Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Łoboda ogrodowa – zasady uprawy oraz zastosowanie warzywa
Weronika Dadok
Weronika Dadok 20.05.2021 02:00

Łoboda ogrodowa – zasady uprawy oraz zastosowanie warzywa

Łoboda ogrodowa
pixabay/Stanly8853

Łoboda ogrodowa to warzywo, które posiada wiele cennych witamin. Jego historia sięga czasów starożytnych. Posiada wiele zalet, dlatego często decydujemy się na jej posadzenie. Poznaj tajniki uprawy tego wspaniałego warzywa.

Łoboda ogrodowa – pochodzenie oraz charakterystyka warzywa

Naturalne środowisko łobody ogrodowej to tereny Azji oraz Europy Południowej. W Polsce ze względu na swoje właściwości jest często uprawiana w naszych ogrodach. Roślina posiada proste łodygi, które porastają jajowate bądź trójkątne liście o zielonym lub purpurowym zabarwieniu. Posiada również delikatne, pojedyncze kwiaty, które zbierają się w dość długie kłosy. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Roślina osiąga około 1,5 metra wysokości. Posiada kilka odmian, które odznaczają się oryginalnymi kolorami.

Łoboda ogrodowa – jak uprawiać roślinę?

Roślina nadaje się do uprawy w naszym ogrodzie. Preferuje ciepłe, słoneczne oraz wilgotne stanowiska. Ponadto jest zwolennikiem próchniczego, żyznego oraz przepuszczalnego podłoża. Roślina jest dość odporna na niskie temperatury. Sadzenie jej nasion zaleca się w okresie późnej wiosny bądź na początku lata. Nasiona rośliny sadzimy w rzędach. Między rzędami powinno być około 60 cm odległości. Powinny być posadzone dość gęsto, ale także dość płytko, na głębokości około 10 mm. Warzywo charakteryzuje się szybkim tempem kiełkowania.

Łoboda ogrodowa – zabiegi pielęgnacyjne

Łoboda ogrodowa potrzebuje regularnego podlewania. Prawidłowe nawadnianie stanowi obowiązkową czynność pielęgnacyjną, aby nie doszło do obumarcia rośliny. Ponadto w początkowym okresie wzrostu, od momentu posadzenia rośliny, należy cyklicznie usuwać pojawiające się chwasty. Raczej nie potrzebuje nadmiernego nawożenia. W przypadku wystąpienia chorób powinniśmy zastosować odpowiedni preparat, który możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Łoboda ogrodowa – termin zbiorów

Jadalną cześć rośliny stanowią liście. Gdy osiągną około 3 cm wysokości, możemy przystąpić do ich zbierania. Zaleca się zbieranie liści w cyklicznych odstępach. Szczególnie młode okazy odznaczają się zawartością wielu wartościowych składników. Młode liście możemy również spożywać na surowo. Należy pamiętać, aby nie spożywać starszych nasion oraz łodyg, ponieważ znajdują się w nich trujące substancje.

Tagi: