DomekIOgrodek.pl
Narcyzy

Pixabay/pixel2013

Narcyzy w domu i ogrodzie

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Narcyzy kojarzą się z wiosną i żółtym kolorem. Rozsławione dzięki żonkilom, mają jednak dużo więcej gatunków do zaoferowania. Można je uprawiać w ogrodzie i w doniczce. Podpowiadamy, jak samodzielnie wyhodować piękne narcyzy do wazonu.


Narcyzy należą do kwiatów cebulowych z rodziny amarylkowatych. Zakwitają wiosną, dlatego kojarzone są z tą porą roku. Ich uprawa nie należy do trudnych. Są to jedne z najbardziej rozpowszechnionych kwiatów w Polsce. Należy do nich kilkadziesiąt gatunków, a liczba odmian jest tak duża, że sami botanicy mają problem z ich określeniem. Powstawały i wciąż powstają różne mieszańce poprzez krzyżowanie odmian. Te wesołe kwiaty rosną dziko w niemal całej Europie (również w klimacie śródziemnomorskim) i w Azji, szczególnie w Chinach i Japonii. W Polsce jest kilka gatunków, uprawianych jako rośliny ozdobne.

Nazwa kwiatów jest błędnie kojarzona z mitycznym Narcyzem, zakochanym w swoim własnym odbiciu. Jednak nazwa narcissus wywodzi się od greki i słowa „narkissos”. Oznacza ono zasypianie, narkozę. Jest to związane z jednym z typowych gatunków, jakim jest narcyz biały. Wytwarza on intensywny, wręcz narkotyczny zapach. Większość narcyzów jest pachnąca.


Narcyzy – jakie odmiany wybrać?


Wśród kilkudziesięciu gatunków istnieje kilka tysięcy uprawianych odmian. Powstawały one w wyniku krzyżowania gatunków. Jest ich tak dużo, że ich pochodzenia często nie da się ustalić. Natomiast specjaliści podzielili je na grupy. Najbardziej okazałymi kwiatami może pochwalić się grupa narcyzów trąbkowych. Występujący w nich przykronek (czyli środek kwiatu) ma kształt trąbki. Jest ona dłuższa niż płatki, które ją otaczają. Do nich należy popularny żonkil. Są to żywotne i odporne kwiaty, rozrastające się w duże skupiska.

Narcyzy wielkoprzykoronkowe mają, jak sama nazwa wskazuje, duże przykronki, które mają podobną długość do tzw. korony kwiatu, czyli płatków go okalających. Natomiast u odmian drobnoprzykronkowych płatki są większe i dłuższe niż sam przykronek. Istnieją także odmiany, które nie mają wyróżniającego się przykronka. Wszystkie mają tę samą porę kwitnienia i zasady uprawy, natomiast różnią się wyglądem. Kwitną zazwyczak już w marcu – do maja. Są także niskie odmiany, które z powodzeniem nadają się do skalniaka.


Narcyzy – jak i kiedy sadzić?


Cebulki sadzi się od sierpnia do połowy września. Najlepiej wybrać dla nich miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Kwiaty nie mają szczególnych wymagań glebowych. Dobrze rosną na niemal każdym podłożu. Dobrze służy im przepuszczalna i lekko wilgotna ziemia. Najlepszy odczyn to pH zbliżone do obojętnego. W zależności od tego jak duża jest cebula, sadzi się je na głębokość od 10 do 20 centymetrów. Po zakopaniu miejsce to warto wyściółkować słomą, trocinami lub torfem. Zabezpieczy to podłoże przed rozplenieniem się chwastów i  będzie ochroną przed utratą wilgoci. Cebulki zimują w gruncie, a okres wegetacji narcyzów rozpocznie się wiosną. W tym okresie trzeba je intensywnie podlewać. To wystarczy, aby w marcu zaczęły pojawiać się pierwsze kwiaty.

Co jest dużą zaletą, cebul nie trzeba wykopywać na kolejny rok po przekwitnięciu. W lipcu rozpoczynają okres spoczynku, jeśli chcemy, możemy je wykopać, jednak nie jest to wcale konieczne. W tym czasie nie powinno się ich już podlewać aż do wczesnej wiosny. 


Narcyzy – rozmnażanie i rozwój


Rozmnażanie kwiatów odbywa się właściwie bez ingerencji człowieka. Należy jedynie trochę im pomóc, a nasz ogród wzbogaci się w coraz większą kolonię narcyzów. Ważne, aby co trzy lub cztery lata wykopać cebulki, ponieważ pod ziemią intensywnie się namnażają, tworząc przyrosty. To powoduje, że z roku na rok będą tworzyć coraz drobniejsze kwiaty. Wówczas cebulki trzeba wykopać i rozdzielić, aby wyodrębnić nowe. Należy jednak odrywać tylko te, które dają się łatwo oddzielić. Mocno przytwierdzone do cebuli matecznej powinniśmy zostawić. To znaczy, że nie są jeszcze gotowe do samodzielnej wegetacji. Do następnego sadzenia powinny być przechowywane w przewiewnych pojemnikach. Takie odłączone, nowe cebulki będą kwitnąć już następnej wiosny. 


Jeśli uprawiamy narcyzy na kwiat cięty, warto poznać jeden trik. Narcyzy źle wpływają na inne kwiaty cięte w wazonie. Dlaczego? Wydzielają charakterystyczny, lepki sok, który jest szkodliwy dla innych roślin. Warto więc trzymać je w wazonie samodzielnie lub zastosować metodę, która ochroni inne rodzaje kwiatów. Narcyzy należy wówczas wstawić do wazonu dzień wcześniej. Najlepsza będzie letnia woda. W ciągu doby kwiaty wydzielą sok. Na drugi dzień wylewamy wodę z narcyzów i wstawiamy wraz z nimi inne kwiaty, zalewając świeżą wodą. W ten sposób różne rodzaje i gatunki mogą ze sobą przebywać już bez zagrożenia.Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej >