Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie ma lepszego domowego sposobu na kamień w toalecie. Ten płyn błyskawicznie go usuwa
Adam Moskal
Adam Moskal 10.01.2023 12:35

Nie ma lepszego domowego sposobu na kamień w toalecie. Ten płyn błyskawicznie go usuwa

Jak wyczyścić spłuczkę toalety z osadu kamiennego?
Kadr materiału na YouTube z kanały Smart Fox

W domowych toaletach osad z kamienia jest bardzo częstym widokiem. Zwykle nie stwarza on żadnych większych problemów poza estetyką, jednak niekiedy może odkładać się w newralgicznych punktach, ograniczając przepływ wody prowadząc do zatorów. Mamy na niego jednak świetny patent.

Osad kamienny wewnątrz muszli klozetowej zazwyczaj wygląda jak żółty lub pomarańczowy pasek i najczęściej gromadzi się na jej dnie. Wystarczy, że raz w tygodniu zrobisz jedną czynność, a błyskawicznie i z łatwością uporasz się z kamieniem.

Jak usunąć kamienny osad z WC?

Problem osady pojawia się z reguły w miejscach, gdzie w rurach płynie twarda woda. Duża zawartość związków mineralnych odkłada się na muszli oraz w spłuczce, co niszczy estetykę sprzętu.

Zamiast kupować drogą sklepową chemię, znacznie taniej, wygodniej i nierzadko bezpieczniej, jest wykorzystać stare dobre patenty naszych babć. Mowa oczywiście o occie spirytusowym.

Jego właściwości rozpuszczające osad przyczynią się do wyczyszczenia spłuczki oraz muszli z kamienia, a kwaśne pH może częściowo zdezynfekować powierzchnie WC.

Projekt bez tytułu (77)
Canva

Ocet rozpuści kamienny osad

Na początku należy wlać 2 litry octu do garnka i podgrzać go do poziomu gorącej wody w kranie. Wyższa temperatura przyspieszy proces i sprawi, że muszla ze spłuczką będą błyszczeć, jak nowe.

Następnie zakręca się dopływ wody do spłuczki i spuszcza całą zgromadzoną w niej wodę. Kolejnym krokiem jest wlanie ciepłego octu do zbiornika, uzupełnienie poziomu płynu do wysokości osadu i zostawienie całości na przynajmniej 30 minut. Najlepiej moczyć osad w occie przez całą noc.

Po wszystkim zostaje tylko spuścić wodę z octem, odkręcić dopływ i doczyścić muszlę gąbką z octem lub szczotką. Powyższe wystarczy regularnie powtarzać raz w tygodniu, a osad będzie jedynie wspomnieniem.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Zapałka upora się z przykrym problemem nieprzyjemnego zapachu w toalecie. Efekt będzie błyskawiczny

  2. Czym czyścić meble, aby nie zbierał się na nich kurz? Ten patent jest najlepszy na świecie

  3. Te rośliny możesz wysiać nawet w styczniu. Na wiosnę mocno się zaskoczysz

Tagi: Toaleta