Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Magnolie – uprawa w ogrodzie i pielęgnacja
Weronika Dadok
Weronika Dadok 17.06.2021 02:00

Magnolie – uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

Magnolie
Pixabay/Hans

Chociaż magnolie są roślinami o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie, ich uprawa wcale nie sprawia wielu problemów, jeśli znamy specyfikę roślin i jej upodobania. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe mają te piękne rośliny i ciesz się ich urodą w swoim ogrodzie.

Magnolie – charakterystyka rośliny

Magnolie to krzewy lub drzewa, które należą do rodziny magnoliowatych i obejmują około 250 gatunków. Ich środowisko naturalne to Azja Wschodnia oraz obie Ameryki. W Europie, również w Polsce, jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Magnolie-krzewy dorastają do kilku metrów wysokości, a ich zwarta korona rozgałęzia się nisko nad ziemią. Magnolia w postaci drzewa dorasta w środowisku naturalnym nawet do 20 metrów. Nie wszystkie z nich nadają się do uprawy w naszej strefie klimatycznej. Liście magnolii są duże, ale najbardziej efektowne są kwiaty – pojawiające się w kwietniu lub maju, o barwie białej, różowej, czerwonej, rzadko żółtej.

Wśród popularnych odmian magnolii wyróżniamy m.in.:  magnolie japońskie,  magnolie nagie,  magnolie wierzbolistne,  magnolie purpurowe.

Magnolie – wymagania uprawowe

Aby magnolie kwitły najobficiej, muszą mieć zapewnione stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru, by młode, wiosenne pąki nie uległy uszkodzeniu. Powinno być jednak tak wybrane, by odpowiednio eksponować dekoracyjne walory magnolii. Pamiętaj, że magnolie mają delikatne, podatne na uszkodzenia korzenie, dlatego nie lubią przesadzania z miejsca na miejsce.

Wybierając drzewko lub krzew, zdecyduj się na niewielki egzemplarz, ponieważ zbyt duże będą się gorzej przyjmowały. W szkółkach znajdziesz dwa rodzaje sadzonek:  w pojemnikach,  w balotach (rosnące w gruncie). Magnolie najlepiej sadzić jesienią, w drugiej połowie października. Sadzenie wiosenne nie jest polecane ze względu na możliwe późne przymrozki. Podłoże pod uprawę musi być żyzne, bogate w próchnicę i przepuszczalne, o kwaśnym odczynie (pH 5,5-6). W żadnym wypadku nie może to być podłoże zasadowe, które powodowałoby zamieranie korzeni. Utrzymanie kwaśnego odczynu ułatwi Ci wykorzystanie mikoryzy, a więc grzybni umieszczonej w czasie sadzenia na korzeniach rośliny, która będzie korzystnie wpływać na jej rozwój. Innym sposobem na zakwaszenie gleby jest wymieszanie jej z torfem, jednak tylko mikoryza zapewni długoletnie zakwaszenie.

Aby zasadzić magnolię:

1. Wykop dołek równy trzem wysokościom bryły korzeniowej i szeroki na trzy jej średnice; 2. Spulchnij dno dołka i nasyp warstwę ziemi; 3. Włóż roślinę ze zmoczoną bryłą korzeniową; 4. Jeżeli magnolia jest wysoka, powyżej 1,70 cm, przymocuj pień do trzech palików. Posadzone jesienią magnolie przykryj na zimę włókniną lub słomianym chochołem, a pień u dołu okryj kopczykiem z kory, by ochronić roślinę przed mrozami. Regularnego podlewania młode magnolie wymagają od maja do lipca, zwłaszcza w czasie upałów. Magnolie nie wymagają natomiast przycinania, ponieważ ceniony jest ich nieregularny pokrój. Wycinać możesz jedynie przemarznięte lub suche gałęzie w przypadku starszych okazów.

Magnolie – choroby i szkodniki

Najczęstsze choroby magnolii są wywoływane grzybami:  Mączniak prawdziwy, objawiający się w postaci białego, mączystego nalotu. Porażone w ten sposób liście opadają przedwcześnie a wzrost rośliny jest wstrzymany. Mączniaka zwalcza się za pomocą fungicydów;  Bakteryjna plamistość liści, której objawem są ciemne plamy po obu stronach liści. Zapobiegać chorobie możesz, nie podlewając magnolii z góry i dbając o to, by jej korona nie była zbyt gęsta;  Parch magnolii, którego poznasz po brunatnych plamach na roślinie i deformacji jej fragmentów, które musisz wyciąć i wykonać opryski fungicydami.  Zgorzel, objawiająca się deformacją, plamistością i opadaniem liści. Porażone części magnolii trzeba systematycznie usuwać. Szkodniki atakujące magnolie to m.in.:  Czerwce, wysysające soki z młodych pędów;  Przędziorki chmielowce, żerujące na liściach;  Mszyce smugowe, również wysysające soki. Skuteczne pozbycie się szkodników wymaga zastosowania insektycydów. Źródła:  https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/3961-uprawa-magnolii-w- ogrodzie  https://twojogrodek.pl/Jak-sadzic-magnolie-Podloze-terminy-sadzenia  https://twojogrodek.pl/Choroby-i-szkodniki-magnolii-objawy-i-zwalczanie

Tagi: