DomekIOgrodek.pl
Tuje sadzenie

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/SimonaR

Nie wiesz jak sadzić tuje? Poznaj najważniejsze zasady

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tuje to zimozielone rośliny iglaste, które swoją drugą nazwę – żywotniki – zawdzięczają niezwykłej wytrzymałości na wszelkie warunki zewnętrzne. Są łatwe w pielęgnacji i odporne na mróz, dlatego bardzo popularne w naszej strefie klimatycznej. Dowiedz się, jak sadzić tuje, by wydobyć ich piękno.

Jak sadzić tuje – charakterystyka rośliny

Tuja to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych, obejmująca pięć gatunków drzew i krzewów.

W środowisku naturalnym występuje w Azji i Ameryce Północnej, a w Polsce jest popularną rośliną ozdobną.

Gatunki uprawiane w naszym kraju to:

żywotnik zachodni – dorastający do 15 m, o wąskostożkowej lub kolumnowej koronie;żywotnik olbrzymi – osiągający aż 35 m wysokości, skąd jego nazwa, o stożkowatej koronie;żywotnik pośredni – dorastający do około 7 m, o kolumnowym kształcie.

Zimozielone liście żywotnika są początkowo szpilkowate, a później łuskowate i okrywają całe gałązki.Szyszki są jajowate, o długości około 2 cm, składają się z kilku łusek.

Kiedy i jak sadzić tuje w ogrodzie

Nie warto decydować się na zakup roślin w dużych marketach, w których nie są otoczone odpowiednią opieką i mogą bardzo szybko obumrzeć. Kup tuje od sprawdzonych dostawców, np. w polecanej szkółce drzewnej, gdzie będziesz miał pewność, że rośliny są zadbane.

Na pytanie: jak sadzić tuje? odpowiadamy – jak tylko chcemy. Żywotniki świetnie odnajdą się zarówno w uprawie soliterowej, jak i grupowej, jako wysokie żywopłoty i ściany osłonowe.

Wybór miejsca dla żywotników jest bardzo ważny, ponieważ korzenie sadzonek z czasem bardzo mocno się rozrosną. Nie powinno to być również miejsce narażone na przeciągi ani silne nasłonecznienie.

Możesz je sadzić przez cały sezon wegetacyjny (wiosna-jesień), ale najlepiej zrobić to możliwie wcześnie, by młoda tuja zdążyła się ukorzenić i przygotować do zimy.Jak sadzić tuje, to tylko na odpowiednio przygotowanym podłożu:

Usuń chwasty z korzeniami;

Wykop dołek 2 razy większy od doniczki;Dosyp gotowe podłoże, najlepiej ziemi do iglaków o obniżonym pH;

Wyjmij tuję z donicy i lekko rozluźnij bryłę korzeniową, by ułatwić jej rozrost;

Umieść ją w dole, zasyp dokładnie i ubij ziemię, również dookoła rośliny i obficie podlej;

Wysyp korę sosnową jako ochronę przez parowaniem wody, co również wpłynie na estetykę ogrodu.

Podlewanie jest w przypadku żywotników kluczowe – woda musi być dostarczana roślinom systematycznie i dokładnie, nie wystarczy polanie wodą wierzchu gleby, ponieważ musi ona dostać się w głąb korzeni.

Istotnym elementem w pielęgnacji jest również nawożenie. Rozpocznij je wiosną i powtórz latem.

Cięcie jest zabiegiem wyłącznie estetycznym, jeśli chcesz uzyskać pożądane kształty lub np. równy żywopłot. Najlepiej wykonać je wiosną i latem.Wiosna to również dobry czas na usunięcie suchych igieł, które zmieniły barwę na brązową – rozłóż pod tujami folię i potrząsaj gałązkami, aby te martwe opadły.

Jak sadzić tuje w formie żywopłotu?

Funkcją żywopłotu w ogrodzie jest zastąpienie ogrodzenia w przyjemny dla oka sposób i… ochrona prywatności przed sąsiadami.

W tym przypadku wybieraj gatunki, które są łatwe w uprawie i odporne na mróz, aby żywopłot wyglądał atrakcyjnie przez cały rok.

Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie żywotnikowy żywopłot, zdecyduj się na odmianę Szmaragd.

Ta popularna, piękna odmiana dorasta do około 3 m wysokości i preferuje wilgotną, żyzną, przepuszczalną ziemię o kwaśnym odczynie. Najlepiej, by była to mieszanka ziemi i torfu (1:1).

Bryła korzeniowa powinna znaleźć się na głębokości około 50 cm.

Nie sadź żywotników w zbyt małych odstępach, ponieważ zablokuje im to swobodny rozwój.

Z kolei zbyt duża odległość między egzemplarzami sprawi, że nie uzyskasz zwartego żywopłotu. Najoptymalniej będzie posadzić tuje na żywopłot w odległości 50 cm od siebie.Tuje w żywopłocie przycinaj 3 razy w sezonie: w kwietniu, czerwcu i sierpniu. Dwa pierwsze cięcia powinny stanowić ok. 1/3 długości pędów, a ostatnie: 2 cm.

Niewielki nakład pracy sprawi, że w Twoim ogrodzie powstanie naturalne, soczyście zielone tło dla pozostałych roślin lub będzie to jego główna ozdoba. Możliwości, jak sadzić tuje, jest wiele – ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Źródła:https://www.castorama.pl/jakie-tuje-zasadzic-w-ogrodzie-ins-1058352.htmlhttps://www.castorama.pl/sadzenie-i-pielegnacja-cyprysikow-oraz-tuj-ins-66456.htmlhttps://fajnyogrod.pl/porady/tuje-na-zywoplot-ktore-tuje-wybrac-do-ogrodu/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >