DomekIOgrodek.pl
mszyce

Pixabay/Efraimstochter

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mszyce na kwiatach balkonowych to niestety dość częste zjawisko. Te szkodniki pojawiają się na roślinach i w szybkim tempie mogą doprowadzić do wyniszczenia roślin. Poznaj sposoby zapobiegania owadom oraz skuteczne metody ich zwalczania.


Mszyce na kwiatach balkonowych: rozpoznanie


Mszyce na kwiatach balkonowych to szkodniki, które niszczą rośliny. Mogą zaatakować prawie każdą bylinę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że balkonowe i doniczkowe kwiaty także mogą paść ofiarą mszyc. Mszyce to szkodniki roślin. Atakują prawie wszystkie rośliny, także kwiaty balkonowe. Te owady są niewielkich rozmiarów. Posiadają charakterystyczny, spiczasto zakończony odwłok. Zawsze przemieszczają się i żyją w dużych koloniach. W zależności od gatunku mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, a nawet czarnego. Mszyce na kwiatach balkonowych można rozpoznać w taki sposób, że rośliny przestały rosnąć oraz kwitnąć. Gwałtowne zatrzymanie rozwoju bylin to pierwszy objaw obecności mszyc. Liście i kwiaty uszkodzone przez mszyce są zniekształcone i oblepione lepką substancją. To właśnie obecność klejącej się mazi wyraźnie wskazuje na to, że szkodniki zaatakowały hodowlę. Jeśli zauważysz tego typu zmiany, to możesz mieć pewność, że kwiaty balkonowe zostały zaatakowane przez mszyce. Zobacz, skuteczne sposoby na mszyce, radzimy jak zwalczać mszyce na kwiatach balkonowych. Przedstawiamy poniżej sposoby zapobiegania wystąpienia szkodników, a także metody na to, jak zlikwidować mszyce na kwiatach balkonowych. Przede wszystkim kluczowy jest szybki czas reakcji. 


Mszyce na kwiatach balkonowych: zapobieganie


Mszyce na kwiatach balkonowych mogą wcale się nie pojawić. Warto tak zaplanować układ roślin, że będą one ochronione w naturalny sposób. Przede wszystkim można zastanowić się nad zasadzeniem roślin, których mszyce nie lubią i które je skutecznie odstraszają. Są to: cebula, czosnek, mięta i lawenda. Szczególnie dobrze w balkonowym pojemniku będzie prezentować się lawenda, która jest odporna na porywy wiatru oraz dużą ekspozycję na światło słoneczne. Wystarczy tylko pojedyncza sadzonka którejś z tych roślin, aby mszyce nie miały ochoty zaatakować innych kwiatów. Można także zastosować inny sposób, czyli posadzić bylinę, która szczególnie przyciąga szkodniki. Dobrze sprawdza się obecność nasturcji lub pokrzywy. Kiedy pojawiają się mszyce na kwiatach balkonowych, przyciągnięte zapachem, można usunąć tę jedną roślinę wraz z kolonią owadów. Szkodniki można także spróbować odstraszyć obecnością biedronek. Są to owady, które uznają mszyce za swój przysmak. Można spróbować złapać kilka biedronek w parku lub na łące i przynieść do domu. Jest to jednak metoda nie tylko czasochłonna, ale też niepewna. Ostatnia metoda, która już raczej przypomina zwalczanie, niż zapobieganie, to mechaniczne usuwanie szkodników. Można je zgniatać lub opłukać delikatnie rośliny za pomocą wody z dodatkiem mydła ogrodniczego. Kąpiel warto powtórzyć po około tygodniu i sprawdzić, czy mszyce na kwiatach balkonowych ciągle się pojawiają, czy udało się zlikwidować problem. 


Zwalczanie: mszyce na kwiatach balkonowych


Jak powinny być zwalczane mszyce na kwiatach balkonowych? Jakie stosować substancje? Można stworzyć w domowych warunkach naturalne substancje do opryskania roślin. Przepisy na najciekawsze z nich przedstawiamy w dalszej części poradnika. Najbardziej podstawowe preparaty naturalne to gnojówka, wywar w pokrzyw lub ze skrzypu. Ten ostatni uzyskuje się w taki sposób, że liście skrzypu zalewa się zimną wodą i odstawia na 24 godziny. Po tym czasie można opryskać kwiaty balkonowe. Jednak jeśli wolisz wybrać chemiczne środki, to najpierw trzeba przeczytać instrukcję, którą producent powinien dołączyć do opakowania. Należy bezwzględnie przestrzegać terminów, proporcji oraz określonych dawek, jakie podane są w instrukcji. Aby mszyce na kwiatach balkonowych zniknęły poprzez oprysk, najlepiej jest wykonać go wieczorem. Jeśli zaatakowane zostały rośliny doniczkowe, czyli mszyce dostały się do wnętrza domu lub mieszkania, to wynieś doniczki i dokonaj oprysku na zewnątrz. Nie wolno stosować chemicznych substancji zapobiegawczych w zamkniętym pomieszczeniu. Zanim użyjesz substancji upewnij się, że nie dostanie się ona w niepożądane miejsca, na przykład na sąsiedni balkon lub parapet. Nie stosuje substancji w obecności dzieci i zwierząt. Warto pamiętać, że większość chemicznych środków zapobiegawczych to po prostu preparaty trujące. Kiedy już użyjesz substancji wyniszczającej mszyce na kwiatach balkonowych, umyj dokładnie ręce, a następnie przemyj twarz ciepłą wodą z dodatkiem mydła. 


Naturalnie zwalczaj mszyce na kwiatach balkonowych


W jaki sposób naturalnie zwalczyć mszyce na kwiatach balkonowych? Przedstawiliśmy już rozwiązania zapobiegawcze – sadzenie nielubionych przez szkodniki roślin lub prewencyjny oprysk z naturalnych środków. Warto pamiętać, że stosowanie chemicznych substancji powinno być postrzegane jako ostateczność. Tego typu środki nie służą rozwojowi roślin, a jeśli mszyce zdążyły je mocno zniszczyć, to zastosowanie takich produktów może jedynie przyspieszyć całkowite obumarcie kwiatów i liści. Aby skutecznie pozbyć się mszyc można zastosować wyciąg z cebuli, czosnku lub mniszka lekarskiego. Te dwa pierwsze wywary przyrządza się bardzo łatwo i dobrze działają na mszyce na kwiatach balkonowych. Wyciąg z cebuli jest przyrządzany konkretnie z łusek  tego warzywa. Należy zebrać około 100 gram łusek i następnie zalać je w dużym pojemniku 5 litrami wody. Następnie wywar należy gotować przez około 30 minut. Po ostudzeniu należy go przecedzić, aby pozbyć się łusek i zostawić jedynie klarowny płyn. Ostatni krok to przelanie wyciągu do atomizera i spryskanie roślin na balkonie. Wywar można przechowywać w zamkniętym pojemniku (słoiku lub butelce) przez około kwartał. Ważne jest, aby znajdował się w zacienionym miejscu. Można także przygotować tego typu naturalny preparat bez gotowania. Wystarczy 100 gram cebulowych łusek zalać 5 litrami wody i odstawić na około 72-96 godzin. Najlepsze miejsce do fermentacji to ciemne i dość ciepłe stanowisko. Po tym czasie także należy odcedzić wyciąg i można spryskać nim rośliny. Warto jednak wiedzieć, że ten preparat na mszyce na kwiatach balkonowych ma krótszą orientacyjną datę ważności. Trzeba go zużyć przez około 24 godziny. Po tym czasie wyciąg stanie się toksyczny i nieprzydatny. W ten sam sposób można przygotować wywar z czosnku (także potrzeba 100 gram łusek) oraz z mniszka lekarskiego (potrzebne jest 100 gram liści i łodyg). Do wywaru czosnkowego można dodać kilka ząbków warzywa. Na rynku ogrodniczym można znaleźć kilka gotowych naturalnych preparatów, na przykład wyciąg z pokrzywy i skrzypu lub preparat przygotowany na bazie alg morskich.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Znane wszystkim zwierzątko ma zbawienny wpływ na twój ogród

Czytaj więcej >

Ogród

Które rośliny sadzić w sierpniu? Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czytaj więcej >

Ogród

Jak zadbać o rośliny w upalne dni?

Czytaj więcej >

Ogród

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

Czytaj więcej >

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >