DomekIOgrodek.pl
Miniaturowe iglaki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MrGajowy3

Miniaturowe iglaki do ogrodu – idealne gatunki do małych ogrodów

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Pasują do każdego stylu ogrodu, dają się formować i osiągają niewielkie rozmiary. Miniaturowe iglaki do ogrodu to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą stworzyć przytulny zakątek, nie mając do dyspozycji dużej działki. Jakie krzewy będą odpowiednie?

Podstawową zaletą karłowych iglaków jest fakt, że mają małe wymagania i nie wymagają zaangażowania w ich uprawę. Radzą sobie świetnie w naszym klimacie i są mrozoodporne. Nie wymagają zabezpieczania na zimę, doskonale znoszą okresy suszy oraz cięcie, a co za tym idzie – dają łatwo się formować. Możemy z nich tworzyć ciekawe kształty, dzięki czemu nasz ogród nabierze uroku.

Miniaturowe tuje

Tuje kojarzą się głównie z ogromnymi rozmiarami, gęstym i rozgałęziającym się pokrojem. To prawda, że znaczna część tego rodzaju potrafi dorastać do kilku, a nawet kilkunastu metrów wysokości. Jednak wśród nich jest pokaźna grupa odmian miniaturowych, które sprawdzą się w małych ogrodach. Krzewy te potrafią być bardzo oryginalne.Przykładem jest odmiana Teddy. To krzew o miękkich i miłych w dotyku igłach! Ma kulisty kształt i jest zimozielony. Osiąga około 30 centymetrów średnicy. Ten puszysty iglak na pewno znajdzie swoich miłośników.Kolejną ciekawą tują jest żywotnik olbrzymi Whipcord. Ta odmiana ma rozgałęziony na boki pokrój, rośnie szersza niż wyższa. Interesującym zjawiskiem są pędy Whipcorda, które przypominają swoją formą małe wałeczki. Z nim nie trzeba się obawiać o nadmierne rozgałęzienie. Po 10 latach osiąga zaledwie do 30 centymetrów wysokości i 60 centymetrów szerokości.Oryginalną barwą może się z kolei pochwalić odmiana wschodnia Aurea Nana. Tworzy małe łuski w kolorze złocistożółtym. Układa się w jajowaty kształt. Tak samo jak inne żywotniki miniaturowe rośnie bardzo powoli. Po 10 latach osiąga około 70 centymetrów wysokości.

Cyprysiki

Cyprysiki są gatunkiem, który słynie z małych krzewów. Mają w swoim gronie dużo oryginalnych roślin. Jedną z nich jest cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis. To krzew o nieregularnym pokroju, układający się w szeroki stożek. Po upływie 10 lat można dorasta do 50 centymetrów wysokości.Godnym polecenia jest także cyprysik groszkowy Sungold. Wyróżnia się na tle innych swoimi pędami w odcieniu żółtym, które przypominają sznurki. Jego pokrój jest oczywiście karłowaty i poduszkowy zarazem.Niebieskozielone łuski to coś, co wyróżnia odmianę Lawsona – Ellwoodii Gold. Pod tą nazwą kryje się charakterystyczny krzew, który oprócz nietypowych odcieni na liściach, ma także złote końcówki.

Miniaturowe świerki – czy to możliwe?

Choć to z reguły wysokie choinki, wśród świerków znajdziemy także karłowe odmiany drzewek. Świerk pospolity Push jest jednym z przykładów takich odmian. Dorasta zaledwie do 50 centymetrów wysokości. Jest bardzo dekoracyjny. Na końcach pędów tworzy czerwonofioletowe, małe szyszki. Podobne rozmiary osiąga Nidiformis o wiecznie zielonych igłach.Dużą popularnością cieszy się z kolei świerk biały Conica. To karłowe drzewko jest soczyście zielone i układa się w kształt regularnego stożka. Jest niezwykle urokliwy, ponieważ tworzy bardzo gęste gałązki pełne igieł. W 10 lat rośnie do 1 metra wysokości.

Czy sosna może być mała?

Oczywiście. Wśród sosen także znajduje się gatunek, który może być uprawiany w małych ogrodach. Jest niezwykle wytrzymały na wszelkie warunki pogodowe. To kosodrzewina. Jej odmiany rosną bardzo niskie, rozgałęziają się jedynie na boki. Jedną z odmian jest Gnom, który w pierwszych latach rośnie w kulistym pokroju, następnie robi się nieco bardziej stożkowy. Po 10 latach nie przekracza 1 metra wysokości.

Miniaturowe iglaki do ogrodu zyskują na popularności. Sprawdzą się u osób, które lubią drzewka iglaste i cenią sobie zapach lasu. Małe odmiany pozwalają na odtworzenie namiastki leśnego klimatu na własnej działce.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >