Mucha domowa – pozbądź się skutecznie uciążliwego owada
Mucha domowa – charakterystyka i występowanie
Gatunek ten liczy aż 200 milionów lat, a badacze uważają, że początkowo zasiedlała ona tereny nazywane dziś Bliskim Wschodem. Obecnie można ją spotkać niemal na całym świecie.Mucha domowa osiąga długość około 7 mm, jej ciało jest koloru ciemnoszarego (z wyjątkiem żółtawego odwłoku) i przecinają je jaśniejsze pasy. W wyglądzie muchy domowej wyróżniają się duże, złoto-czerwono-brunatne oczy o złożonej budowie, dzięki którym owad ten jest niezwykle czujny.Nie tylko przezroczyste skrzydła muchy domowej umożliwiają jej poruszanie się – może ona chodzić po wielu powierzchniach dzięki odnóżom wyposażonym w przylgi.Liżący aparat gębowy umożliwia jej pobieranie pokarmu, który najpierw rozpuszcza enzymami znajdującymi się w ślinie.Mucha domowa szuka pożywienia wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek, najczęściej można ją więc spotkać żerującą na odpadach gospodarczych, w kubłach na śmieci, odchodach.Samica muchy domowej składa jaja w kale, najczęściej świńskim – szacuje się, że 1 kg świńskiego łajna to siedlisko 15 000 larw – każdego dnia na całym świecie wylęga się więcej much domowych niż liczy cała populacja ludzkości.Larwy muchy domowej wylęgają się w ciągu jednej doby, a rozwijają się przez kilka dni do dwóch miesięcy. Następnie z poczwarek wylegają się dorosłe osobniki, które od razu są gotowe do lotu.Dorosła mucha domowa żyje około miesiąc.Muchy domowe wykazują aktywność zwłaszcza w ciepłe słoneczne dni, natomiast nocą i w dni chłodne ukrywają się w pobliżu źródła pożywienia, w szparach, załamaniach ścian itp.
Czy mucha domowa stwarza zagrożenie dla człowieka?
Chociaż mucha domowa nie posiada gryzącego aparatu gębowego, jest poważnym zagrożeniem dla człowieka. Sposób, w jaki się rozmnaża i pozyskuje pokarm sprawia, że jeden owad przenosi na swoim ciele nawet kilka milionów, a w jelicie nawet kilkadziesiąt milionów mikroorganizmów. Wśród nich te wywołujące np.:cholerę,gruźlicę,dur brzuszny,wąglik,polio,salmonellozę,tężec,czerwonkę.
W ten sposób mucha domowa stanowi ogromne zagrożenie epidemiologiczne.Groźne mikroorganizmy przedostają się z ciała muchy domowej wprost do naszego pożywienia, które często pozostawiamy np. na stole.
Mucha domowa – w jaki sposób pozbyć się jej z domu?
Zapobiegaj wlatywaniu much do Twojego domu – w oknach i drzwiach załóż moskitiery lub siatki. Dbaj również o porządek, regularnie pozbywaj się śmieci i nie pozostawiaj żywności na wierzchu.Jeśli jednak mucha domowa jest już u Ciebie niechcianym lokatorem, pozbądź się jej tymi sposobami:Stosuj lepy na muchy – obecnie w sklepach znajdziesz ozdobne lepy, więc nie musisz wieszać w domu nieestetycznej, brązowej taśmy.Zrób domowe pułapki – np. z połączenia mąki kukurydzianej i miodu, które zwabią muchy i spowodują ich przylepienie się.Pal świece z olejkami eterycznymi – mucha domowa nie lubi zwłaszcza zapachu lawendy, mięty i bergamotki.Postaw na parapetach zioła, np. bazylię lub tymianek, których zapachy również odstraszają muchy domowe.Rozstaw w domu specjalne odstraszacze na owady – uważaj jednak na substancje lotne, które wydzielają. Są one niewskazane do wdychania zwłaszcza przez alergików, małe dzieci i osoby chorujące na astmę.Kup lampy owadobójcze, które emitują wabiące owady światło ultrafioletowe. Zwabione w ten sposób muchy domowe giną w siatce rażącej.
Powyższe sposoby zdecydowanie ułatwią pozbycie się z domu uciążliwych i niebezpiecznych owadów, jakim jest mucha domowa. Najlepiej rozpocząć od wszystkich możliwych środków naturalnych, z uwagi na zdrowie domowników, przede wszystkim małych dzieci.