DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Monstera – popularna ozdoba mieszkania
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:20

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

monstera
Pixabay/Egle_pe

Od kilku lat można zaobserwować wzrost popularności dwóch typów roślin: sukulentów oraz egzotycznych bylin. Najbardziej efektowna jest monstera, jedna z największych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak dbać o jej uprawę oraz pielęgnować liście.

Skąd pochodzi monstera?

Wiele roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach ma egzotyczne korzenie. Chociażby puchata paprotka czy łatwa w pielęgnacji juka. Monstera także może pochwalić się tropikalnym rodowodem. W naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Południowej – a konkretnie w lasach równikowych. Jest to roślina płożąca, co oznacza, że jeśli w hodowli domowej nie zapewnimy jej mocnej podpory, nie będzie ona rosła ku górze. Jej naturalny wygląda to pnącze pokrywające glebę, czasem jedynie wzrasta wyżej, czepiając się łodygami pnia drzewa. Pełna nazwa tej rośliny to monstera dziurawa (nazwa naukowa: Monstera deliciosa) i pochodzi od charakterystycznych liści, które sprawiają wrażenie podziurawionych. Jeśli decydujemy się na hodowanie monstery w mieszkaniu warto pamiętać, że jest to roślina wymagająca dość dużo przestrzeni. Początkowo może się wydawać, że bylina nie osiągnie dużych rozmiarów, ponieważ rośnie powoli. Jednak po pewnym czasie liście i łodygi będą potrzebowały sporo miejsca do prawidłowego rozwoju.

Monstera: uprawa i pielęgnacja

Podobnie jak inne zadomowione w Polsce egzotyczne rośliny doniczkowe, także monstera jest dość łatwa w uprawie. Jeśli kupiliśmy roślinę w dość małej donicy, warto przesadzić ją do obszernego, kilkunastolitrowego pojemnika. Najlepiej jest zastosować ziemię próchniczną lub torfową. Tego typu gleba zapewni korzeniom dobry dostęp do powietrza oraz możliwość łatwego czerpania składników odżywczych. Udomowione byliny egzotyczne mogą być także sadzone w ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych, jednak wówczas warto zmieszać tego typu glebę ze szkłem wulkanicznym. Pielęgnacja monstery to oczywiście regularne podlewanie. Nie wolno przesadzić z nawadnianiem – monstera nie lubi rosnąć w zbyt wilgotnym podłożu. W sezonie wiosennym i letnim należy podlewać ją dość obficie raz w tygodniu, a jesienią i zimą jedynie raz na około dwa tygodnie. Roślinę warto posadzić w przepuszczalnej donicy z podstawką. Wówczas po każdorazowym podlaniu należy odczekać chwilę i wylać ewentualny nadmiar wody nagromadzony w podstawce.

Rozwój i wegetacja: monstera dziurawa

Po przesadzeniu rośliny należy zapewnić jej dobre stanowisko. Monstera nie może stać w miejscu, gdzie będą padać na jej liście bezpośrednio promienie słońce. Stanowisko dla rośliny musi być jasne, ale światło musi być rozproszone. Można także postawić donicę w miejscu półcienistym, jednak warto wówczas sprawdzać, czy liście prawidłowo się rozwijają, są bardzo małe i nie na nich charakterystycznych wcięć. Z kolei ekspozycja na bezpośrednie promienie słoneczne może sprawić, że liście staną się szorstkie i suche – oznacza to, że zostały przypalone. Szczególnie w sezonie letnim nie wolno dopuścić do ekspozycji rośliny na powiewy wiatru i przeciągi. Negatywnie wpływają one na rozwój byliny. Monstera kojarzy się nam przede wszystkim z niepowtarzalnym, sercowatym kształtem liścia. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji starsze monstery mogą także zakwitnąć. Kwiatostan jest podłużny, o białym kolorze i słodkim zapachu. Po przekwitnięciu pojawiają się stożkowate owoce. Dojrzałe są jadalne, ich smak jest porównany do ananasa lub papai. Mogą jednak podrażnić błonę śluzową jamy ustnej, więc lepiej ich nie zjadać.

Monstera: cięcie i rozmnażanie

Egzotyczne rośliny z gorących krajów łatwo można rozmnażać w domowej hodowli. I tutaj monstera nie jest wyjątkiem. W momencie, kiedy roślina osiągnie dorosłość – co rozpoznać można po tym, że liście są szersze niż 10 centymetrów – można wyciąć z niej sadzonki wierzchołkowe. Są to po prostu łodyżki wycięte z części górnej, czyli wierzchołkowej, rośliny, pod węzłem, czyli miejscem, z którego kiedyś wyrastał liść. Tego typu cięcie najlepiej wykonać ostrymi nożycami lub sekatorem ogrodowym. Aby młoda monstera miała szansę zamienić się w dorosłą roślinę, należy wyciąć łodygę z co najmniej dwoma lub trzema małymi liśćmi oraz z widocznym korzeniem powietrznym. Po tym cięciu trzeba włożyć sadzonki do wody i odczekać kilka dni, aby sprawdzić, czy korzenie rośliny rozwijają się. Po tym czasie można przesadzić sadzonkę do doniczki z zastosowaniem gleby próchnicznej lub torfowej oraz obficie podlać. Po rozmnożeniu należy obserwować roślinę, czy po kilku tygodniach wypuszcza nowe pędy liści oraz łodyg. Jeśli chodzi o cięcie bez intencji rozmnażania, z byliny trzeba usuwać uschnięte fragmenty liści oraz nierozwinięte zalążki łodyg.

Tagi:
Polecane