DomekIOgrodek.pl
Malwy

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Couleur

Malwy w ogrodzie – jak je uprawiać?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Malwy w ogrodzie to nieodłączny element polskiego lata na wsi. Są to kwiaty dostojne, ale przy tym wdzięczne i delikatne. Jak uprawiać malwy w ogrodzie, by cieszyć się ich prawdziwym pięknem?

Malwy – skąd wzięły się w polskim ogrodzie?

Malwa, a właściwie prawoślaz wysoki, to roślina osiągająca około 3 metry wysokości, występująca w 77 gatunkach. Kwiaty malwy występują w różnych kolorach, od białej po czarną.Najpopularniejsze malwy w polskim ogrodzie to malwy różowe, które prawdopodobnie przywędrowały do nas z Bałkanów, chociaż niektórzy badacze twierdzą, że pokonały trochę dłuższą drogę – z Azji.Językoznawcy natomiast wskazują na basen Morza Śródziemnego, ponieważ greckie słowo malasso – zmiękczać, dało prawdopodobnie początek nazwie malwa.Obecnie malwy rosnące w ogrodzie kojarzą nam się ze swojskim krajobrazem i wielu hodowców nie wyobraża sobie nie mieć ich wśród swoich roślin.Malwa zyskała również na popularności wraz z powrotem mody na styl rustykalny i prowansalski we wnętrzach i ogrodach.

Co ciekawe, Polska ma swój wkład we wzbogacaniu odmian malwy o nowe okazy. Wybitny polski zielarz dr inż. Marcin Jaruzelski wyhodował w latach sześćdziesiątych oryginalną odmianę malwy czarnej, którą nazwał „Czarna Mańka”.

Jak uprawiać malwy w ogrodzie?

Malwa jest rośliną roczną lub dwuletnią, która kwitnie od lipca do września. Malwy można spotkać nie tylko w ogrodzie, ale i np. na miejskich trawnikach, co świadczy o tym, że nie potrzebuje specjalnych warunków, by bujnie rosnąć.Będzie się z łatwością rozsiewać nawet w ubogiej glebie w czasie suszy, ale za to nie zaakceptuje zbyt dużej wilgoci, która powoduje u malwy rozwój chorób.Jeśli jednak chcesz, by malwy pięknie kwitły, zasadź je w żyznej glebie o pH 6-7, wcześniej przekopanej i wymieszanej z bogatym w próchnicę kompostem.

Jeżeli sadzisz malwy w ogrodzie, znajdź dla nich spory kawałek przestrzeni, ponieważ to roślina, która bujnie się rozrasta. Dobrym pomysłem jest zasadzenie malwy na mieszanej rabacie, w towarzystwie niższych roślin, jak również w sposób tradycyjny – przy murze, płocie lub ogrodzeniu.Będą one stanowić podporę dla malw w trakcie wiatru, który potrafi połamać ich długie łodygi. Wyrośnięte okazy warto przywiązać sznurkiem do palików, by dodatkowo zabezpieczyć je przed złamaniem.Obfitego podlewania wymagają zwłaszcza młode malwy. Dwuletnie rośliny wystarczy podlewać w ilości zapobiegającej nadmiernemu przeschnięciu gleby. Podlewaj malwy w ten sposób, by nie moczyć ich liści.

Czy malwy w ogrodzie mogą rozmnożyć się same?

Jest to prawdopodobne w przypadku, gdy przekwitłe kwiaty pozostaną na łodydze, by malwa mogła wytworzyć rozłupki z nasionami.Jesienią spadną one na ziemię, gdzie rozdzielą się, tworząc siewki – zaczątki nowych roślin.W ten sposób możesz również rozmnażać malwy w ogrodzie samodzielnie. Jeżeli nie chcesz kupować nasion w sklepie ogrodniczym, pozyskaj je z własnej uprawy ze wspomnianych rozłupek z nasionami.Zdolność kiełkowania będą miały aż przez 4 lata, a wysiewać możesz na przełomie maja i czerwca.Po upływie kilku dni, młode malwy wymagają przepikowania podłoża, a wraz z końcem lata – wysadzenia na tymczasowy zagon z lekkim okryciem, np. z jodłowych gałęzi, na czas zimy.Wraz z nadejściem wiosny będziesz mógł zasadzić malwy w docelowym miejscu w ogrodzie.

Malwy nie tylko w ogrodzie – zastosowanie w medycynie naturalnej

Kwiaty malwy nie służą wyłącznie jako ozdoba w ogrodzie. Ich walory lecznicze są znane od wielu lat:Preparat z kwiatów malwy pozwala zmniejszyć stany zapalne jamy ustnej, łagodzi kaszel, ułatwia odkrztuszanie.Okłady z naparu malwy niwelują opuchnięte powieki, redukują cienie pod oczami i zapobiegają uczuciu suchości gałek ocznych.Olejek z kwiatów malwy wykazuje działanie odmładzające i tonizujące na skórę. Zmniejsza objawy egzemy, łagodzi wysypki skórne.Herbatka z malwy łagodzi podrażnienia żołądka, działa osłaniająco na jelita, wspomaga leczenie wrzodów. Jest również stosowana w łagodzeniu objawów menopauzy.

Źródła:https://roslinariusz.pl/malwa/https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/4131-uprawa-malwy-w-ogrodziehttps://twojogrodek.pl/Jak-sadzic-i-rozmnazac-malwehttp://medico.seomex.pl/lecznicze-dzialanie-malwy/http://www.e-ogrodek.pl/a/malwy-w-ogrodzie-uprawa-pielegnacja-choroby-44.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >