Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mandewilla - jak uprawiać i pielęgnować?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 02.06.2021 02:00

Mandewilla - jak uprawiać i pielęgnować?

Mandewilla
pixabay/WFranz

Mandewilla, znana również pod nazwą dipladenia, jest ozdobnym pnączem o przepięknych i dekoracyjnych kwiatach. W domowych warunkach najczęściej jest uprawiana na tarasach i balkonach. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie, jak ją uprawiać i właściwie pielęgnować.

Mandewilla – cechy charakterystyczne

Roślina należy do gatunków toinowatych. Pochodzi z obszarów Ameryki Południowej, a przede wszystkim można ją spotkać na terenie Brazylii. Niestety jest rośliną trującą. Osiąga wysokość około 1-3 metra. Ma dużo błyszczących, ciemnozielonych liści. Jej kwiaty są bardzo dekoracyjne i dość długo kwitną, pierwsze sztuki pojawiają się w okolicach maja, i utrzymują się nawet do późnej jesieni. Mają kształt dzwonków oraz intensywne kolory, mogą być czerwone, różowe, żółte lub białe. Roślina jest dość rozłożysta i najlepiej ją czymś podeprzeć. Jeżeli nie jest przycinana, to może podrastać ok. 50 cm w ciągu roku. Jej najczęściej spotykane odmiany to m. in.: mandevilla sanderi (zwana błyszczącą), mandevilla boliviensis oraz mandevilla splendens.

Uprawa i pielęgnacja mandewilli

Mandewilla jest rośliną egzotyczną, więc przy jej uprawie należy spełnić określone wymagania. Młoda roślina na samym początku przybiera formę kępy, i dopiero po jakimś czasie wypuszcza dłuższe pędy. Najlepiej przygotować specjalne podpórki, na których będą mogły się owinąć jej pędy. Są one mocno elastyczne, mają obfite ulistnienie, a w okresie kwitnienia sporo kwiatów. W miarę upływu lat i rozrastania się rośliny, można ją przesadzać do większych doniczek. Miejsce uprawy powinno być słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Bardzo lubi wilgotne powietrze i wysokie temperatury (w sezonie wzrostu i kwitnienia około 20-30 stopni C). Nie powinno się jej często przestawiać z miejsca na miejsce, ma to negatywny wpływ na jej rozwój. Podłoże do uprawy powinno być wilgotne i przepuszczalne, ale nie można jej przelewać. Przy nadmiarze wody jej korzenie mogą zgnić. Dlatego należy podlewać częściej, ale w mniejszych ilościach. Latem podlewamy bardziej obficie, natomiast zimą ilość wody ograniczamy. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, więc najlepiej żeby trochę odstała. W okresie kwitnienia, raz na jakiś czas, można ograniczyć podlewanie, co pobudzi roślinę to wytwarzania większej ilości pąków kwiatowych. Gdy warunki uprawy są dokładnie przestrzegane, roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Długo i bardzo obficie kwitnie. W tym okresie, zazwyczaj od maja do sierpnia, można ją wzmocnić odpowiednimi nawozami. Najlepiej użyć mieszanek wieloskładnikowych przeznaczonych dla roślin kwitnących, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Zimą przestajemy używać nawozu i przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia o minimalnej temperaturze 10-15 stopni C. W okresie zimowym roślina może zrzucać liście.

Mandewilla – jak przycinać i przygotować na nowy sezon?

Rośliny nie należy przycinać przed okresem zimowym. Najlepiej poczekać z tym do wiosny. Pędy można skrócić o połowę długości, lub zostawić ją w bardziej rozłożystej formie. Można również zastosować technikę cięcia częściowego, czyli zostawić kilka najmocniejszych pędów, a resztę skrócić. Ten zabieg sprawi, że roślina bardziej się zagęści. Pamiętajmy jednak o tym, żeby odpowiednio się zabezpieczyć przed cięciem. Roślina jest trująca, a jej sok może spowodować podrażnienia skóry. Dlatego czynność najlepiej wykonywać w rękawiczkach. Na wiosnę, mniej więcej w połowie marca, można ją przesadzić do większej donicy. Gleba powinna być próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie. Przenosimy ją w cieplejsze miejsce, ponownie zaczynamy częściej podlewać i wznawiamy nawożenie. Na zewnątrz najlepiej ją przenieść dopiero w maju, aby zminimalizować ryzyko przemrożenia. Pamiętajmy, że gdy temperatura jest zbyt niska, a podłoże rośliny jest za suche, jej liście mogą żółknąć i opadać. Wtedy od razu trzeba zmienić warunki w jakich przebywa oraz usunąć ogołocone i uszkodzone pędy. Dzięki temu jej kondycja i wygląd powinny się stanowczo poprawić.

Tagi: