DomekIOgrodek.pl
Nawozy naturalne

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/2396521

Nawozy naturalne – najlepsze dla Twoich roślin

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Nawozy naturalne, a więc pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, to źródło niezbędnych dla roślin składników odżywczych w postaci związków organicznych. Dzięki nim gleba cechuje się lepszymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, jej mikroflora jest bogatsza, a rosnące w niej rośliny mają dostęp do dobrej jakości, naturalnej próchnicy. Sprawdź, kiedy warto stosować nawozy naturalne we własnym ogrodzie.

Czym są nawozy naturalne?

Gnojówka, gnojowica, obornik, guano, pomiot ptasi – to rodzaje nawozów naturalnych pochodzenia zwierzęcego, różniące się między sobą zawartością i ilością makroskładników:Gnojówka to przefermentowany mocz zwierzęcy zawierający znaczną ilość potasu, za to niemal całkowicie pozbawiony fosforu.Obornik to przefermentowane kał i mocz wraz ze ściółką. Zawiera dużo azotu i potasu oraz około połowę mniej ilości fosforu.Gnojowica to płynna mieszanka odchodów zwierzęcych i wody o zbliżonej zawartości powyższych składników i niewielkiej ilości magnezu.Pomiot ptasi to odchody ptactwa domowego wraz ze ściółką, których skład chemiczny zależy od gatunku ptaka. Najbogatsze w azot są odchody gołębie, natomiast najwięcej potasu zawierają odchody kurze.Guano to odchody ptactwa dzikiego (ale również nietoperzy), niezwykle bogate w azot, fosfor, potas i wapń.

Nawozy naturalne pochodzenia roślinnego to m.in.:

Torf – roślinne resztki organiczne, które częściowo rozłożyły się w wyniku działania wilgoci i słabego przepływu powietrza. Charakteryzuje się wysoką zawartością wody.Kompost – resztki roślinne rozkładane przez mikroorganizmy. Jest bogaty w materię organiczną i wzbogaca glebę w próchnicę.Nawozy zielone – rośliny, najczęściej motylkowe, uprawiane w celu wzbogacenia gleby w substancje organiczne i azot.

Prawidłowy rozwój roślin jest uzależniony od odpowiedniej ilości wymienionych składników w łatwo przyswajalnej postaci. Zbyt małe ich ilości lub zupełny brak mogą być przyczyną chorób, zahamowania wzrostu, kwitnienia, a w przypadku roślin wydających owoce - obniżenia plonów.Nawozy naturalne najlepsze do uprawy warzyw

Obornik – jest bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, poprawia jakość i strukturę gleby. Stosuj go jesienią, przyjmując dawkę 50-80 kg obornika na każde 10 m² gleby.

Kompost – dzięki wysokiej zawartości próchnicy jest idealny do uprawy większości warzyw, a przy tym darmowy, bo możesz wyprodukować go samodzielnie z resztek roślin. Dawka to 20-60 kg kompostu na każde 10 m².

Nawozy zielone – czyli rośliny, które możesz wysiać rok przed planowaną uprawą warzyw. Dzięki nim gleba będzie bardziej zasobna i urodzajna. Najlepszy w tym celu będzie np. łubin żółty. Na 100 m² powinno przypadać 1,8 kg łubinu.

Powyższe nawozy naturalne są idealne do uprawy warzyw, ale trzeba włożyć nieco czasu i pracy, by je pozyskać. Jeśli nie masz na to czasu, a zależy Ci na nawozie naturalnym do Twoich upraw, możesz kupić gotowy produkt w sklepie ogrodniczym. Wśród nich znajdziesz m.in. biohumus – płynny nawóz naturalny pozyskiwany z odchodów dżdżownicy kompostowej. Biohumus poprawia żyzność gleby i pozytywnie wpływa na wzrost warzyw.

Jeżeli zależy Ci na 100% naturalnym nawożeniu gleby pod Twoje uprawy, możesz również wykorzystać jeden z domowych sposobów:

Skórki banana (wysuszone i zmielone) – są bogate w potas, który sprzyja krzewieniu roślin i wzmacnia ich odporność przed chorobami.Fusy po kawie (zmieszane 1:3 z glebą) – zakwaszają podłoże i poprawiają jego strukturę.Skorupki jaj (zmielone) – są cennym źródłem wapnia i nadają się do nawożenia upraw roślin zasadolubnych.Wywar z pokrzywy (1 kg pokrzywy na 10 l wody) – jest bogaty m.in. w wapń i magnez, jest lubiany zwłaszcza przez pomidory.Popiół drzewny – podnosi pH podłoża i zawiera wiele makroskładników. Sprawdzi się zwłaszcza jako nawóz naturalny pod drzewa owocowe.

Nawozy naturalne są znakomitą alternatywą dla chemicznych środków dostępnych w sklepach.Są często równie, a nawet bardziej od nich skuteczne, a przy tym nie wpływają destrukcyjnie na środowisko. Warto wypróbować je w swoim ogrodzie.

Źródła:https://nawozy.pl/strefa-wiedzy/ekspert-radzi/wartosc-nawozow-naturalnych/https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/nawozy/nawozy-naturalne-zasady-stosowania.htmlhttps://poradnikogrodniczy.pl/naturalne-nawozy-do-warzyw.phphttps://ogrodolandia.pl/naturalne-nawozy-do-ogrodu

undefined

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >