Lobelia – kolorowe kwiatki idealne na balkon
Lobelia nazywana jest także stroiczką. Pochodzi z rodziny dzwonkowatych i pod swoją nazwą ma ponad 400 gatunków. Jej naturalnym środowiskiem jest klimat tropikalny i umiarkowany ciepły. Rośnie dziko głównie na południu Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej i Afryce. W naszym zdecydowanie chłodniejszym klimacie można spotkać niewiele gatunków. W Polsce występuje tylko jeden naturalnie rosnący – lobelia jeziorna. Jednak jako uprawne rośliny ozdobne można wyróżnić m.in. lobelię przylądkową, szkarłatną i okazałą. Wszystkie mają inne barwy kwiatów oraz różnią się kształtem.
Lobelia przylądkowa
Najpopularniejszą wśród rodzaju, uprawianą w naszym kraju jest lobelia przylądkowa. Jest rośliną jednoroczną. Gatunek ten pochodzi z Afryki. Osiąga niewielkie rozmiary – rośnie od 10 do 25 centymetrów wysokości. Jej łodygi są cienkie, lecz rozgałęzione. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Pędy są wzniesione, a na ich końcach wyrastają kwiatostany. Poszczególne odmiany mają różne kolory kwiatów. Mogą być niebieskie, różowe, białe, fioletowe – wraz z różnymi odcieniami.
Lobelia – sadzenie w donicach
Sadzenie lobelii do skrzynek balkonowych lub pojemników na tarasy należy przeprowadzić w drugiej połowie maja. Wówczas nie ma już niebezpieczeństwa pojawienia się przymrozków, na które roślina nie jest odporna. Oprócz unikania niskich temperatur, nie jest wymagająca w pielęgnacji. Potrzebuje stale wilgotnej ziemi, dlatego nie należy dopuszczać do przeschnięcia podłoża. Podlewać trzeba regularnie przez cały sezon. Trzeba jednak uważać, by nie stała w wodzie. Przed sadzeniem najlepiej zrobić drenaż w donicy. Odprowadzi nadmiar wody, który mógłby spowodować nadgnicie korzeni. W tym celu stosuje się gruboziarnistą warstwę na dnie oraz koniecznie otwory.
Lobelia na balkonie
Aby lobelia bujnie kwitła, warto dostarczać jej regularnie płynny nawóz do roślin kwitnących. W miarę rozrastania się lobelii w lecie, można ją przycinać, aby zachować ładną formę oraz pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia (może je powtórzyć w trakcie tego samego sezonu). Warto to zrobić w sierpniu, ponieważ zazwyczaj wtedy zaczyna nieco podsychać i przekwitać. Po usunięciu takich kwiatostanów i pędów powinna jeszcze raz zakwitnąć przed jesienią. Od momentu zasadzenia może przebywać na zewnątrz przez cały sezon letni. Jednak podczas deszczowych dni, zwłaszcza jeśli opady są długotrwałe, niszczą się delikatne kwiatki i roślina traci na wyglądzie. Do wiszących pojemników sprawdzą się odmiany z pędami przewieszającymi się, które stworzą bardzo dekoracyjny efekt na balustradach i tarasach.
Istnieją także gatunki wieloletnie, które kwitną dłużej niż dwa lata. Do nich zalicza się popularną lobelię szkarłatną, zwaną także czerwoną, ze względu na kolor kwiatów. Należy jednak pamiętać, aby pojemniki z kwiatami zabrać na zimę do pomieszczenia. Istnieją słabe szanse, że roślina przetrwa całą zimę na wietrznym balkonie.