DomekIOgrodek.pl
Miłożąb

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/mbc-2016

Miłorząb dwuklapowy – prastary przeciwstarzeniowy cud

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Miłorząb dwuklapowy, czyli ginkgo biloba uważany jest za jedno z najstarszych drzew na ziemi. Jego cenne właściwości doceniają naukowcy na całym świecie. Niewiele osób wie, że wytwarza też jadalne owoce. A do tego jest łatwy w uprawie.

Miłorząb dwuklapowy, choć nazywany japońskim, tak naprawdę pochodzi z Chin. Jest uważany za gatunek reliktowy – istnieje na ziemi od milionów lat. W swoim naturalnym środowisku zaliczany jest do gatunków zagrożonych. Na szczęście został rozpowszechniony jako drzewo ozdobne, dlatego dzisiaj możemy wciąż korzystać z jego dobrodziejstw. W Europie miłorząb pojawił się stosunkowo niedawno – został sprowadzony w XVIII wieku. Z początku był uprawiany jedynie w ogrodach botanicznych. Nietypowe liście miłorzębu tworzą wachlarzowaty kształt, dzieląc się na dwie klapy. Jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewo rośnie bardzo powoli. W ciągu 30 lat dorasta do 8-12 metrów wysokości. Jest długowieczne. Uznaje się, że dożywa 2000 lat, jednak najstarsze okazy w Chinach mają według szacunków nawet 3500 lat.

Owoce miłorzębu dwuklapowego

Korona drzewa jest nieco stożkowa, a z czasem bardziej cylindryczna. Jest ono dwupienne, rozdzielnopłciowe, co oznacza, że okazy męskie i żeńskie rosną osobno. Jeśli są umiejscowione blisko siebie, na drzewach zawiązują się owoce. Są one jadalne, a w Chinach są uważane za przysmak. Rosną w osnówce, kulistej osłonie przypominającej nieco śliwkę mirabelkę. Kulki opadają z drzewa w listopadzie. Wytwarzają dość nieprzyjemny zapach, kojarzący się ze zjełczałym masłem. Nie bez przyczyny, ponieważ natura sprytnie to wymyśliła. Zapach ma wabić ptaki, które chętnie sięgają po owoce, gubiąc nasiona ze środka. Dzięki temu gatunek może się rozsiewać. Osnówka jest uważana za drażniącą dla skóry, lecz w środku znajdują się nasiona przypominające w smaku nieco orzeszki pini. Można je jeść na surowo, prażone lub gotowane.

Miłorząb dwuklapowy w ogrodzie?

Ginkgo biloba można z powodzeniem uprawiać w polskich ogrodach. Drzewo na przestrzeni lat wypracowało dużą odporność. Miłorząb dwuklapowy to jedyny gatunek z rodzaju miłorzębów, który przetrwał do naszych czasów, dlatego nie szkodzą mu nawet srogie zimy. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza w miastach, a także okresy suszy. Ma bardzo niewielkie wymagania glebowe. Młode drzewko można zasadzić praktycznie na każdej ziemi, choć preferuje żyzne i przepuszczalne. Zwykle rośnie niezmordowanie w różnych miejscach, również nieurodzajnych. Zatem jest to dobra wiadomość dla osób, które marzą o zasadzeniu własnego drzewa. Rośnie na tyle powoli, że trzeba kilku pokoleń, aby osiągnęło duże rozmiary.

Miłorząb dwuklapowy cenny dla organizmu

Nie należy zapominać o cennych właściwościach tego niezwykłego drzewa. Jego liście od lat są suszone i wykorzystywane do samodzielnego parzenia lub naparów ziołowych. Są składnikiem herbat na lepszą pamięć i koncentrację. Choć zdania na ten temat są do dziś podzielone, gingko biloba zawiera substancje wpływające na lepsze krążenie krwi, w tym lepszy przepływ do mózgu. Udowodniono także dobroczynny wpływ na centralny układ nerwowy. Może wpływać na prawidłowy poziom dopaminy i serotoniny, co reguluje wiele funkcji w organizmie (w tym odpowiedni sen, pamięć, zdolności poznawcze, potrzeby seksualne, czy apetyt).Jest też składnikiem wielu suplementów diety i środków dietetycznych, gdzie stosuje się wyciąg z miłorzębu dwuklapowego. Jest zalecany przy leczeniu demencji, zawrotach głowy, szumach usznych, miażdżycy.Nie bez powodu miłorząb jest nazywany rośliną przeciwstarzeniową. Ma ogromną ilość flawonoidów, które usuwają wolne rodniki – przyczyny starzenia się skóry, zmian chorobowych w organizmie. Oprócz tego wpływa korzystnie na poziom cholesterolu i chroni układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziałając niewydolności krążenia. Zbadano także korzystny wpływ na ciśnienie w gałce ocznej przy chorobie jaskry. Dowodzi to, że miłorząb może być cenny przy leczeniu chorób nerwu wzrokowego.Ma tak wiele cennych substancji, że działa leczniczo na cały organizm. Warto od czasu do czasu sięgnąć po napar z miłorzębu, nawet jeśli jesteśmy zdrowi.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >