Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nie wyrzucaj torebek po herbacie, zawieś je na kaloryferze. Zdziwisz się co się stanie
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 25.02.2023 10:47

Nie wyrzucaj torebek po herbacie, zawieś je na kaloryferze. Zdziwisz się co się stanie

Grzejnik i okrągła torebka herbaty
własne/Aneta Wyszyńska

Czy pijąc herbatę, zastanawiałeś się kiedyś, do czego można wykorzystać torebki po herbacie? Jeśli nie, w dzisiejszym artykule powiemy, w jaki sposób można ich użyć. Dlatego po przeczytaniu naszego tekstu, mamy nadzieję, że nie wyrzucisz od razu torebki po herbacie do kosza, a przetestujesz jej możliwości.

Krótka historia torebki od herbaty i właściwości i liści herbaty

Czy wiedzieliście, że pierwsza torebka, czy raczej woreczek do herbaty została wykonana z jedwabiu w 1908 roku i została wymyślona przez Thomasa Sullivana? Nie? To teraz już wiecie! Do tego, w tamtych czasach herbata w saszetkach uchodziła za bardzo luksusowy towar. Z czasem, jedwab zaczęto zastępować tańszymi zamiennikami, aby i inni mogli bez problemu delektować się smakiem herbaty. Niestety, zostawiał on nieprzyjemny posmak, więc zaczęto szukać innego rozwiązania. Tym sposobem, po jakimś czasie zastąpiono go papierową lub wykonaną z syntetyków torebkę.

Taki rodzaj herbaty stał się popularny dopiero w XX wieku i zaczął wypierać z rynku herbatę w wersji sypkiej. A co ciekawe, aktualnie herbata w torebkach to, aż 77% udziałów na rynku herbacianym!

Przy okazji, wspomnimy również o tym, że liście herbaty  posiadają dobroczynne składniki:

  • związki polifenolowe, do których zalicza się m.in flawonoidy, proantocyjanidy, garbniki czy saponiny. Ich właściwości to zapobieganie powstawaniu i utlenianiu się wolnych rodników.
  • teinę zawartą w herbacie, która niweluje zmęczenie, a przede wszystkim poprawia nastrój i koncentrację,
  • kofeinę, która działa pobudzająco,
  • posiadające witaminy: A, C, B1 i PP, a także związki mineralne: wapń, cynk i magnez,
  • enzymy i aminokwasy, 
  • olejki eteryczne i pigmenty.

Dzięki wymienionym wyżej składnikom herbata uchodzi za jeden ze zdrowszych napoi!

Torebka od herbaty Le Moje.png
źródło własne/ Aneta Wyszyńska
Zupełnie niespodziewana metamorfoza domu Ryśka "Szczeny". Co za widoki

Torebki od herbaty jako odświeżacz

Jeśli nie mamy pod ręką odświeżacza powietrza, a przeszkadza nam nieprzyjemny zapach, możemy wykorzystać torebkę po herbacie. W tym celu musimy, po zaparzeniu herbaty mocno wycisnąć torebkę, a następnie położyć na grzejniku. Czekamy, aż wyschnie, a wtedy układamy ją w miejscu, z jakiego czujemy nieprzyjemny aromat. Torebka wchłonie go i znowu będziemy mogli cieszyć się miłym zapachem w domu. Możemy włożyć ja nawet do lodówki. W tym miejscu dodamy, że torebek po herbacie możemy używać również w samochodzie.

Torebkę do herbaty warto nasączyć olejkami eterycznymi i zawiesić na grzejniku lub klamce od drzwi. Dzięki temu stworzymy naturalny odświeżacz powietrza o ładnym zapachu. Warto jednak zaczepiać ją na grzejniku, gdyż wysoka temperatura wzmocni wydzielaną woń. Ale możemy pozostać tylko i wyłącznie przy zawieszeniu torebki po herbacie na klamce. Za każdym razem, kiedy otworzymy drzwi, poczujemy przyjemny dla nosa aromat.

Do czego jeszcze można wykorzystać torebki herbaty?

Torebki herbaty możemy wykorzystać do domowych czynności, takich jak czyszczenie mebli czy luster. Możemy ją także wykorzystać w kuchni jako odtłuszczacz. Mało tego, jeśli sedes obejdzie kamieniem, możemy wrzucić do niego torebkę po herbacie. Tylko ich nie spuszczajcie, bo jest szansa, że zapchacie odpływ toalety! No i nie wolno też za długo ich moczyć, gdyż mogą odbarwić toaletę. 

herbata Le Moje.png
źródło własne/ Aneta Wyszyńska
Tagi: herbata
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10