DomekIOgrodek.pl
Lustro w mieszkaniu

unsplash.com/Suhyeon Choi (CC0 Domena publiczna)

Jak wybrać odpowiednie lustro do mieszkania?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez lustra. Sprawia ono, że nasze wnętrza będą jaśniejsze, atrakcyjniejsze i funkcjonalne. Jaki rodzaj lustra wybrać?

Oprócz luster w niezbędnych miejscach, takich jak przedpokój i łazienka, warto rozważyć zastosowanie ich także w innych pomieszczeniach. Obijająca światło tafla sprawi, że każde wnętrze będzie piękne i efektowne. Jeśli oprawimy je w ozdobną ramę, będzie wspaniałą ozdobą salonu. Ciekawy zabieg można uzyskać, wieszając taflę za rośliną doniczkową, co stworzy piękną aranżację. Jeśli chcemy powiększyć optycznie wnętrze, niesamowity efekt uzyskamy, mocując lustro na całej ścianie, co odbije całe pomieszczenie, "podwajając" jego powierzchnię, co jest popularnym zabiegiem w małych sypialniach i łazienkach. W większych pomieszczeniach warto zastosować trik polegający na powieszeniu mniejszego lustra w taki sposób, aby odbijało sztuczne lub dzienne światło, co rozjaśni pomieszczenie i da iluzję powiększenia.

Rodzaje luster

Lustra możemy podzielić ze względu na barwę – tradycyjnym kolorem tafli jest srebrny. Do produkcji używa się też szkła barwionego, co pozwala na uzyskanie kolorowej tafli: niebieskiej, zielonej czy grafitowej. Takie modele zmieniają kolor przedmiotów (inaczej odbijają światło), dlatego wykorzystuje się je w aranżacji wnętrz.

Do przedpokoju czy łazienki wybierzmy model z przejrzystego, jasnego szkła. Odzwierciedli on naturalne kolory wnętrza. Lustra o brzoskwiniowym zabarwieniu niwelują zmianę barw odbitych przedmiotów, którą wywołuje sztuczne oświetlenie.

W lustrach można też wyodrębnić różne wykończenie brzegów: cięte, szlifowane (krawędzie zaokrąglone) lub fazowane (krawędzie ukośnie ścięte). Lustra cięte zwykle umieszcza się w ramie, a cięte i fazowane warto przytwierdzić bezpośrednio na ścianie.

Istnieją oczywiście także inne, nietypowe rozwiązania, np. lustro weneckie, które z jednej strony jest przejrzystym szkłem, a z drugiej zwykłą taflą.

Bezpieczeństwo i wytrzymałość

Przy zakupie lustra, ważne jest zwrócenie uwagi na grubość szkła. Im grubsze, tym cięższe, ale tym samym trwalsze. Wybór zależy od funkcji naszej tafli – w przedpokoju na ścianie możemy zdecydować się na grubsze lustro, a w przypadku drzwi szafy lepszym wyborem będzie lżejsze i cieńsze.

Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, producenci pokrywają lustro okleiną, która zapewnia, że po zbiciu się tafla nie rozbije się na drobne kawałki, a jedynie popęka.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >