Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka oraz metody zwalczania szkodników
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.05.2021 02:00

Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka oraz metody zwalczania szkodników

Mszyce
pixabay/Hans

Często możemy się spotkać ze zjawiskiem mszyc na roślinach pokojowych. Nawet przy właściwej pielęgnacji naszych roślin mogą być one narażone na ataki różnych szkodników. Dowiedz się jak rozpoznać mszyce oraz poznaj metody ich zwalczania, by móc cieszyć się zdrową i piękną roślinnością.

Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka szkodników

Mszyce to owady wyróżniające się wydłużonym ciałem z cienkimi odnóżkami. Szkodniki osiągają około 1-2 mm długości. Mogą przybierać zielone, ciemnoszare bądź czerwonawe zabarwienie. W zależności od odmiany są oskrzydlone lub bezskrzydłe. Charakteryzują się bardzo szybkim tempem rozmnażania.

Mszyce na roślinach pokojowych – jak rozpoznać atak szkodników?

Mszyce na roślinach pokojowych możemy rozpoznać po wystąpieniu kilku charakterystycznych objawów. Szkodniki w pierwszej fazie atakują młode liście oraz pędy roślin poprzez wysysanie z nich soku. Na liściach pojawiają się jasne, punktowe przebarwienia. Następnie pojedyncze przebarwienia zaczynają się łączyć i tworzyć sporego rozmiaru plamy. Z czasem liście deformują się oraz zaczynają się skręcać. Zaatakowane pędy natomiast możemy rozpoznać przez ich karłowatość. Atak szkodników przyczynia się do pozbawienia roślin pokojowych atrakcyjnego wyglądu. Ponadto hamuje proces fotosyntezy oraz wpływa na zahamowanie wzrostu. Mszyce powodują także powstawanie innych chorób wśród roślin, np. chorób wirusowych czy rozwoju grzybów sadzakowych.

Mszyce na roślinach pokojowych – które rośliny są najczęściej atakowane przez szkodniki?

Praktycznie wszystkie rośliny pokojowe mogą być zaatakowane przez mszyce. Do najczęściej atakowanych roślin zalicza się, m.in.: begonie, cytrusy, fuksje, draceny, storczyki czy anturium. Ważne jest, aby nie dopuścić do przenawożenia oraz przesuszenia naszej roślinności, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia ataku szkodników.

Tagi: