule należy sadzić w gruncie latem, najlepiej w połowie. Nie powinno się tego robić później niż do połowy sierpnia. Sadzimy je w dołkach na głębokości 3-5 centymetrów. Ponieważ lilia jest podatna na choroby grzybicze, warto wcześniej zaprawić cebulki w roztworze antygrzybowym (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Roślina jest mrozoodporna.

Lilia biała w gruncie

Lilie białe należy podlewać, zwłaszcza w czasie suszy. Potrzebuje wzmożonej wilgoci szczególnie w okresie rozwijania się pąków i kwiatów. W okresie wiosny-początku lata warto dodać do podłoża nawóz organiczny lub mineralny (z przewagą fosforu). Cebule kwiatowe należy wykopywać co roku. Należy to robić kilka tygodni po zakończonym kwitnieniu, kiedy nadziemna część rośliny zasycha. To także moment na rozmnażanie lilii. Po przesuszeniu cebul można oddzielić narosłe tzw. cebule przybyszowe. Sadzonki z takich młodych cebulek kwitną zwykle po 3-5 latach. Na wiosnę ponownie wkopujemy cebule do gruntu. Co kilka lat zalecana jest zmiana miejsca.

Kwiaty lilii pięknie wyglądają w grupie, na rabatach. Pasują do każdego ogrodu. Nadają się także do sadzenia w donicach.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10