DomekIOgrodek.pl
Żywopłot

pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/Markus Winkler

Najlepsze rośliny na żywopłot

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Żywopłot formowany jest świetną alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń. Ma wiele zalet, choć wymaga pielęgnacji. Poznaj rośliny na żywopłot, które najbardziej nadają się na utworzenie zielonego parawanu.

Wbrew pozorom wybór roślin na żywopłot jest dość szeroki. Powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych potrzeb. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki, ogrodu, czy innego miejsca, w którym planujemy go zasadzić. Ważne jest także to, jak bardzo chcemy się osłonić. Jeśli wybierzemy rośliny zimozielone, nawet zimą będą tworzyć nieprzepuszczalną ścianę. Natomiast rośliny liściaste mogą tracić liście na zimę, przez co nasz żywopłot się nieco przerzedzi, a wiosną znów rozkwitnie na zielono. Rośliny na żywopłot różnią się wymaganiami i rodzajem pielęgnacji. Zazwyczaj trzeba je przycinać i formować, choć są i takie, które pozostawione same sobie rozkrzewią się i rozrosną bez żadnej opieki. Najlepsze i najpopularniejsze rośliny używane w tym celu są nie tylko wytrzymałe i dobrze znoszą cięcie, ale również piękne. Niektóre z nich mogą tworzyć niezwykle przyjemny klimat w ogrodzie.

Rośliny na żywopłot: po pierwsze – ligustr

Ligustr jest rośliną doskonale znaną w naszym kraju właśnie z żywopłotów. Często spotykany jest w miejscach publicznych – w parkach, przy szkołach, urzędach. Ma niewielkie wymagania i jest jednym z najlepszych kandydatów na żywopłot. Dorasta do 2-3 metrów wysokości. Świetnie daje się ciąć i formować. Zakwita na lato białymi kwiatami, a później wydaje owoce w postaci czarnych kulistych jagód. Radzi sobie na większości gleb. Można z niego tworzyć niemal dowolne kształty poprzez odpowiednie cięcie. Tę czynność należy wykonać zaraz po posadzeniu, ścinając sadzonki na 20-30 centymetrów od ziemi. Dzięki temu będzie równie gęsty na dole. Następne cięcia wykonujemy dwa razy w roku – wiosną i latem. Jest bardzo gęsty.

Rośliny na żywopłot: tuja

Tuja jest rodzajem równie popularnym przy obsadzaniu żywopłotów. Nie trzeba jej nikomu przedstawiać. W zależności od gatunku ma nieco inną barwę: od ciemnozielonego poprzez seledynowy i żółty. Wszystkie gatunki są zimozielone, co oznacza, że nie zrzucają swoich iglastych liści na zimę i przez cały rok tworzą szczelną zieloną ścianę. Zapewniają dużą dyskrecję, rosną gęsto i rzadko są z nimi problemy. Również w tym przypadku ważne jest przycinanie, aby nie stracić kontroli nad wzrostem roślin. Możemy je formować i skracać na odpowiednią dla nas wysokość.

Rośliny na żywopłot: grab

Grab jest drzewem, który świetnie nadaje się na żywopłot. Jego gęste liście zapewniają osłonę przed światem zewnętrznym. Doskonale prezentuje się w ogrodach nowoczesnych i angielskich. Coraz częściej spotykany jest w zieleni miejskiej. Jako żywopłot osiąga około 2,5-3 metry wysokości. Grab zazwyczaj traci liście, dlatego jego funkcja zasłaniająca jest w wiosennym okresie ograniczona. Zaletą jest niska cena sadzonek. Rośnie dosyć powoli, ale ładnie i gęsto się rozrasta. Daje się łatwo formować w fantazyjne kształty.

Rośliny na żywopłot: bukszpan

Bukszpan może się kojarzyć w naszym kraju głównie z Wielkanocą, kiedy jego gałązki używane są do ozdoby koszyczków i stołu. Jest to doskonała roślina na żywopłot, uważana za elegancką. Drobne, ciemnozielone liście tworzą gęsty parawan. Wadą może być to, że rośnie bardzo wolno. Aby cieszyć się wysokim żywopłotem, trzeba w tym przypadku być bardzo cierpliwym. Czasami trwa to nawet kilkanaście lat. Daje ładnie się przycinać i formować w dowolne kształty.

Rośliny na żywopłot: Berberys

Berberys jest krzewem chętnie sadzonym wzdłuż ogrodzenia. Najbardziej popularna jest odmiana o czerwonym kolorze, choć istnieją jeszcze zielone i żółte. Zaletą i wadą jednocześnie jest to, że roślina ma ostre kolce. Może to być skutecznym utrudnieniem dla intruza, jak i dla nas podczas cięcia. Jednak ma bardzo dekoracyjny wygląd, a czerwone pędy i liście pięknie kontrastują z otoczeniem.

Rośliny na żywopłot: cis

Cis jest dobrze znany w Polsce. Rośnie zarówno dziko, jak i jest często wykorzystywany na żywopłot. Jest rośliną iglastą zimozieloną, co niewątpliwie jest plusem. Przez zimę będziemy mieć równie gęsty żywopłot jak latem. Krzew wydaje także dekoracyjne, czerwone, okrągłe owoce. Cis potrzebuje jednak miejsca zacisznego, ponieważ nie jest odporny na mróz. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Jest długowieczny, lecz rośnie powoli.

Bez względu na to, które rośliny wybierzemy, będziemy cieszyć się nie tylko osłoną przed sąsiadami, ale także niezwykłym efektem dekoracyjnym w naszym ogrodzie.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >