DomekIOgrodek.pl
Mydło w ogrodzie

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans

Mydło potasowe w ogrodzie – jakie ma zastosowanie?

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mydło potasowe, czyli inaczej dobrze znane szare mydło ma nie tylko zastosowanie w łazience. Jest przydatne także w ogrodnictwie, będąc skuteczną metodą na różne bolączki. Do czego można je stosować? Czy nie szkodzi roślinom? W jaki sposób pomaga?

Choć jego podstawową funkcją jest używanie do mycia, mydło potasowe ma wiele innych zastosowań. Szare mydło to przede wszystkim mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasów tłuszczowych, chlorku sodu, bez dodatku konserwantów, czy sztucznych barwników. Uchodzi za jeden z najtańszych środków czyszczących i... pielęgnacji roślin. Choć dla laików wydaje się to dziwne, mydło potasowe w ogrodzie ma szereg zastosowań.

Mydło potasowe w ogrodzie

Mydło potasowe i jego roztwór mogą być dobrą alternatywą dla różnych innych środków ochrony roślin. Nie wszyscy wiedzą, że ten składnik to skuteczna broń w walce z mszycami. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym mydle działają eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach. Zapobiegają także ich pojawieniu. W walce z mszycami ograniczają ich występowanie o ponad 80 procent. Ogrodnicy poszli o krok dalej i obecnie kupimy gotowe mieszanki i roztwory mydła potasowego w sklepach ogrodniczych. Dostępne są np. kompozycje z dodatkiem czosnku, który ma dodatkowe działanie odstraszające insekty ogrodowe (przędziorki, mszyce, wełnowce, gąsienice motyli).

Skuteczniejsze opryski i zwalczanie grzybów

Odpowiednie stężenia roztworów z mydła potasowego są także skuteczne w zwalczaniu chorób grzybowych roślin, m.in. popularnej szarej pleśni.Często mydło to dodaje się do preparatów na opryski, aby zwiększyć przyczepność środków na powierzchni roślin. Mydło potasowe tworzy na roślinach błonkę, dzięki której oprysk lepiej rozprowadza się na roślinie. Zwiększa to skuteczność jego działania. Dodatek tego składnika ceniony jest zwłaszcza w przydomowych ogródkach, gdzie nie chcemy stosować żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Mydło potasowe nie ma niekorzystnego wpływu na warzywa i owoce.

Własny preparat z mydła potasowego w ogrodzie

Choć w sklepach dostępne są gotowe mydła potasowe, czy też ogrodnicze, możemy także łatwo przygotować własną mieszankę. Wystarczy kostka mydła i woda. Co ważne, należy zwrócić uwagę w sklepie na skład mydła. Obecnie dostępne są różne rodzaje szarego mydła, które często jest robione na bazie sodu, a nie potasu. Oznacza to, że nie każde szare mydło będzie potasowym. Dlatego przed sięgnięciem po jakiekolwiek szare mydło warto zapoznać się ze składem i poszukać potasowego.Roztwór przygotowujemy z rozdrobnionego mydła, rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Najczęściej wystarczy od 15 do 30 gramów mydła na litr wody. Roztwór powinien być przejrzysty. Taką prostą mieszanką można bezpiecznie opryskiwać rośliny, również te jadalne. Czasami trzeba powtarzać zabieg kilkukrotnie.Mydło potasowe w ogrodzie jest jedną z najtańszych i najłatwiejszych, a do tego ekologicznych metod walki ze szkodnikami i chorobami w ogrodzie. Od lat korzystają z niego ogrodnicy amatorzy. Sposób przynosi zadowalające efekty.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >