DomekIOgrodek.pl
Mucha domowa

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Mylene2401

Mucha domowa – pozbądź się skutecznie uciążliwego owada

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mucha domowa to owad, z którym miał do czynienia chyba każdy. Można ją spotkać na całym świecie, a zwłaszcza tam, gdzie występują ludzkie zabudowania. Najbardziej aktywna, a przez to uprzykrzająca nam życie, jest wiosną i latem. Nie powinniśmy bagatelizować jej obecności w domu, ponieważ mucha domowa może przenosić niebezpieczne choroby! Sprawdź, jak skutecznie się jej pozbyć.

Mucha domowa – charakterystyka i występowanie

Gatunek ten liczy aż 200 milionów lat, a badacze uważają, że początkowo zasiedlała ona tereny nazywane dziś Bliskim Wschodem. Obecnie można ją spotkać niemal na całym świecie.Mucha domowa osiąga długość około 7 mm, jej ciało jest koloru ciemnoszarego (z wyjątkiem żółtawego odwłoku) i przecinają je jaśniejsze pasy. W wyglądzie muchy domowej wyróżniają się duże, złoto-czerwono-brunatne oczy o złożonej budowie, dzięki którym owad ten jest niezwykle czujny.Nie tylko przezroczyste skrzydła muchy domowej umożliwiają jej poruszanie się – może ona chodzić po wielu powierzchniach dzięki odnóżom wyposażonym w przylgi.Liżący aparat gębowy umożliwia jej pobieranie pokarmu, który najpierw rozpuszcza enzymami znajdującymi się w ślinie.Mucha domowa szuka pożywienia wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek, najczęściej można ją więc spotkać żerującą na odpadach gospodarczych, w kubłach na śmieci, odchodach.Samica muchy domowej składa jaja w kale, najczęściej świńskim – szacuje się, że 1 kg świńskiego łajna to siedlisko 15 000 larw – każdego dnia na całym świecie wylęga się więcej much domowych niż liczy cała populacja ludzkości.Larwy muchy domowej wylęgają się w ciągu jednej doby, a rozwijają się przez kilka dni do dwóch miesięcy. Następnie z poczwarek wylegają się dorosłe osobniki, które od razu są gotowe do lotu.Dorosła mucha domowa żyje około miesiąc.Muchy domowe wykazują aktywność zwłaszcza w ciepłe słoneczne dni, natomiast nocą i w dni chłodne ukrywają się w pobliżu źródła pożywienia, w szparach, załamaniach ścian itp.

Czy mucha domowa stwarza zagrożenie dla człowieka?

Chociaż mucha domowa nie posiada gryzącego aparatu gębowego, jest poważnym zagrożeniem dla człowieka. Sposób, w jaki się rozmnaża i pozyskuje pokarm sprawia, że jeden owad przenosi na swoim ciele nawet kilka milionów, a w jelicie nawet kilkadziesiąt milionów mikroorganizmów. Wśród nich te wywołujące np.:cholerę,gruźlicę,dur brzuszny,wąglik,polio,salmonellozę,tężec,czerwonkę.

W ten sposób mucha domowa stanowi ogromne zagrożenie epidemiologiczne.Groźne mikroorganizmy przedostają się z ciała muchy domowej wprost do naszego pożywienia, które często pozostawiamy np. na stole.

Mucha domowa – w jaki sposób pozbyć się jej z domu?

Zapobiegaj wlatywaniu much do Twojego domu – w oknach i drzwiach załóż moskitiery lub siatki. Dbaj również o porządek, regularnie pozbywaj się śmieci i nie pozostawiaj żywności na wierzchu.Jeśli jednak mucha domowa jest już u Ciebie niechcianym lokatorem, pozbądź się jej tymi sposobami:Stosuj lepy na muchy – obecnie w sklepach znajdziesz ozdobne lepy, więc nie musisz wieszać w domu nieestetycznej, brązowej taśmy.Zrób domowe pułapki – np. z połączenia mąki kukurydzianej i miodu, które zwabią muchy i spowodują ich przylepienie się.Pal świece z olejkami eterycznymi – mucha domowa nie lubi zwłaszcza zapachu lawendy, mięty i bergamotki.Postaw na parapetach zioła, np. bazylię lub tymianek, których zapachy również odstraszają muchy domowe.Rozstaw w domu specjalne odstraszacze na owady – uważaj jednak na substancje lotne, które wydzielają. Są one niewskazane do wdychania zwłaszcza przez alergików, małe dzieci i osoby chorujące na astmę.Kup lampy owadobójcze, które emitują wabiące owady światło ultrafioletowe. Zwabione w ten sposób muchy domowe giną w siatce rażącej.

Powyższe sposoby zdecydowanie ułatwią pozbycie się z domu uciążliwych i niebezpiecznych owadów, jakim jest mucha domowa. Najlepiej rozpocząć od wszystkich możliwych środków naturalnych, z uwagi na zdrowie domowników, przede wszystkim małych dzieci.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

smażenie

Porady domowe

Domowy trik, który zapobiega pryskaniu oleju z patelni

Czytaj więcej >

Porady domowe

Skórka po cytrynie wrzucona do zmywarki ma świetne działanie

Czytaj więcej >
pixabay.com/RitaE

Porady domowe

Jak pozbyć się muszek owocówek? Wystarczy jeden produkt

Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajek. Ma cenne zastosowania przy pielęgnacji roślin domowych

Czytaj więcej >

Porady domowe

Liść laurowy do prania - genialny sposób na przywrócenie pierwotnego koloru ubrań

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wyczyścić kran w kuchni i łazience? Prosty trik odmieni wnętrza twojego domu

Czytaj więcej >