DomekIOgrodek.pl
Mszyce

pixabay/Hans

Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka oraz metody zwalczania szkodników

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Często możemy się spotkać ze zjawiskiem mszyc na roślinach pokojowych. Nawet przy właściwej pielęgnacji naszych roślin mogą być one narażone na ataki różnych szkodników. Dowiedz się jak rozpoznać mszyce oraz poznaj metody ich zwalczania, by móc cieszyć się zdrową i piękną roślinnością.Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka szkodników


Mszyce to owady wyróżniające się wydłużonym ciałem z cienkimi odnóżkami. Szkodniki osiągają około 1-2 mm długości. Mogą przybierać zielone, ciemnoszare bądź czerwonawe zabarwienie. W zależności od odmiany są oskrzydlone lub bezskrzydłe. Charakteryzują się bardzo szybkim tempem rozmnażania.Mszyce na roślinach pokojowych – jak rozpoznać atak szkodników?


Mszyce na roślinach pokojowych możemy rozpoznać po wystąpieniu kilku charakterystycznych objawów. Szkodniki w pierwszej fazie atakują młode liście oraz pędy roślin poprzez wysysanie z nich soku. Na liściach pojawiają się jasne, punktowe przebarwienia. Następnie pojedyncze przebarwienia zaczynają się łączyć i tworzyć sporego rozmiaru plamy. Z czasem liście deformują się oraz zaczynają się skręcać. Zaatakowane pędy natomiast możemy rozpoznać przez ich karłowatość. Atak szkodników przyczynia się do pozbawienia roślin pokojowych atrakcyjnego wyglądu. Ponadto hamuje proces fotosyntezy oraz wpływa na zahamowanie wzrostu. Mszyce powodują także powstawanie innych chorób wśród roślin, np. chorób wirusowych czy rozwoju grzybów sadzakowych.Mszyce na roślinach pokojowych – które rośliny są najczęściej atakowane przez szkodniki?


Praktycznie wszystkie rośliny pokojowe mogą być zaatakowane przez mszyce. Do najczęściej atakowanych roślin zalicza się, m.in.: begonie, cytrusy, fuksje, draceny, storczyki czy anturium. Ważne jest, aby nie dopuścić do przenawożenia oraz przesuszenia naszej roślinności, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia ataku szkodników.

Nieszpułka

Nieszpułka – zasady uprawy oraz pielęgnacji rośliny

CZYTAJ DALEJ


Mszyce na roślinach pokojowych – metody zwalczania szkodników


Mszyce na roślinach pokojowych możemy zwalczać za pomocą różnych metod. Wyróżnia się zwalczanie szkodników przy użyciu gotowych metod naturalnych, metod naturalnych przygotowanych samodzielnie oraz metod chemicznych.
Gotowe metody naturalne – gotowe preparaty możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Na rynku istnieje szereg roztworów specjalnie przeznaczonych do walki z mszycami. Naturalne środki charakteryzują się czynną substancją o naturalnym pochodzeniu. Tego typu preparaty są dość bezpieczne dla otoczenia. Przykładem naturalnych roztworów jest m.in.:
„Multi-insekt” (Substral) – preparat na bazie oleju roślinnego,
mydło potasowe ogrodnicze (Himal),
„Spruzit 04 EC” – roztwór z zawartością pyretryny.
Metody naturalne przygotowane samodzielnie – preparaty zwalczające szkodniki możemy przygotować własnoręcznie w domu przy użyciu odpowiednich składników. No najczęściej stosowanych zalicza się wywary oraz wyciągi m.in.:
z czosnku,
z cebuli,
z pokrzywy,
z mniszka lekarskiego.


W przypadku stosowanie preparatów przygotowywanych samodzielnie należy zachować odpowiednie proporcje. Naturalne wyciągi oraz roztwory posiadają krótki termin ważności, dlatego zaleca się ich przygotowywanie w małych ilościach.
Metody chemiczne – na rynku istnieje wiele preparatów, które pomagają nam w zwalczaniu mszyc. Tego typu roztwory znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Wśród preparatów chemicznych wyróżnia się m.in.:
środek „Sumi-alpha 050 EC”,
rozwór „Decis 2.5 EC”,
preparat „Fastac 100 EC”.


W przypadku użycia metod chemicznych postępujemy zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na zakupionym preparacie. Metody chemiczne są bardziej szkodliwe dla ludzi, dlatego należy je wykonywać na zewnątrz przy odpowiednim zabezpieczeniu rąk oraz najbliższego otoczenia. Zaleca się stosowanie roztworów chemicznych przy temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni C, a także w bezwietrzny oraz pochmurny dzień. Metody chemiczne odznaczają się największą skutecznością, jeśli chodzi o zwalczanie szkodników na naszych roślinach pokojowych. Ich największą wadą natomiast jest dość wysoka toksyczność, która przy bezpośrednim kontakcie może stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >