DomekIOgrodek.pl
monstera

Pixabay/Egle_pe

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Od kilku lat można zaobserwować wzrost popularności dwóch typów roślin: sukulentów oraz egzotycznych bylin. Najbardziej efektowna jest monstera, jedna z największych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak dbać o jej uprawę oraz pielęgnować liście.


Skąd pochodzi monstera?


Wiele roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach ma egzotyczne korzenie. Chociażby puchata paprotka czy łatwa w pielęgnacji juka. Monstera także może pochwalić się tropikalnym rodowodem. W naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Południowej – a konkretnie w lasach równikowych. Jest to roślina płożąca, co oznacza, że jeśli w hodowli domowej nie zapewnimy jej mocnej podpory, nie będzie ona rosła ku górze. Jej naturalny wygląda to pnącze pokrywające glebę, czasem jedynie wzrasta wyżej, czepiając się łodygami pnia drzewa. Pełna nazwa tej rośliny to monstera dziurawa (nazwa naukowa: Monstera deliciosa) i pochodzi od charakterystycznych liści, które sprawiają wrażenie podziurawionych. Jeśli decydujemy się na hodowanie monstery w mieszkaniu warto pamiętać, że jest to roślina wymagająca dość dużo przestrzeni. Początkowo może się wydawać, że bylina nie osiągnie dużych rozmiarów, ponieważ rośnie powoli. Jednak po pewnym czasie liście i łodygi będą potrzebowały sporo miejsca do prawidłowego rozwoju.


Monstera: uprawa i pielęgnacja


Podobnie jak inne zadomowione w Polsce egzotyczne rośliny doniczkowe, także monstera jest dość łatwa w uprawie. Jeśli kupiliśmy roślinę w dość małej donicy, warto przesadzić ją do obszernego, kilkunastolitrowego pojemnika. Najlepiej jest zastosować ziemię próchniczną lub torfową. Tego typu gleba zapewni korzeniom dobry dostęp do powietrza oraz możliwość łatwego czerpania składników odżywczych. Udomowione byliny egzotyczne mogą być także sadzone w ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych, jednak wówczas warto zmieszać tego typu glebę ze szkłem wulkanicznym. Pielęgnacja monstery to oczywiście regularne podlewanie. Nie wolno przesadzić z nawadnianiem – monstera nie lubi rosnąć w zbyt wilgotnym podłożu. W sezonie wiosennym i letnim należy podlewać ją dość obficie raz w tygodniu, a jesienią i zimą jedynie raz na około dwa tygodnie. Roślinę warto posadzić w przepuszczalnej donicy z podstawką. Wówczas po każdorazowym podlaniu należy odczekać chwilę i wylać ewentualny nadmiar wody nagromadzony w podstawce.


Rozwój i wegetacja: monstera dziurawa


Po przesadzeniu rośliny należy zapewnić jej dobre stanowisko. Monstera nie może stać w miejscu, gdzie będą padać na jej liście bezpośrednio promienie słońce. Stanowisko dla rośliny musi być jasne, ale światło musi być rozproszone. Można także postawić donicę w miejscu półcienistym, jednak warto wówczas sprawdzać, czy liście prawidłowo się rozwijają, są bardzo małe i nie na nich charakterystycznych wcięć. Z kolei ekspozycja na bezpośrednie promienie słoneczne może sprawić, że liście staną się szorstkie i suche – oznacza to, że zostały przypalone. Szczególnie w sezonie letnim nie wolno dopuścić do ekspozycji rośliny na powiewy wiatru i przeciągi. Negatywnie wpływają one na rozwój byliny. Monstera kojarzy się nam przede wszystkim z niepowtarzalnym, sercowatym kształtem liścia. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji starsze monstery mogą także zakwitnąć. Kwiatostan jest podłużny, o białym kolorze i słodkim zapachu. Po przekwitnięciu pojawiają się stożkowate owoce. Dojrzałe są jadalne, ich smak jest porównany do ananasa lub papai. Mogą jednak podrażnić błonę śluzową jamy ustnej, więc lepiej ich nie zjadać.Monstera: cięcie i rozmnażanie


Egzotyczne rośliny z gorących krajów łatwo można rozmnażać w domowej hodowli. I tutaj monstera nie jest wyjątkiem. W momencie, kiedy roślina osiągnie dorosłość – co rozpoznać można po tym, że liście są szersze niż 10 centymetrów – można wyciąć z niej sadzonki wierzchołkowe. Są to po prostu łodyżki wycięte z części górnej, czyli wierzchołkowej, rośliny, pod węzłem, czyli miejscem, z którego kiedyś wyrastał liść. Tego typu cięcie najlepiej wykonać ostrymi nożycami lub sekatorem ogrodowym. Aby młoda monstera miała szansę zamienić się w dorosłą roślinę, należy wyciąć łodygę z co najmniej dwoma lub trzema małymi liśćmi oraz z widocznym korzeniem powietrznym. Po tym cięciu trzeba włożyć sadzonki do wody i odczekać kilka dni, aby sprawdzić, czy korzenie rośliny rozwijają się. Po tym czasie można przesadzić sadzonkę do doniczki z zastosowaniem gleby próchnicznej lub torfowej oraz obficie podlać. Po rozmnożeniu należy obserwować roślinę, czy po kilku tygodniach wypuszcza nowe pędy liści oraz łodyg. Jeśli chodzi o cięcie bez intencji rozmnażania, z byliny trzeba usuwać uschnięte fragmenty liści oraz nierozwinięte zalążki łodyg.


Monstera: ozdoba domu


Stosowanie się do porad udanej pielęgnacji to jednak nie wszystko, co można zrobić, aby ta największa z doniczkowych roślin wspaniale się prezentowała. Aby monstera naprawdę zachwycała na co dzień domowników, należy wykonywać wokół niej drobne i czasami niestety uciążliwe zabiegi pielęgnacji. Ze względu na to, że roślina posiada rozległe, szerokie liście o poszarpanych krawędziach, łatwo mogą one zasychać lub się łamać na końcach. Aby powstrzymać ten proces, należy zraszać liście miękką wodę, czyli np. przegotowaną. Opryskiwanie liści można wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu w okresie letnim, kiedy monstera jest narażona na przesuszanie. W sezonie zimowym, czyli grzewczym, także warto zraszać liście dwa razy w tygodniu. W tym okresie powietrze w mieszkaniu jest dość suche, co może wpływać na wygląd liści rośliny. Można także przemywać liście mokrą szmatką. Dzięki temu pozbędziemy się z nich kurzu. Raz w miesiącu można użyć nabłyszczacza, czyli specjalnego środka pielęgnującego liście monstery.


Monstera i zmiany na liściach


W trakcie hodowania rośliny warto zwracać uwagę na zmiany na liściach. Każda zmiana mówi o tym, że roślinie czegoś brakuje lub niedobrze czuje się w stworzonym przez nas środowisku. Jeśli nasza monstera rośnie dość obficie, ale jej liście są małe i bez charakterystycznych wgłębień, oznacza to, że ma zbyt mały dostęp do promieni słonecznych. Z kolei jeśli liście więdną i stają się żółtawe, a nawet brunatne – zbyt często podlewaliśmy roślinę. Należy wstrzymać się z nawadnianiem na kolejnych kilka-kilkanaście dni. Monstera może także zwijać swoje liści do wewnątrz. Tego typu reakcja oznacza, że zasadziliśmy bylinę w nieodpowiednim podłożu, czyli prawdopodobnie nieprzepuszczającej powietrza glebie. Drobne zmiany, takie jak żółtawe plamy na liściach, są już trudniejsze do zdiagnozowania. Monstera może dawać sygnały o zbyt dużej ekspozycji na słońce, ale także może sygnalizować, że temperatura pomieszczenia, w którym stoi, jest zbyt niska. Warto wówczas spróbować zapewnić jej optymalne warunki i obserwować, czy zmiany zanikają. Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Araukaria. Świetnie sprawdzi się na balkonie, będzie też ozdobą ogrodu

Czytaj więcej >

Ogród

Jak uprawiać kurkumę w domu? Poznaj najlepszy sposób

Czytaj więcej >

Ogród

Prosty sposób na całoroczne kwitnienie Anturium

Czytaj więcej >

Ogród

Kwiaty doniczkowe, których lepiej nie trzymać w sypialni

Czytaj więcej >

Ogród

Co musisz wiedzieć o monsterze? Ta roślina może być niebezpieczna

Czytaj więcej >
sianie roślin w lutym

Ogród

Jakie rośliny warto wysiać już w lutym? Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem

Czytaj więcej >